NÕUANDEID, kuidas tava- ja täiendmeditsiini kombineerides elada tervemalt ja rõõmsamalt

Helen Haava
Helen Haava — FOTO: Jane Vogt

Helen Haava on hariduselt finantsjuhtimise spetsialiseerumisega TTÜ magister, kes on töötanud erinevatel finantspositsioonidel. Ta on alati tundnud huvi teraapia, vaimsete praktikate, kehatöö ja tervisliku toitumise vastu, pidevalt õppides ja kogedes. Helen on elus õppinud palju erinevaid praktikaid ja nendest palju nii enda kui oma pere jaoks kasu saanud. Ta kirjeldab, et nende peres on tabletid…

Hingamine peegeldab meie sisemaailma

Helen teab, et kõigil on elus teekond – õppetunnid, tõusud ja mõõnad. Ta on alkohoolikust isa tütar, mis on tõuganud teda otsima lahendusi ärevusele ja depressioonile. 25-aastaselt oli ta saavutanud endale seatud eesmärgid, aga tundis, et elus peab olema midagi veel. Algas imeline teekond, õppides Reikit, Silva ja Rännaku meetodeid, transendentaalset meditatsiooni, MethodRaie meetodit, praktiseerides erinevaid joogaliike ja minnes toitumisnõustajaks õppides süvitsi. Helen muigab, et kõige selle kõrval oli ta väga ratsionaalne aruandeid ja eelarveid koostav pearaamatupidaja.

Ta meenutab, et küsis ühelt tervendajalt Balilt, milliseid praktikaid ta peaks veel kasutusele võtma, vastas too: „Just breathe“ ehk „lihtsalt hinga“. Sellele järgnenud Biodünaamilise hingamise ja trauma vabastuse süsteemi (BBTRS) õpingud mõjusid nii, et naine otsustas teha elus kannapöörde.

Helen on kogenud, et just hingamine on meie sisemaailma peegel. Kui mõtteid on palju ja oled ärev, on ka hingamine kiire ning ebaregulaarne. Kui mõtted rahunevad, rahuneb ka hingamine. Millal iganes soovid tulla praegusesse hetke, keskendu hingamisele, sest hingamine ei ole kunagi ei tulevikus ega minevikus. See on alati praeguses  hetkes.

Ta soovitab hingamisteraapiat kogeda kuurina või toetuseks näiteks korra kuus. Sellele lisaks on kindlasti vaja midagi, mis toetab igapäevaselt – selleks võib olla mõni hingamisharjutus, jooga või muu liikumine koos sügava hingamisega.

Inimest peab võtma kui tervikut

Helen usub veendunult, et Lääne meditsiinist üksi enam ei piisa ja tervishoiukriisi lahendamiseks on vajalik suurem koostöö tava- ning usaldusväärse täiendmeditsiini vahel.

Ta toob välja, et psühholoogide ja psühhiaatrite järjekorrad on pikad, nad ei suuda seda koormust ära kanda. Ravimitega leevendatakse tagajärgi, kuid tervenemist ei toimu enne, kui hakatakse nägema põhjuseid ja nendest ka kõva häälega rääkima.
„On aeg võtta inimest kui tervikut. Lahenduseks on alternatiiv- ja täiendmeditsiini reguleerimine ja suurem kaasamine tervishoiusüsteemi. Teaduslikke uuringuid erinevate praktikate tõhususe ja toimimise kohta on tänaseks päevaks juba väga palju,“ toob ta välja.

Väikeseid imesid on Helen kogenud oma elus palju. Näiteks 31. nädalal avastati, et perepoeg Jasper kasvas kõhus pikkusesse, kuid kaalus juurde ei võtnud. Anti aega kaks nädalat ja öeldi, et kui midagi ei muutu, tuleb sekkuda. Helen tegi ise ja lasi teha palju Reikit ja 33. nädalal imestasid arstid, mida ta teinud on – laps on küll endiselt väike, aga kasvab jälle. Nii sai ta lapse lõpuni kanda.

Teine väike ime leidis lapsega aset tema beebieas – poiss hakkas jalgadele toetama, kuid pöörama mitte. Pere käis läbi palju lastehaigla uuringukabinette, aga põhjust ja lahendust ei leitud. Asi läks lausa nii hulluks, et laps taheti invaliidsusgrupi peale panna ja arvati, ta ta ei pruugi kunagi normaalselt kõndima hakata.
Pere tegi Reiki kuuri, muudeti menüüd ja ühe aasta ja kolme kuusena oli laps jälle normaalne.

Helen on kogenud ja ka oma abikaasa pealt näinud Reiki, MER kehatöö ja konstellatsioonide kohest mõju, 6-kuulise coaching’u suurt mõju, Rännaku ja Silva meetodi, MethodRaie, EFT (emotsionaalse vabaduse tehnika), aroomiteraapia ja mitmete teiste praktikate tuge. Keerulistel aegadel on väga palju abi olnud joogast, hingamistehnikatest, meditatsioonidest, tantsimisest ja loomulikult ka kallite inimeste toetusest.

Sellepärast ongi Helen Rikardia lehel olevate praktikate osas nii kirglik. Tal on hea meel, et lõpuks on olemas koht, kus on lahti kirjutatud erinevad praktikad ja läbi mille tulevad meilile broneeringud kiiresti ja lihtsasti, ilma pikemate kirjavahetusteta. On olemas platvorm, kuhu suunata enda kliente kogema teisi praktikaid, et kombineerida erinevaid praktikaid, millesse Helen ise väga usub. On kogukond, kellega koos luua, erinevaid teemasid arutada, ideid põrgatada, nõu küsida ja üksteisele toeks olla.

Neli head mõtet Helenilt

  • Elu on tegelikult väga lihtne, kui me ise seda keeruliseks ei mõtle.
  • Me kõik oleme unikaalsed ja meil kõigil on oma eriline teekond.
  • Kõige parem teejuht on iseenda sisetunne.
  • Meie kehad on väga targad. Tuleb osata neid lihtsalt kuulata.