Laena sõbrale raha ja oled mõlemast ilma

Kas teil on kunagi juhtunud sedasi, et laenate heale sõbrale raha, kuid tema ei suuda seda tagasi maksta ning kaob kuskile ära. Ta hakkab teid vältima ja varsti ongi endine hea sõber kadunud.

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Kas teil on kunagi juhtunud sedasi, et laenate heale sõbrale raha, kuid tema ei suuda seda tagasi maksta ning kaob kuskile ära. Ta hakkab teid vältima ja varsti ongi endine hea sõber kadunud.

Just sellisesse olukorda paneb sõbrad tagasimaksmata võlg. Raha laenanud inimene tunneb nüüd piinlikkust ning otsustab parem üldse kuskile ära kaduda. Ja edasi suhelda olekski ju pisut nagu kuumadel sütel käimine. Pidevalt oleks mõlemal meeles see summa, mida siiani tagasi makstud pole. Ja kui üks sõber teatabki, et pole vaja võlga tagasi maksta, on teisel edaspidi pideva võlglase tunne.

Ütleb ka vanasõna, et laenamine tekitab vaenu. Andja hea, tagasinõudja paha.

Marko (30):
„Minu sõprusesse on mõra juba paraku tekkinud. Mul oli kunagi üks hea sõber, keda ma usaldasin ja kellega meil koos ka üks projekt oli, kuhu ka mina heauskselt minu jaoks ikkagi suure summa alla panin, kõik oli kokku lepitud, et kust see raha tuleb, mille ma tagasi saan ja siis, kui ma hakkasin seda tagasi küsima, sest et aega oli liiga palju möödunud ja sain vastuseks vaid tülpinud pilgu, et aja ise neid asju, kui viitsid. Siis ma sain pahaseks ja ütlesin, et oot-oot, meil sellist kokkulepet ei ole ja lõppkokkuvõttes pole ma seda raha siiani tagasi saanud ja üldiselt on see raha ka kahjuks meie suhted ära rikkunud.”

Mirjam (23) : „Laenasin oma sõbrannale pulmade korraldamiseks 10 000 eek. Kõik oli korras ja laenu pidi sõbranna tagasi maksma kuu aja pärast. Kui kuu möödus, hakkas sõbrana mind vältima ja ei võtnud mu telefonikõnesid vastu. Sain ta kätte vaid võõralt numbrilt helistades. Olime enne peaaegu parimad sõbrannad ning ühel hetkel tundsin end nagu õela ussina, kes raha tagasi nõuab. Mida mõelda? Kas selline on siis sõpruse hind? Oma raha pole ma senimaani tagasi saanud ning sõbranna olen samuti kaotanud. Tegelikult olen ka teistele sõbrannadele raha laenanud, aga enamus on ikka õigel ajal tagasi maksnud. Enam ma lähedastele sõpradele raha ei laena ning soovitan ka kõigil teistel teha mingisugune leping, et laen ikka kindlasti õige omanikuni tagasi jõuaks. Sõpradele raha laenates teed karmi katse- kes on tõeline sõber ja kes mitte?”

Siiri (40): „Minu mees ka laenas sõpradele ja mis nüüd…. endal kitsas käes, aga ükski sõber tagasi maksta ei kavatse. Põgenevad kuidas aga saavad, ei anna näolegi. Ja kui mõne kätte saab, siis lubatakse ikka homme ära tuua. Ja jälle otsi tuult väljalt! Ei iial enam – arvan ma. Pärast kerja oma raha tagasi kui veel üldse saad!”

Loomulikult ei taha keegi kergekäeliselt pangalaene või krediitkaarte kasutada. Aga mõelge sellele, et kui sõber lubab kindlal sõnal teile raha tagasi maksta, siis võib ta sama kindlalt selle ka pangale tagasi maksta! Miks peaksite teie olema oma sõbrale rahakotiks? Kui ta nii veendunud on, et tagasi maksta suudab, siis võib ta ju laenu ka pangast võtta. Pigem tundub kahtlane, miks sõber üldse teie poole pöördub, ehk mõtleb ta, et kui ta pangale tagasi ei maksa on ta plindris, sõber aga ikka andestab ja teeb järelandmisi. Hea sõber maksab alati esimesel võimalusel tagasi. Kui ei maksa, siis saabki teada, kes on üldse sõber, kes mitte  Eks ta tihti kipub nii olema, et laenad sõbrale raha ning oledki mõlemast ilma.

Parem ärge pange oma sõprust proovile. Kui ütlete sõbrale „ei” siis unustab ta selle kiiresti ning küsib laenu kelleltki teiselt. Kui aga laenate talle raha ning ta seda tagasi maksta ei suuda, olete ebameeldivas olukorras ning sõprus võib kergelt kildudeks puruneda. Seleta sõbrale ilusti ära, miks sa talle raha ei saa laenata ning aita tal mõelda alternatiive.

Enne kui raha välja laenad mõtle järgmiste asjade üle:

– Ära laena raha vaid sellepärast, et oled hea südamega.
– Kui sõbral on raha vaja ootamatu haiguse või muu taolise jaoks, siis võid raha laenamist kaaluda küll.
– Küsi endalt, kas sul on üldse nii hea majanduslik seis, et saaksid raha välja käia.
– Kas su mees/naine on sellega nõus, et raha välja laenad?
– Kas pead raha laenamiseks mingeid ohverdusi tegema?
– Kas oled valmis ootama oma raha pikka aega?