ROLAND TOKKO: Kuidas kolme sammu abil tänasest olukorrast võitjana välja tulla?

Lisa kommentaar
ROLAND TOKKO: Kuidas kolme sammu abil tänasest olukorrast võitjana välja tulla?
Erakogu

Soovime seda või ei, elu läheb edasi ja muutused tulevad. Küsimus on, kas oled muutusteks valmis?

Kes meist oleks 2020. aasta alguses ette näinud, milline uskumatu aasta meid ees ootab. Kui keegi oleks kirjeldanud, mis toimuma hakkab, oleks see kõlanud ilmselt veel vähem usutavalt, kui korduvalt maailmalõppu ennustanud ”selgeltnägijate” ettekuulutused.

Paljud inimesed on tänulikud, et 2020. aasta on läbi ja vaatavad ikka veel lootusrikkalt alanud aastale otsa, soovides, et normaalne elu taastuks, mis küll hetkel on visa tulema.

Küsimus on, kas tunneli lõpus paistab valgus või on see hoopis rong, mis meist peagi üle sõidab? Tegelikult ei ole vahet, sest elu läheb edasi ja üks on selge: muutused tulevad, soovime seda või ei. Küsimus on, kas oled valmis muutuma?

Me ei saa paljusid asju mõjutada, aga saame ise otsustada, kuidas neile reageerime. Viktor Frankl (raamatu ”Ja siiski tahta elada” autor) suutis juudi koonduslaagrisse sattudes leida tähenduse ning jõudis järeldusele, et kui temalt võetakse ära kõik, ka tema nimi, siis keegi ei saa temalt ära võtta vabadust valida oma reaktsiooni. See on ka sinu tõeline vabadus.

Tänases olukorras on seda endale meelde tuletada tähtsam kui kunagi varem.

Olin ise 2020. aasta sügisel kahes projektis osaledes täiesti oma elemendist väljas, sest võtsin vastu sellise töö, kus täitsin rolli, mida ma absoluutselt ei nautinud ja mis ei olnud ka finantsiliselt edukas. Polnud tore tunne anda endast kõik ja olla sealjuures pidevalt stressis, ärevil, kohati ka magamata ja lõpptulemusena tõdeda, et seda sai tehtud olematu tasu eest.

”Kas tunneli lõpus paistab valgus või on see hoopis rong, mis meist peagi üle sõidab?”

Küll aga oli see kogemus suur kingitus. Sain teada, mida paljud inimesed tunnevad, tehes asju, kus nad on igapäevaselt oma elemendist väljas ja ei teagi, et saab ka teisiti. Ma sain tänu võimendusele veelgi selgemini aru, mis on tegevused, mida tõeliselt naudin ja mida absoluutselt mitte. See muudab minu jaoks edaspidi veelgi lihtsamaks projektide ja pakkumistega nõustumise või äraütlemise.

Foto: Erakogu

Kolm küsimust, mida endalt küsisin ja soovitan ka sinul küsida, kui eelmine või alanud aasta sulle väljakutseid tõi:

● Mis on sinu suurimad õppetunnid nendest väljakutsetest?

● Mis on nendes head?

● Kuidas need väljakutsed mulle kasulikud on olnud?

Sain aru, et abiks on ka see, kui näha tunneli lõpus valgust ja endale sisendada, et kõik on mööduv ja saab ühel hetkel läbi.

Isegi, kui 2021. aasta tunnelist paistev valgus peaks olema uus rong, näiteks majanduskriis, mis pandeemiale ühel või teisel moel varem või hiljem suure tõenäosusega järgneb, on sul võimalus valida, kuidas sellele reageerid ja millise tähenduse annad.

Igas kriisis on ohud ja võimalused, mis on sulle nähtavad ainult siis, kui sellesse usud. Seda tõestas 2020. aasta. Terve hulk ettevõtteid lõpetas oma tegevuse, samal ajal kui hulk uusi edukaid ettevõtmisi sündis või sai sisse enneolematu hoo.

Edukad olid eelkõige innovaatilised virtuaalsed lahendused, millest ka meil oli võimalus osa saada. Kevadel, kui kogu maailm püüdis kohaneda uue hirmutava olukorraga, tegime ”Minu elu kutse” raamatuesitluse, mis osutus Eesti läbi aegade suurimaks, sest tegime selle virtuaalselt. Kuigi esimene mõte oli, et raamatuesitlus jääb üldse ära. Tegelikult tuli lihtsalt mõelda veidi kastist välja…

Lisaks lõime virtuaalse kogukonna ”Teadlikult õnnelik mina”, mis aitab tänases olukorras võimenduvaid vaimse tervise probleeme lahendada, toob inimesteni oma ala parimad nõuandjad, teiste kogemuslood ning loob võimaluse meil koos sellest olukorrast välja tulla.

Lennart Meri kuldsed sõnad olid: ”Olukord on sitt, aga see on meie tuleviku väetis”. Seega võimalused on olemas, tuleb lihtsalt ennast häälestada neid nägema! Kuidas seda teha?

 

Kolm praktilist sammu, et tänasest olukorrast võitjana välja tulla:

1. Näe asju nii nagu nad on! Olukord on erakordne ja paljude inimeste jaoks vägagi keeruline.

2.  Näe seda, kuidas asjad saaks olla palju paremini. Tänane olukord pakub ka läbi aegade suurimaid võimalusi, püüa hakata neid nägema. Esiteks uskudes, et need on olemas ja teiseks püüdes leida tõestusi, kuidas teised on neid leidnud.

3. Leia tee sealt, kus oled praegu sinna, kus näed, et saaksid olla. Ehk vii need võimalused ellu ja loo oma reaalsus hoolimata sellest, mis maailmas toimub.

 Allikas: Teadlikult õnnelik mina