ÕPI oma ego tundma ja aktsepteeri seda!

.
Foto: Ruudu Rahumaru

Egokoolitaja Irene Kaljuste, kes korraldab ego tundmaõppimise koolitust Tunne oma ego, selgitab, et ego kujuneb juba meie lapsepõlves. See on seotud meie „oma mina“ tekkimisega. „Ego on osa meist ja selles ei ole midagi halba. Ego on lugu meie peas. Sõltuvalt sellele loole vormime me koguaeg oma reaalsust. See on nagu filter, läbi mille me näeme maailma, seni kuni me samastume sellega“ ütleb ta.

Kui hakkab koitma, et lood oma reaalsust ise

Irene kirjeldab, et valu on elu osa, aga kannatused loome endale ise, läbi tähenduste, mida anname iseendale, elule, enda kaaslasele, kõigele elus. Kui me sellest lõpuks aru saame, et saame valida mida mõtleme ja lõpetada kannatust loovad mõtted, siis seda võib nimetada ärkamise protsessiks.

„Kui meie silmad avanevad iseenda sassis ja koristamata aladele, siis see esialgu võib valus olla, kuid on tegelikult muutuste ja tervenemise algus. Öeldakse ju, et enne tervenemist läheb hullemaks, enne koitu on kõige külmem jne,” selgitab ta kujundlikult.

Tihti ei kipu inimesed aru saama, et õnn on „sisetöö“. See tähendab, et välised asjaolud ja kannatused on Elu kutse õppida ennast sügavamal tasandil tundma ja leidma endas midagi, mis ei ole ego, ei ole isikus, mis on see kvaliteet, millega sa siia sündisid.

Ego ei ole vaenlane, vaid kasutamata potentsiaal

Irene soovitab selleks, et egoga rahu teha, õppida seda tundma. Avades neid kohti enda isiksuses, mida me väldime ja võibolla endas ei näe. Tunnetades neid kohti läbi ja minnes läbi enda hirmude. Saades seeläbi kogemuse, et kaitse, mis takistab meid täiel rinnal elamast, ei ole vajalik. Praktiseerides seda, mida sinu ego kõige enam kardab ehk väldib.

Mõne jaoks on see avastamine, kuidas saboteerivad käitumised väldivad hirmu tunnet ennast, Luues näilist turvatunnet ja vajades pidevalt selle turvatunde vooderdamist. Mõne jaoks on see enda väärtusetuse tundega kohtumine ja mõistmine, et kõik püüdlused meeldida, olla armastatud, olla parim, on olnud seni tingitud vajadusest kogeda enda väärtust läbi teiste, läbi asjade. Ja mõne jaoks võib see olla mõistmine, et teiste üle domineerimine, ellu kaasatud olemise vältimine, enese uimastamine söögi, alkoholi, ja muu sellisega, on olnud lihtsalt kaitse. Ja selle all on tegelikult meeletu hirm kaotada kontroll kas siis iseenda üle või teiste üle. Ja avastada et selle hirmu all on vajadus kaitsta seda väikest hirmunud last, kes kunagi elu, teiste inimeste ja iseenda kohta tegi otsused, mis lõid Tunde, et on vaja kaitsta, võidelda, peita, et mitte kogeda valu, jääda ellu.

Kuidas aru saada, kas ego juhib sind:

  • Kas sa tunned enda kehas kergust, vabadust, sul on lihtne olla lähedal ja lihtne olla üksi, armastus voolab sinust ja sinule vabalt?
  • Või sa tunned pinget, stressi, ärevust, ärrituvust, mure, püüdlikkus, vajadust ennast tõestada, süümepiinade pealt millegi tegemine?
  • Esimese puhul oled sa heas kohas ja oled juhitud enda loomulikust olekust. Teisel juhul on käivitunud ego kaitse mehhanismid. See on ehk kõige lihtsam viis kuidas eristada.