NÕUANDED koduse tööruumi loomiseks

Liina Ostumaa
Liina Ostumaa — FOTO: Anna Volmer

Eesti esimesel virtuaalsete assistentide mentoril ja koolitajal Liina Ostumaal on peagi ilmumas virtuaalse assisteerimise teemaline raamat „Ma ei tea, aga ma uurin välja“. Virtuaalse assistendi töö käib, nagu nimestki selgub, virtuaalselt. Ostumaa annab nõu, kuidas virtuaalsed assistendid ja ka kõik teised, kes kodus töötavad, saaksid endale luua koduse tööruumi.

Hea internetiühendus ja arvuti

Esmatähtis on kindlasti hea internetiühendus ja arvuti – sülearvuti või lauaarvuti. Kui sa soovid teha tööd asukohast sõltumatult, vali sülearvuti. Asukohast sõltumatu töötamise puhul pööra tähelepanu kindlasti aku kestvusele ja seisukorrale, sest alati ei pruugi olla võimalus juhet seina torgata. See on põhimõtteliselt ainus vahend, mis on selle töö tegemise eelduseks. Ülejäänu nimekirjas annab lisaväärtust või lihtsustab tööd.

Korralik töölaud ja tool

Kui sa oled kontoritööd juba varem teinud, siis ma ei kahtlegi, et sa tead, kui oluline on tegelikult korraliku töölaua ja -tooli olemasolu. Kui tööd on vähegi rohkem, siis sinu enda tervise huvides soovitan nendesse investeerida, sest diivaninurgas kõveras töötamine hakkab varem või hiljem endast sinu kehas tunda andma. Eriti hea on omada püstiseisulauda. Teisalt oleneb palju ka sinu töökoormusest, mis tähendab, et koormuse suurenedes ja/või sissetuleku suurenedes saad ka enda töövahenditesse rohkem investeerida.

Monitor

Sul võiks olla ka eraldi suurem arvutiekraan, mis oleks sobival kõrgusel, et sa ei vaataks kogu aeg alla, vaid otse. Suurem arvutiekraan on väikesest sülearvuti ekraanist mugavam ka, kui teed näiteks kujundustöid, töötled suuremaid tabeleid ja tekstidokumente või soovid mitut akent korraga ekraanil lahti hoida. On assistente, kes töötavad isegi kolme ekraaniga. Mina töötan kahega, hoides mõned asjad lahti sülearvuti ekraanil ja teised samal ajal suuremal ekraanil. Nii on veidikene vähem edasi-tagasi klõpsimist mitme akna vahel, töötamine efektiivsem ja mugavam. Lisaekraane saab ka järelturult.

Hiir ja hiirematt

Näpuga kursorit ekraanil taga ajades võtavad mõned asjad oluliselt kauem aega. Sa võid olla selles küll väga vilunud, aga kui pead tundide viisi näiteks kujundustöid tegema, siis on käe õige asend oluline nii täpsuse kui ka sinu tervise seisukohalt.

Eraldi töötuba või vähemalt töönurk, kus saad keskenduda ilma segajateta

Kui sa just kogu aeg ringi ei reisi, soovitan luua kindla kodukontori või kontorinurga. On see siis kodus või rendid seda kaugtöökeskustest. Kui vähegi võimalik, siis leia ja kohanda selleks eraldi ruum, kus saad vajadusel ka ukse kinni panna. Loomulikult saad enda ellu alati vaheldust luua, kolides mõneks tunniks kuhugi kohvikusse või töötada kas või lennujaama ootesaalist.

Märkmik ja kirjutusvahendid

Juhul, kui sulle meeldib teha märkmeid paberil. Muidugi on tänapäeval imelised võimalused märkmeid teha ka arvutisse või nutitelefoni ja nendest ka kohe lähemalt. Paberi ja pastaka kasutamise eelis on see, et see on su kätele taas teine asend, seega vaheldus sinu kehale teha teistuguseid liigutusi. Seda enam kui sulle meeldib pastakat käes hoida ja märkmikke täita.

Telefon

Kui kasutad telefoni ka töökõnedeks, on osa kõnedest võimalik kanda ettevõtte kuludesse. Pea raamatupidajaga nõu. Nutitelefon on töövahendina väga oluline kas või sel moel, et üsna palju on võimalik liikvel olles teha telefonis. Nutitelefonist üksi siiski ei piisa, ainult seda kasutada on liialt tülikas, aga telefon on imeline, et saata lühikesi e-maile, täita Google Drive tabeleid, teha isegi lihtsamaid Canva kujundusi või saata Mailchimpis uudiskirju. Rääkimata Zoomi koosolekutel osalemisest. Üllatavalt palju asju saab sellega ära aetud, seega varusta oma telefon tööks vajalike rakendustega.

Printer

Selle omamine ei ole kindlasti esmatähtis, aga kui see sul on, tuleb see aja jooksul kahtlemata kasuks. Näiteks kui teed kliendile sarnast töölehte, nagu sa siin raamatus näed. Teinekord on lihtsalt hea asjad välja printida, et näha, kuidas see paberil välja näeb. Kui töötad tekstiga, siis kirjavigu on lihtsam märgata paberil kui ekraanil. Jää siiski keskkonnasõbralikuks – trüki kahele poole ja kasuta võimalusel õhemat paberit. Skänneri olemasolu printeril on samuti väärtuslik.

Valgus, mikrofon ja veebikaamera

Kui sul on vaja osaleda ka virtuaalkohtumistel ning ettevõtet sellisel moel esindada, on soovitatav parema pildi- ja helikvaliteedi huvides investeerida ringvalguse, mikrofoni ja hea veebikaamera olemasolusse. Sel viisil paistab sinu video- ja helipilt professionaalsem välja.