NIPINURK: ZEN-BUDISTI kümme eluõpetust

Monika Kuzmina

123rf.com

Ühe Lõuna-Korea mõjukaima zen-budismi õpetaja ja kirjaniku Haemin Sunimi raamat “On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes” annab võimaluse tegusas ja tormakas elus mõelda ning mediteerida, leida kontakt iseenese lahkema ja arukama poolega.

Avaldame zen-buismi õpetaja 10 mõtlemapanevat eluõpetust!

1. Maailm ei ole rõõmus või kurb. Pole nii, et maailm on tõeliselt rõõmus või kurb. Maailm lihtsalt on. Maailm, mida me näeme, pole kogu universum, vaid osake sellest, mis meie vaimule korda läheb. Ometi on see osake maailmast meie vaimule kogu universum. Kui meie vaim puhkab, puhkab kogu maailm.

2. Ole enesega rahul. Olles enesega rahul ja enesega täielikult leppinud, oleme ka teiste vastu lahked ja meeldime neile sellisena, nagu me oleme.

3. Naera täiega. Selleks, et olla õnnelik, pole tingimata vaja kuhugi jõuda. Tundke selle asemel rõõmu olevast, leides oma elus lõbusaid seiku. Huumor lisab elule helgust ja kergust. Naeruga käib kaasas avatus ja rõõm.

4. Ava süda uutele asjadele. Kui me oleme heatujulised, on meie süda avatud uutele asjadele avatud. Pahas tujus ei saa me olla uutele asjadele avatud, olgu need kuitahes imelised. Kui meie südames pole rõõmu, on edasiminek elus aeglane ega ärata huvi.

5. Maga välja ja mured muutuvad väiksemaks. Kas te tunnete segadust või vastuolusid? Magage ennast korralikult välja. Järgmisel hommikul ärgates paistab mure väiksem. See toimib, päriselt.

6. Ole enda vastu aus. Kas te tahate olla õnnelik või paista õnnelik? Ärge pange tähele, mida maailm teil teha käsib, et olla õnnelik. Olge enda vastu aus ja leidke üles see, mida te tegelikult tahate.

7. Ära torma. Kui te peate tegema olulise otsuse, siis ärge tormake. Tarvitage lihtsalt erilist ravimit nimega aeg ja oodake. Teie alateadvus otsib vastust. Kahe või kolme päeva pärast koidab teile vastus kas ärgates, duši all olles või sõbraga juteldes. Usaldage oma alateadvust ja andke enesele aega.

8. Ära räägi teistest halba. Kui te räägite teistest halba, kahjustab see teid rohkem kui kedagi teist, sest igaühe negatiivsus kõlab kõige valjemini temas endas. Ükskõik kui solvunud te olete, ei pea teile jääma viimane sõna. Viimane sõna võib kustutada koguni head mälestused. Isegi kui asjad on muutunud, kas siis peab minema heitma kõik mälestused, eriti õnnelikud?

9. Hooli tõeliselt. Kui te tõsimeeli teistest hoolite ja otsite teid, kuidas aidata teiste õnnestumisele kaasa, pole teil vaja otsida võimalusi, kuidas oma tuju tõsta. Isetu ja sõbralik tegu tõstab teie tuju ja enesehinnangut. Kui teil on halb päev, vaadake, kas saaksite kedagi aidata. Isegi väike heategu annab teile parema enesetunde.

10. Elu on teater. Elu on nagu teater. Meile on määratud oma roll. Kui see roll meile ei meeldi, on meie võimuses taasluua selline roll, nagu meile meeldib.