NIPPE, kuidas luua emotsionaalselt tasakaalus päev

Pille Teearu
Pille Teearu — FOTO: Martin Ahven

Terapeut ja nõustaja Pille Teearu tõdeb, et tegutseb oma valdkonnas, sest inimesed on teda alati huvitanud. Ja ennast tundma õppides sai ta aru, et saab seda ka teistele õpetada. „Elu on elukestev õpe ja iga inimene on kordumatu,“ usub ta ja lisab, et emotsioonid on meil kõigil, aga kuidas nendega toime tulla – seda saab õppida. Pille elab ja töötab põhimõtte järgi, et vähem on rohkem – märkamine ja süvenemine on olulised, inimestega töötades peab olema tähelepanelik, iga tema probleem on oluline tema jaoks.

Nõuandeid, kuidas luua endale hea päev

Pille soovitab hommikul pidada pigem rahulikku rutiini ning võtta piisavalt aega iseendale. Selleks võib vajadusel tõusta varem kui teised, et saada aega oma toimetuste jaoks, et võimelda, venitada, ärgata. Ära unusta lõunasööki, planeeri see endale kalendrisse. Osale aktiivselt elus, ära jää pealtvaatajaks, sinu panus on oluline.

Kolm nõuannet:

  • Märka enda reageeringuid ja ära reageeri, lihtsalt märka.
  • Hoia fookust võimalikult kaua ühel tegevusel ja jälle märka kui kaua sa seda tegid.
  • Emotsioonid on ainult sinu omad, teised ei pruugi neist aru saada, ära karda selgitada mida tunned.

Raamatusoovitusi, et elada tasakaalukamat elu

Pille on kirjutanud kaks raamatut tunnetest. „Tunneme tundeid“ annab ülevaate tunnetest, mis on peidus iga valuliku reageerimise taga ja juhiseid, kuidas negatiivsete tunnetega tegeleda. Pille selgitab, et tunded on lihtsalt tunded. Me ise nimetame neid negatiivseteks ja positiivseteks. Negatiivne tunne kannab endas informatsiooni, et minuga ei ole kõik hästi. See tunne on nagu äratuskell. Ning see inimene, kellega seoses negatiivne tunne käivitus, on aga nagu kirjakandja või sõnumitooja. Nendega me ju ei pahanda, miks me siis pahandame nende inimestega ja solvume nende peale, kes tundeid äratavad?

Tema raamat „Tunnete teekond“ õpetab ennast ja teisi tundma. Ta ütleb, et pole vaja pidevalt enda emotsioonidega tegeleda, on vaja märgata ja vabastada. Las su elus saab oluliseks tunnete tundmine ja tunnete teekond.

Huvitavad raamatud on ka Kamal Ravikanti “Armasta end, nagu su elu sõltuks sellest” ja Ingvar Villido “Emotsioonid. Inimkonna suurim sõltuvus“.