NIPINURK: Osho: naer on parim meditatsioon

erakogu
erakogu

Monika Kuzmina

Üks 20. sajandi üks tuntumaid vaimseid õpetajaid Osho lõi mitmeid meditatsioone, kuid kõige võimsamaks neist pidas ta Müstilist Roosi. Ta sõnas isegi, et see on esimene tõeline läbimurre pärast 2500 aastat tagasi loodud Vipassanat. Nüüd saadab seda õppida ka Müstilise Roosi retriidil 28. märtsil Eestis. Mis on Müstilise Roosi saladus? See on naer, nutt ja enese kõrvalt jälgimine.

Kui sa mõnda kogemust läbi ei ela, jääb see sinu sisse

Osho selgitas, et kui mõnda kogemust hetkes täielikult läbi ei elata, jääb see meie sisse. See võib olla väike asi või midagi suurt, ent see jääb meie sisse ning ei lase meil saavutada meie täit potentsiaali. Kõike, mis meie alateadvusse kinni on jäänud, peaks väljendama, omaks võtma ja lahendama.

„Kui laseme välja tulla kogu naerul, mida me pole naernud ja pisaratel, mida me pole nutnud, lahenevad need ja me saame vabaks,“ on ta öelnud. Kusjuures ei ole vaja midagi öelda, arutada ega analüüsida, vaid lihtsalt lasta need tunded enda seest vabaks.

Naer aitab emotsioonid välja lasta

Müstiline Roos just selleks loodud ongi, et need emotsioonid endast välja lasta. Osho on öelnud, et see üllatab paljusid inimesi, kui palju seitse päeva kolm tundi päevas naeru aitab enda sisse vaadata. See lõikab läbi kõik läbielamata emotsioonid. „Kui inimene enda sisse vaatab, leiab ta esimese kihi naeru ja teise kihi pisaraid,“ arvas Osho.

Tema sõnul on naer suurepärane ravim ja võimas teraapia. Kui naerad oma alateadvuse üle, kaotab see oma võimed sinu üle. Kui naerad oma süütunde üle, kaovad su haavad.

Nutt toob välja allasurutud kurbuse ja ärevuse

Järgmised päevad aga hoopis nutetakse. Ka seda täiesti ilma põhjuseta. See aitab välja tuua kogu allasurutud kurbuse, meeleheite ja ärevuse, mis muidu rõõmu varjutavad.

Ning viimase osana jälgitakse, mis toimub sees- ja väljaspool. „Oled lihtsalt enda jälgija. Jälgijale ei saa haiget teha, teda ei taba kuulid ega ükski tuumapomm,“ ütles Osho.

See võimaldab jälgida, mis su mõtetes toimub ja peegeldada seda, et oled puhas teadvus. See on Osho sõnul nirvaana.

 

Osho selgitas, et maailm vajab südame puhastust minevikust. Naer ja pisarad teevad mõlemat.

 

„Minu kogemusel aitab naer tulla pimedast valguse kätte. Naer on meditatsioon, sest naeru hetkel peatad oma mõttepöörise. Oled rohkem kohal. See on täielik meditatsioon,“ ütles ta.