NIPINURK: Kuidas teha valikuid?

Lisa kommentaar
NIPINURK: Kuidas teha valikuid?
123rf.com

“Valikuid peame tegema iga päev. Mõni neist on lihtne, näiteks kas kinno minna või millegi muuga tegeleda. Mõni valik on aga raskem, näiteks kas vahetada töökohta või mitte, kas abielluda või mitte. Kuidas teha õiget otsust? Ega me hiljem ei kahetse oma otsust?” kirjutab Alexis Varnurm raamatus “Uus reaalsus”.

Igal olukorral on erinevad tahud

Tihti soovitatakse olukorda kõrvaltvaataja positsioonilt hinnata, kuid keegi ei täpsusta, kuidas seda teha. Varnurm toob välja, et igal situatsioonil on mitu erinevat tahku – vähemalt neli: otsustada meie enda huvidest ja kasust lähtudes; meie lähedastest ja nende kasudest lähtudes; reaalsest olukorrast ja tagajärgedest lähtudes; objektiivsetest järeldustest ja tegevuse pikast perspektiivist lähtudes.

Ta toob näite. Sõbranna kutsus sind kinno, aga sul on vaja tööl pooleli jäänud aruanne lõpetada ja see peab homseks valmis olema. Sina tahad kinno minna. Sõbranna ei taha üksi kinno minna ja soovib koos sinuga aega veeta. Sinu ülemus tahab, et aruanne oleks homme tema laual. Reaalsus: kui sa homme aruannet ei esita, siis võivad töö juures probleemid tekkida ja tööprotsess võib sinu pärast pidurduda. Ütled on sõbrannale, et sa ei saa tulla. Sõbranna leiab teise kaaslase või läheb üksi.

Perspektiiv: töö eest saab palka; tulevikus on võimalik karjääri teha, mis su sissetulekuid kasvatab.

See näide oli üks võimalik vaatenurk konkreetse olukorra suhtes. Millistest aspektidest oleks mõistlik situatsiooni vaadelda? Kõige parem oleks kõikvõimalikud variandid kokku liita ja siis vastavalt tegutseda. Püüa olukorda tervikuna näha. Võta arvesse nii enda kui oma partnerite huvisid, reaalset olukorda ja otsuse perspektiivi. Niimoodi saad sa valiku teha, mille pärast hiljem kahju ei ole.

Valiku tegemiseks saab kasutada ka tunnetamise tehnikat

See tähendab, et iga valikuvariant tuleb eraldi mõttes läbi elada ja jälgida, mida keha tunneb. Tehnika on mõeldud neile, kes ei suuda otsust langetada, sest valikuvõimalusi on liiga palju.

Mõnikord jääme ideid, uusi teemasid ja suundi ootama. Mõtleme, et kui ma ükskord selle üles leian, et peata mind enam miski. Selle leidmine innusta mind kohe ja ma saan leitud sihi suunas liikuma hakata. See on mõistuse lõks! Mõistus leiab tuhat võimalust, kuidas mugavustsoonist mitte väljuda.

Näide: Sa tahad oma kodus energeetikat muuta. Mida teed? Paigutad mööbli ümber – ja energeetika kohe muutub. Seega, kui sa tahad oma elu muuta, hakka liigutama! Astu oma valikute suunas mingidki sammud ning kõik loksub oma kohale. Ära oota. Te kasvõi midagi selleks, et edasi liikuda.

Varnurmi sõnul on praegu väga vaja jõuliselt valikuid teha ja endalt küsida ”Mida ma praegu teen?”. Kas püüan end päästa või väljun vanast mustrist?

Täna pole enam võimalik valikuid mõjutada ja igaüks elab oma tõehetke ise läbi. Kui tahad ennast päästa ja võidelda ning üritada välismaailma mõjutada, siis see on sinu õigus.

”Põhjused peituvad inimeses endas, mitte temas väljaspool. Ei ole kerge pidevalt valiku ees seista ja keskenduda vaid asjadele, mis meile tegelikult rohkem rahu, elujõudu ja usaldust elu vastu pakuvad ning kahtlusi ja paanikat vähendavad,” ütleb Alexis Varnurm.

Soovitus!

· Astu oma valikute suunas mingidki sammud ning kõik loksub oma kohale. Ära oota!

Sarnased artiklid