Reklaam sulgub sekundi pärast

Tõde või vale? Personaaltreener Janika Koch-Mäe kummutab levinud müüte

Personaaltreener Janika Koch-Mäe
Janika Koch-Mäe — FOTO: Siim Kinnas

Trenni, toitumise ja kaalulangetuse kohta liigub ohtralt müüte. Kui saad aru, mis on tõde ja mis müüt, on ka lihtsam oma teekonnal liikuda. Personaaltreener ja videotreeningute keskkonna Sinutreener.ee asutaja Janika Koch-Mäe vastab kuuele enamlevinud müüdile – kas neil on tõsi taga või mitte?

Kui trennis on raske, siis harjumus ei tekigi

Janika selgitab, et üldine teadmine on, et uue harjumuse kinnistamiseks läheb 21 päeva ehk siis püsides 3 nädalat kindlas trennirutiinis on juba lihtsam jätkata. Treenides näiteks kahel korral nädalas, on see keskeltläbi 6 treeningut. Selle aja vältel on kindlasti vähenenud ka lihasvalu, keha on koormusega paremini kohanenud, liigutused on tuttavad, koordinatsioon on paranenud ja ka esimesed eduelamused on tekkinud.

Ta rõhutab ka igapäevast liikumist – päeva lõpuks võiksid olla astunud vähemalt 7000 sammu – kasvõi pooletunnised jalutuskäigud värskes õhus lõunapausi ajal või enne tööd annavad mõnusa värske enesetunde ja uued ideed. 

Jõusaalis treenimine muudab naise liiga lihaseliseks

Janika ütleb, et jõusaalis treenimine ei muuda kindlasti kedagi liiga lihaseliseks, kui ei tehta spetsiifilist lihaskasvule suunatud treeningut. Lihashüpertroofiat saavutatakse eraldi treeningmetoodika- ja võtetega, mistõttu „liiga lihaseliseks minemist" jõusaalis kindlasti karta ei tasu. Samuti ei toodeta naise kehas nii palju testosterooni, mis lihaskasvule kaasa aitab.

Alla saab võtta ainult aeroobse trenniga

Janika ütleb, et alla saab põhimõtteliselt võtta iga treeninguga. Kaalulangetuse „saladus" on kerge energiadefitsiit – võiksime süüa umbes  300 kalorit vähem, kui kulutame. 

Tervise seisukohast soovitab ta kombineerida aeroobset treeningut ja lihastreeningut: aeroobne treening tugevdab südame-veresoonkonda, kopse, luid ja liigeseid; lihastreening tugevdab lihasmassi ja annab lihastoonuse, parandab rühti ja aitab vältida erinevaid vigastusi, mis on tingitud lihaste nõrkusest näiteks. 

Pärast trenni ei tohi süüa

Janika rõhutab, et pärast treeningut tohib kindlasti süüa! Pigem tuleks vaadata kogu päeva: millal sõid viimati? Söögikorrad võiksid igal juhul olla regulaarsed ja varustama meid energiaga iga 3-4 tunni järel. Seega, kui sõid näiteks lõunasöögi kell 13.00 ja lähed trenni kell 18.00, siis soovitab Janika teha kella 16 paiku üks vahepala (et jõuaksid treeningus pingutada ka) ja peale treeningut toitainerikas ja toekas õhtusöök. 

Jõusaalis pole mõtet maksta trennikava eest, saab ka ise hakkama

Janika arvab, et kindlasti oleks mõistlik lasta esialgu teha personaaltreeneril jõusaalis treenimiseks kava. Põhjuseid selleks on mitu: 

  • Korrektne treeningkava katab ära kõik lihasgrupid. Treening peaks olema üks tervik ja sisaldama harjutusi kõikidele lihasgruppidele sobivas vahekorras. Vastasel juhul võime tekitada lihastes düsbalanssi – koormame liigselt kindlaid lihasgruppe ja alakoormame teisi, mis võib viia vigastuse või häireteni näiteks rühis. 
  • Treeningkava määrab ära treeningu mahu, harjutuste arvu, seeriad ja kordused – samuti oluline selleks, et me ei koormaks mingeid lihasgruppe üle ja ei alakoormaks teisi.
  • Treeningkava tellimisel selgitatakse ära harjutuste korrektne sooritustehnika, tehakse harjutusi läbi ja omandatakse põhiliikumised, mis on samuti olulised vigastuste vältimise- aga ka arengu seisukohalt. Me ei peaks harjutusi lihtsalt „läbi võimlema" vaid tunnetama ja teadvustama oma tegevust ja mõtestama liigutusi. Me saame ise (ilma raskusi arvesse võtmata) pingutada treeningus 30%, 50% või 80% olenevalt sellest, palju me ise sinna treeningusse end investeerime. 


Kui tahad saledamat kõhtu, piisab kõhulihaste tegemisest

Üks suurim müüt, mis treeningu- alaselt on ringlemas, on see, et saame põletada rasva lokaalselt. Janika selgitab, et ei ole võimalik ühegi harjutusega kindlast kehapiirkonnast saada sentimeetreid väiksemaks ega rasva vähendada. Keha kaotab rasvamassi kogu kehalt ja muid imenippe selleks olemas ei ole. Seega saledama kõhu jaoks on vaja toitumise osas tekitada kerge energiadefitsiit, regulaarselt treenida ja igapäevaselt liikuda piisavalt – nii lihtne see ongi!