NIPINURK: Roland Tokko annab nõu: kuidas loobuda alkoholist?

Lisa kommentaar
NIPINURK: Roland Tokko annab nõu: kuidas loobuda alkoholist?
Kersti Niglas

Roland Tokko tõdeb üle 10 000 eksemplari müünud raamatus “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma”, et tal oli tükk aega alkoholi suhtes tunne, et peaks selle joomist oluliselt vähendama või seda üldse mitte tarbima. Ta ei tundnud, et see annaks mu elule midagi juurde. Ta räägib, kuidas ta alkoholist loobus ja kuidas saad seda sinagi teha.

Ajend alkoholist loobumiseks

Tokko meenutab, et eriti hästi sai ta aru sellest, et alkoholist peaks loobuma, kui ta oli ülemäära joonud ja tuli ette olukordi, kus tal oli ka ülejärgmisel päeval ikka veel halb olla. Madalast energiatasemest ja olematust produktiivsusest rääkimata.

”Nüüdseks olen ma alkoholist täielikult loobunud. Ma ei ütle, et pead ka sedasama tegema, kuid mina leidsin piisavalt palju põhjuseid, et sellest mürgist loobuda,” räägib ta.

Laulmisõpetaja ütles Tokkole, et kui ta mängib mõnda muusikalist instrumenti, näiteks kitarri, siis peab seda ka töökorras hoidma. Laulmisel on aga instrumendiks füüsiline keha. ”Ta palus mul mõelda, kas ma tahan oma instrumendi sisse panna midagi sellist, mis seda rikub. Minu jaoks oli see juba väga suureks motivatsiooniks alkoholist loobumisel. Soovin laulda ja seda aina rohkem teha,” räägib ta.

Mõtle ka läbi, kas sul on mõni eesmärk, mida sa tahad saavutada, aga sõltuvust tekitavate ainete või toitude tarbimine on sul seda seni takistanud teha

”Mõistsin ka, miks ma alkoholi üldse jõin. Nagu paljud eestlased, arvasin, et olen selle mõju all vabam ja julgen oma tegelikku loomust välja näidata. Pelgasin ilma alkoholi joomata olla avatud, minna tantsima jne,” räägib ta.

Kaks nädalat pärast alkoholist loobumist võttis ta osa ettevõtlike noorte suvepäevadest. Õhtusel peol otsustas ta endale kindlaks jääda ja alkoholi mitte juua. Endalegi üllatuseks tantsis ta kella kolmeni ja nautis pidu täiel rinnal. Järgmisel hommikul läks ta joogasse ja võttis kõikidest spordiüritustest osa. Paljud teised osalejad ei olnud millekski selliseks võimelised. Tokko sai aru, et alkohol ei anna talle tõesti midagi juurde, pigem vastupidi. See vähendab energiataset ja kahjustab tervist, mis tähendab ka lühemat eluiga.

”Jagasin seda lugu sinuga sellepärast, et sul oleks lihtsam mõne mürgi tarbimist vähendada või sellest sootuks loobuda,” pühendab ta.

Üks väike nipp on alkoholist loobumise juures veel

Järgmine kord kui põed hirmsat pohmelli, soovitab Tokko minna poodi alkoholiriiulite vahele ja kujutada ette, et jood mõnest pudelist. Kui sul läheb tunne veel halvemaks ja sa elad selle järgmine kord alkoholile otsa vaadates uuesti läbi, siis on trikk õnnestunud. Sa ei taha suure tõenäosusega kunagi enam pohmelli kogeda. Keegi ei jooks alkoholi, kui ta tunneks pärast esimest lonksu kohe seda tunnet, mis saabub üldjuhul järgmisel hommikul.

Ta lisab, et sama lugu on paljude toitudega. Me naudime nende maitset ja heaolutunnet pärast esimest ampsu, aga kui kogeksime kohe seda raskustunnet, mis pool tundi pärast pitsa söömist tekib, siis me tõenäoliselt teise ampsuni ei jõuakski.

Seega püüa lisaks mürkidest loobumise muudele põhjustele seostada need halva enesetunde ja madala energiaga, mida need kaasa toovad.

Sarnased artiklid