NIPINURK: Tahaks muutusi, aga julgusest jääb puudu?

Karen Härms

Monika Kuzmina

Paljud inimesed tahaksid ehk muutusi, ent loobuvad neist turvatunde nimel. Mindset coach ja koolituse “Kõik on müük” korraldaja Karmo Kivi sõnab, et inimese loomingulisus kaob ära, kui ta on pidevas stressis. Seetõttu on ka raske end rebida ära turvalisest töökohast, isegi kui tahaks tegeleda hoopis millegi muuga. Mõni inimene teeb pauguga muutused ära, teised aga tunnevad, et neil on vaja turvatunnet. Kivi rõhutab, et kumbki variant ei ole vale.

Ei tasu ust pauguga kinni lüüa, kui tagala pole kindlustatud

Bob Proctor on öelnud, et sa võid töölt ära tulla, aga enne tee kindlaks, palju sul on rahalisi ressursse ja mitu kuud saad säilitada oma elustandardit.

Kivi rõhutab, et pole ka õige pauguga ust kinni lüüa, kui rahalisi varusid on tegelikult vaid kuuks ning kuu hiljem avastad, et on vaja maksta üüri või laenu, aga selleks enam raha ei ole. See tekitab paanikat, energia muutub ärevaks ning see mõjutab ka teisi inimesi. “Ma arvan, et me kõik oleme olnud ruumis, kus kõik on äge, mõnus ja lõbus, tuleb keegi inimene ruumi ja kõik jäävad vait, sa tunned, kuidas pinge kasvab. Kui see inimene läheb ruumist ära, siis hakatakse naerma ja kõik läheb lõbusaks,” toob ta näite.

Kõik oleneb uskumustest ja vaatenurkadest elule

Kivi selgitab, et kõik algab vaimsest maailmast, mis jõuab vormi läbi sinu ja sinu tegevuse. Nii on ka palju näiteid inimestest, kellel pole haridust, ent kes on väga edukad. On ka neid, kellel on suur haridus, aga kes elus läbi ei löö.

Kivi sõnul oleneb kõik uskumustest ja vaatenurkadest elule. Edukad inimesed on viinud oma uskumused ja käitumise vastavusse ning usuvad, et nad on edukad. Nad lähevad tegevusse ja saavutavad edu. Aga need, kes ei usu, proovivad turvalist mängu.

“Eesti keeles on ütlus “julge hundi rind on rasvane”, samas ka “… haavleid täis”. Ma arvan, et kui kogu aeg mängida turvaliselt, ei saa ka areneda. Kui seame endale suure eesmärgi ja ütleme, et teeme selle ära, kasvame ka inimesena,” märgib Kivi.

Et midagi saavutada, peab tegutsema

Samas kodus istudes midagi ei saavuta. “Kui sa istud kodus ja mõtled, et lähed kontserti andma, aga seda kodus ei harjuta, siis see ei õnnestu. Esmalt näed vaimselt, et olen edukas kitarrimängija, siis võtad endale parima juhendaja, keda on võimalik saada, hakkad harjutama ja siis oled võibolla aasta pärast Eesti üks parimaid kitarrimängijaid,” toob ta näite.

Head mõtted!

· Kodus istudes midagi ei saavuta.

· Kui kogu aeg mängida turvaliselt, ei saa ka areneda.

· Elus oleneb kõik uskumustest ja vaatenurkadest elule.

· Vii oma uskumused ja käitumine vastavusse. Usu ja siis tegutse!

· Kõik muutused algavad vaimsest maailmast, mis jõuab vormi läbi sinu ja sinu tegevuse.