NIPINURK: Zen-budismi õpetaja annab nõu: kuidas leida oma kutsumus?

NIPINURK: Zen-budismi õpetaja annab nõu: kuidas leida oma kutsumus?
pilt: Shutterstock

“Elus pole kerge oma kutsumust leida. Mõni teab ehk lapsepõlvest juba, mida teha tahab, kuid enamikul võtab mitu aastat, et oma rada leida. Alati, kui minult kutsumuse kohta küsitakse, annan ma sellist nõu – üks põhjuseid, miks teil on raske kutsumust leida, on see, et te lihtsalt ei tea, millised tööd maailmas olemas on.

Kust leidagi muid võimalusi kui need, mida te juba oma perekonna ja sõprade kaudu teate?” kirjutab üks Lõuna-Korea mõjukaima zen-budismi õpetaja ja kirjanik Haemin Sumin oma raamatus ”On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes”.

Kõige lihtsam viis saada kaudseid kogemusi on lugeda

Kas te olete lugenud teaduse, reisimise, moe, kunsti ja poliitika kohta? Miks mitte lugeda hariduse, psühholoogia, rahanduse, tervise, toitumise, muusika või spordi kohta? Sumin soovitab lugeda raamatuid, et uurida mitmesuguste valdkondade ja elukutsete kohta. Lugege näiteks mõne inimese elulugu, keda imetlete või tahaksite jäljendada. Raamatud avardavad silmaringi ja tutvustavad teile uusi võimalusi.

Kogemused päriselust

Teiseks on tema sõnul raske oma kutsumust leida seetõttu, et palju usuvad ekslikult, justkui nad peavad ainult endasse vaatama, et oma kirge leida. Ehkki vastab tõele, et meil on oma huvid ja anne, ei tea me sageli, mis need on, kuni meil pole kogemusi päriselust. Suur hulk kogemusi aitab teil oma sisemist kirge avastada.

”Proovige teha paljusid töid näiteks osalise tööajaga või vabatahtlikuna. Ärge kartke käiseid üles käärida ja tööga pihta hakata. Päriselt tööd tehes näete kohe, kas see sobib teile,” soovitab ta. ”Töökogemused annavad teile ehk karjäärivõimaluse, mida te pole kaalunudki.”

Ärge kartke kohtuda uute inimestega

Kolmandaks on Sumini väitel raske leida oma kutsumust, kui teol on vajaka eneseteadvusest. Kas te teate, millises töökeskkonnas te olete rahul ja õnnelik? Kas te saate energiat teiste inimestega suhtlemisest? Kas te talute hästi pinget? Millised on teie tugevad ja nõrgad küljed?

”Te saate eneseteadlikkust tõsta, suheldes paljude inimestega mitmesugustes olukordades. Käies teistega läbi ja luues suhteid, mis aitavad peegelduda teie tugevaid ja nõrku külgi, tekib teil endast sügavam arusaamine. Ärge kartke kohtuda uute inimestega. Õppige tundma inimesi, kes töötavad selles valdkonnas, mis teid huvitab. Käige kohtingutel – need pakuvad samuti head võimalust ennast tundma õppida. Leidke, mis laadi inimesed sobivad kokku teie enda isiksusega. Neist kogemustest saate teada, milliste inimestega tahaksite ennast ümbritseda,” kirjutab ta.

Ning viimane nõuanne Suminilt: ärge valige tööd selle järgi, mida teised arvavad. Tõde on see, et teised ei mõtlegi tegelikult kuigi palju teie töö peale. Kui te arvate, et teile meeldib üks või teine töö, siis ärge üle mõelge. Tehkegi seda. Isegi kui see ei tule niimoodi välja, nagu te ette kujutasite, on teil ikkagi võimalus sellest õppida.

Sarnased artiklid