NIPINURK: KUIDAS VAIDLUSES edukalt võita?

NIPINURK: KUIDAS VAIDLUSES edukalt võita?
pilt: Shutterstock

Dale Carnegie raamatust “Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi?” leiab head nipid, kuidas hoiduda eriarvamuste muutumisest vaidluseks ja kuidas võita vaidlusi. 

Tervita eriarvamusi!

Pidage meeles ütlust: ”Kui kaks partnerit on alati samal arvamusel, siis pole ühte neist vaja.” Kui asja juures on midagi, millele te pole mõelnud, siis olge tänulik, kui teie tähelepanu sellele juhitakse. Võib-olla on just see mitte nõustumine teie võimalus ennast korrigeerida enne, kui teete tõsise vea.

Ärge usaldage oma esimest instinktiivset muljet! 

Teie esimene loomulik reaktsioon lahkarvamusele on enda kaitsmine. Olge tähelepanelik. Hoidke pea külm ja olge oma esimese reaktsiooniga ettevaatlik. See võib tulla teile kahjuks, mitte kasuks.

Kontrollige oma meeleolu! 

Pidage meeles, et te võite inimese üle otsustada selle järgi, mis teda vihastab.

Kõigepealt kuulake! 

Andke oma vastasele võimalus rääkida. Laske tal lõpetada. Ärge hakake vastu, ärge ennast kaitske ega vaielge. See tekitab vaid barjääre. Püüdke ehitada mõistmise silda. Ärge ehitage lahkarvamuste barjääre kõrgemaks.

Otsige ühist arusaamist! 

Kui olete oma oponendid ära kuulanud, peatuge esialgu nende momentide juures, milles teil lahkarvamusi pole.

Lubage, et mõtlete vastase väidete üle järele!

Ja tehkegi nii. Teie vastasel võib olla õigus. Palju kergem on selles staadiumis nõustuda teise väidete üle mõtlemisega kui tormata ummisjalu edasi ja leida ennast siis olukorras, kus teie oponendid saavad öelda: ”Me püüdsime teile sellest rääkida, aga te ju ei kuulanud.”

Tänage siiralt oma oponente huvi ilmutamise eest! 

Igaüks, kes teiega diskuteerimiseks aega leiab, on huvitatud samadest asjadest nagu teiegi. Mõelge neist kui inimestest, kes soovivad teid tõepoolest aidata, ja teie vastastest saavad teie sõbrad.

Lükake tegutsemine edasi, et anda mõlemale osapoolele aega probleemi üle järele mõelda! 

Tehke ettepanek, et järgmine kohtumine tuleks pidada samal päeval hiljem või alles järgmisel päeval, siis kui kõik faktid on oma mõju avaldanud. Seda kohtumist ette valmistades esitage endale mõned tõsised küsimused: 

Kas mu oponendil võib õigus olla? On neil osaliselt õigus? Kas minu reaktsioon viib mu oponendid minust kaugemale või toob mulle lähemale? Kas mu reageering tõstab inimeste arvamust minust? Kas võidan või kaotan? Millist hinda mul oma võidu eest tuleb maksta? Kui ma vaikin, kas lahkarvamused siis kaovad? Kas see keeruline olukord pakub mulle mingit võimalust?

Ja pea meeles!

Ainuke viis vaidluses tegelikult võita on vaidlusest hoiduda!

Sarnased artiklid