NIPINURK: Miks paljud ei tunne rõõmu, kui saavutavad edu ja kuidas seda vältida?

123rf.com

Monika Kuzmina

Simon Sinek kirjutab oma raamatus "Esmalt küsi "Miks?", et paljud inimesed, kes saavutavad suure edu, ei tunne seda alati. Mõni, kes saavutab kuulsuse, räägib sellega kaasnevast üksindustunnet. Miks see nii on?

Saavutuse ja edu vahe

Sinek selgitab, et edu ja saavutus ei ole samad asjad, kuigi me ajame need tihti omavahel segamini. Saavutus on miski, mille sa saad või saavutad, nagu näiteks eesmärk. See on midagi käegakatsutavat, selgelt määratletavat ja mõõdetavat. Edu aga on tunne või olek.

“Ta tunneb end edukana. Ta on edukas,” ütleme ja kasutame verbi on, mis viitab olekule. Me võime kergesti maha joonistada tee, mida mööda eesmärgini minna, aga teekond, mis on vaja läbida edutunde saavutamiseks, on hoomamatu.

Sinek toob välja, et tema mõistes on saavutus see, kui püüdled millegi saavutamise poole, mida sa tahad. Edu on see, kui püüdled selgelt kooskõlas sellega, miks sa seda tahad.

Esimene on ajendatud käegakatsutavatest teguritest, teine aga millestki sügavamast ajus, kus meil puudub võime neid tundeid sõnadesse panna.

Edu tuleb siis, kui…

Sinek sõnab, et edu tuleb siis, kui ärkame igal hommikul üles, et ajada taga seda, miks me teeme seda, mida me teeme. Saavutused, mida teeme, on kui verstapostid, mis näitavad, kas oleme endiselt õigel teel. Ei ole üks või teine – meil on vaja mõlemat.

Ta toob ka välja, et oma äri või karjääri üles ehitades saame selles, mida teeme, järjest enesekindlamaks. Saame paremateks ekspertideks, kuidas seda teha. Iga saavutusega suurenevad käegakatsutavad edukuse mõõtmised ning edutunne. Elu on lill.

Enamik meist aga unustab teel olles ära, miks me üldse teele asusime. Kuskil kõigi nende saavutuste keskel tekib meisse vältimatu lõhe. See kehtib ühtviisi nii inimeste kui organisatsioonide kohta.

Ära kaota silmist oma miksi

Sinek õnab, et need, kes ei kaota iial silmist oma miksi, olenemata saavutuste suurusest ja hulgast, inspireerivaid meid. Need, kes ei kaota iial oma miksi silmist ja saavutavad ka verstapostid, mis hoiavad kõik õiges suunas keskendununa, on suurepärased liidrid.