NIPINURK: Loobumine ei ole läbikukkumine!

NIPINURK: Loobumine ei ole läbikukkumine!
123rf.com

Seth Godin kirjutab raamatus “Madalseis”, et strateegiline loobumine on teadlik otsus, mis võetakse vastu olemasolevate valikute põhjal. Mõistes, et oled ummikus, võrreldes sellega, kuhu tegelikult võiksid panustada, ei ole loobumine tema sõnul mitte ainult mõistlik, vaid ka nutikas. Läbikukkumine aga tähendab, et su unistus on otsas. Läbikukkumine on see, kui annad alla, kui muid valikuid ei ole, või kui loobud nii sageli, et oled kogu oma aja ja ressursid ära kasutanud. Lihtne on läbikukkumise pärast käsi laiutada. Nutikas loobumine on aga suurepärane viis läbikukkumisest hoiduda.

Vee peal püsimine on loobumisele vilets alternatiiv

Godin selgitab, et vee peal püsimine tähendab, et inimene saab kuidagimoodi oma eluga hakkama. Ajab läbi viletsa töökohaga või täidab hädaga keeruka ülesande. Vee peal püsimise ja kuidagi toime tulemise häda on selles, et nii ei jõua sa iial erakordse soorituseni. Tihtipeale on töö keskpärane mitte talendi puudumine, vaid ummikteele jõudmise tõttu. Läbiajamine vaid raiskab aega ja suunab energiat valesse kohta. Kui läbiajamine on parim, milleks sa võimeline oled, on targem loobuda.

Loobumine on parem kui lihtsalt mingil määral toime tulemine, sest loobumine annab vabaduse mõnel muul kohal hiilata.

”Ära kunagi loobu”

Godin rõhutab, et see on uskumatult halb soovitus. Umbes samal tasemel sellega: ”Oh, mis tore nilbe nali! Räägime õpetajale! Ära kunagi loobu? Ära kunagi loobu märgamisest? Või keskkooliaegsest töökohast Burger Kingis? Ära loobu nüüdseks vananenud toote müügist?

Ta toob välja, et lühiajalise strateegiana on loobumine tegelikult halb. Loobumine pikka perspektiivi silmas pidades on aga erakordselt hea idee.

Pigem tasub öelda: ”Ära loobu projektist, millel on suur pikaajaline potentsiaal, ainuüksi sellepärast, et praegu korraks on kohutavalt raske!” Jah, vaat see on hea nõuanne.

Pane tähele!

· Strateegiline loobumine on teadlik otsus.

· Loobumine on parem kui lihtsalt mingil määral toime tulemine.

· Loobumine annab vabaduse mõnel muul kohal hiilata.

· Ära loobu projektist, millel on suur pikaajaline potentsiaal.

Sarnased artiklid