Muru vajab hooldamist

7 kommentaari

Nagu meie juuksed vajavad harjamist vajab muru igal kevadel riisumist ja hoolt. Niipea, kui maapind on lumemütsi alt väljas ja natuke tahenenud, tuleb talvel murule kogunenud praht riisuda.

Nagu meie juuksed vajavad harjamist vajab muru igal kevadel riisumist ja hoolt. Niipea, kui maapind on lumemütsi alt väljas ja natuke tahenenud, tuleb talvel murule kogunenud praht riisuda.

Miks on muru aedades nii populaarne?
Murul on palju eeliseid: ta on madal ja tugev, pidev niitmine sunnib murutaimi hargnema, teeb muru vetruvaks ja vastupidavaks ning võimaldab seda kasutada mitmuks otstarbeks. Muru on küllaltki odav rajada seemnest või siirdmuru istutades. Vaatame aga, mida teha, et muru ka aastast-aastasse kaunis ja terve püsiks.

Kohad, kus muru on hävinud, tuleb puhastada ja täita uue mullaga ning külvata uus seeme. Seemendada võib ka vanemat juba aastatega hõrenenud muru. Igal kevadel on soovitav muru ka mineraalväetistega väetada. Kompostiga väetamine on soovitav aga umbes 3-4 aasta tagant. Keskmine väetisekogus igal kevadel on 35-40g superfosfaati, 8-10g kaaliumkloriidi ja 10-12 g ammooniumsalpeetrit ühele ruutmeetrile. Enamik muruväetisi müüakse granuleerituna või puudrina. Savimullal kasvav muru vajab vähe väetist, kuna muld ise on viljakas. Kerged liivamullad aga vajavad tugevamat väetamist. Muru on ilus vaid siis, kui taimed saavad kätte piisavas koguses kasvamiseks vajalikke toitaineid- lämmastikku, fosforit, kaaliumit ja rauda. Muruväetis on kokku segatud just neid nõudmisi silmas pidades.

Kui tahetakse soodustada valge ristiku levikut ja püsimist, tuleb mineraalne lämmastikväetis amooniumsulfaat asendada verejahuga (25-30g/m2). Kui külvad segatud mineraalväetisi, siis maksab arvestada sellega, et puude varju on vätist vaja pisut rohkem, kui lagedale.

Muru noorendamiseks, tallamiskindluse parandamiseks ja lohkude tasandamiseks on soovitav kamarale laotada liiva-mulla segu (1:1). Seejärel rehitsetakse maapind. Kevadel on väga oluline ka muru rullimine. Olenevalt aastast, aia asukohast ja mulla lõimisest võib see töö lükkuda ka maikuusse, sest pinnas peab olema kuivanud, vastasel korral võib mulla struktuur hoopis halveneda. (Rull ei tohi olla raske, 1 meetri laiuse rulli raskus võib ola maksimaalselt kuni 200kg.)

Muru täkkimine
Täkkimine ehk muru pinna ja rohuvaiba vigastamine on veel üks vajalik varasügisene töö, mis toob murust välja surnud taimed, sambla ja osa võsundeist, kui muru on liiga tihedaks kasvanud. Siis pääseb õhk vabalt pinnasesse juurte ümber ja laseb murul hingata. Kui muru on korralikult läbi täkitud, näeb ta päris hull välja, kuid teile tasutakse selle töö eest rikkalikult järgmisel kevadel, sest mullast tärkab hulganisti noori tugevaid ja terveid võrseid. Alustage täkkimisega, kui muld on märg. Tark on hävitada sammal murust enne täkkimist, et te ei levitaks seda ise üle kogu muru pinna.

Uue muru rajamine
Kui sügisel on muld korralikult haritud ja põhiväetis antud, tuleb kevadel pind tasandada, pealmine mullakiht kergelt kobestada ja anda 5-10g ammooniumsulfaati ühe ruutmeetri kohta. Piisavalt tahenenud muld rullida kerge rulliga siledaks. Seeme tuleks külvata ühtlaselt maapinnale ja hakkida raudrehaga 1cm sügavusele. Pärast külvi on soovitav rullida pind uuesti üle või vajutada lauaga kinni. Kui sügisel on muld harimata jäänud, tuleb muru alla minev maa aprillis über kaevata, umbrohujuured välja võtta, pind tasandada ja anda täisväetis. Väetised segatakse mulla pealiskihti ja jäetakse 2-3 nädalaks vajuma. Kohevale mullale muru külvata ei saa.

Külvamisel on omad eelised:
-seemnest on odavam muru rajada
-ei tule teha rasket füüsilist tööd
-sobiliku ja teie aeda ja teie tingimustele sobiva murusegu saate ise koostada
-vedu on kerge
-ladustamine on kerge
-hõredad kohad ja tärkamata paigad võib hiljem sama seemneseguga üle külvata

Siirdmuru eelised:
-kasvab kiiresti muruks, millel võib varsti käia
-juurdumise käigus ei vaja rohimist
-seda võib paigaldada kevadest kuni sügiseni
-surnud laigud võib täita uue mättaga

Mõned nipid:
-Käega külvates võib muru tärgata ebaühtlaselt. Kasutage potti, mille põhjas on palju väikesi auke. Raputades potti, pudeneb seeme ühtlaselt.
-Kuna müügil on erinevaid muruseemnesegusid, siis vaadake segu koostist! Ilumuruks sobivad peene koega aruheina –ja kasteheinasegud, mida niidetakse madalalt. Raiheinad on jämedamad, kuid vetruvad, mõned neist kasvavad kauniks muruks. Osad kõrrelised on külmaõrnad, tavaliselt segatakse nad kasteheina ja punase aruheina seemnega. Kergesse varju soovitatakse erisegu.
-Siirdmuru ostes vaadake pakutav siirdmuru üle. Rohi peab olema ühtlane ja tugevate hargnenud juurte ning lehtedega. Ühtlases rohlises muruvaibas ei tohiks olla pruune laike ja muru tükid peaksid olema ühtlase kvaliteediga. Ostke varuga, et kõik nurgad tuleksid samast partiist välja.
-külvamiseks valige kuiv ja tuuletu ilm, et seeme ära ei lendaks
-ärge külvake seemet liiga tihedalt, see ei tee muru paremaks
-jagage muruplats ja seemned võrdseteks osadeks ja külvake osade kaupa, et jaotada seemned ühtlasemalt
-hoidke linnud vast külvatud murust eemal. Katke ala tiheda võrgu või kattelooriga ja meelitage linnud toiduga teise aiaossa.

/Maily Kivilo/