Selgus loob kergust: harjutus, mis aitab segastesse olukordadesse selgust luua

.
Foto: Karen Härms

Õnnekoolitaja Dali Getter Karati sõnul loob selgus kergust. „Kui sul ei ole selgust, siis on selle asemel tõenäoliselt ebaselgus, teadmatus, segased asjaolud. Kui sul pole selgust, siis sa ei saa olla ka mõnusas voolamises, kogeda elu kergust, harmooniat või kulgemist kontaktis oma jumaliku olemusega. See kõik saab tulla vaid siis, kui sul on selgus,“ kirjutab ta oma raamatus „Õnn on otsus!“ Karat jagab ka harjutust, kuidas segastesse olukordadesse selgust luua.

Karati sõnul on inimloomusel kombeks täita lüngad negatiivse infoga. Kui meil on mingisugune info puudu, on ebaselgus või -kõla, siis hakkame alateadlikult muretsema ja pabistama. Kogu olukorda hakkab varjutama negatiivsus. Pole vahet, kas ebaselgus valitseb tööl või on paarisuhtes ärevuse foon, mingid pinged või lahkhelid. Võib-olla olete isegi sellises kohas, kus peate otsustama, kas jääte kokku või lähete lahku, aga kuna te ei räägi sellest, siis on kogu olukord ebaselge ega loo kuidagi kergust. Või äkki muretsed oma rahalise olukorra pärast ega julge praegusele hetkele otsa vaadata. Sageli on meil probleem tervisega, aga me ei julge minna arsti juurde, kuna kardame, et midagi võib olla halvasti. Kehva tunnet võib tekitada ka see, kui ebaselgus valitseb elu eesmärkide osas, kui sa ei tea, mida sa ikkagi tahad oma elus saavutada. „Lahendus peitub selguse loomises, käesoleva hetke olukorrale otsa vaadates. Isegi kui lahkuminek on parim lahendus, tööl ootab ees koondamine või tervisega on pahasti, siis suures plaanis loob see ikkagi kergust, sest siis sa vähemalt tead ja saad mõelda, kuidas edasi minna. Inimestena me soovime kogu aeg edasi liikuda parema, suurema, ägedama, uhkema, uuema, värskema idee, projekti või sammu poole. Selgus loob ellu kergust ja see omakorda annab võimaluse edasi liikuda; ebaselgus hoiab meid aga pideval ja ebamugaval ooterežiimil,“ lausub ta.

Karat selgitab, et segaduses olemine on justkui gaasi ja piduri korraga peal hoidmine – sa tahaksid edasi liikuda, aga ei saa. Sa põletad energiat, kuni ühel hetkel hakkab tossu tulema ja sa lihtsalt kulutad end ära. Segaduses ja teadmatuses on kõigil väga raske olla. „Õnneks sa saad ise oma ellu kergust luua, hoolitsedes teadlikult selle eest, et looksid nii palju kui võimalik oma elus juurde selgust. Selleks aga, et teada, kuhu tuleb selgust luua, on vaja eelneva sammuna märgata neid kohti, kus valitseb praegu mingi segadus; kus on õhus mingi veider ärev energia või kus sa pole päris kindel, mis toimub. Ebaselged teemad on justkui tellised sinu õlgadel, mis suruvad sind allapoole ja tekitavad raskustunnet, viies sind eemale säravast õnnelikkusest. Sa ei saa sädeleda ja naudiskleda, kui sul on telliskivid õlgadel! Ent mida rohkem sa lood oma ellu selgust, seda kergem sul hakkab, sest saad hakata edasi liikuma,“ räägib ta.

Harjutus, mis aitab segastesse olukordadesse selgust luua:

Õnnekoolitaja soovitab panna kirja kõik küsimused, inimesed, valdkonnad, teemad ja plaanid, mille osas sul valitseb praegu ebaselgus ja seega ka raskustunne. Näiteks sul on soov võtta koer, aga selle mõttega kaasneb ka mingi raske tunne. Sa saad minna selle tunde sisse, et saada aru, millest see raskus tekib. Võib-olla sa jõuad näiteks selleni, et sinu jaoks on ebaselge, mis tõugu koera sa tahad. Või ehk on tõu osas selgus, aga sa ei tea, millised on selle konkreetse tõu vajadused. „Nüüd, kui sa tead, mis on sinu jaoks ebaselge, saad hakata vastuseid otsima. Kui tekitad endale ebaselgete teemade/ küsimuste nimekirja, siis näed, kas ja kui palju on sinu elus praegu aktiivseid ebaselgeid teemasid, valdkondi, üritusi, mõtteid, plaane, soove. Ja siis saad hakata järjest nendesse teemadesse tooma selgust, mis omakorda loob ellu iga päev aina rohkem kergust,“ selgitab Karat.

Meelespea!

  • Inimloomusel kombeks täita lüngad negatiivse infoga. Kui meil on mingisugune info puudu, on ebaselgus või -kõla, siis hakkame alateadlikult muretsema ja pabistama.
  • Selgus loob ellu kergust ja see omakorda annab võimaluse edasi liikuda; ebaselgus hoiab meid aga pideval ja ebamugaval ooterežiimil.
  • Mida rohkem lood oma ellu selgust, seda kergem sul hakkab.