Uudne rasestumisvastane vahend Nuvaring

{:245778 width=120 height=90 align=left}Pillid, plaastrid ja kondoom ei ole ainukesed rasestumisvastased vahendid. Aina rohkem ja rohkem kogub populaarsust NuvaRing. Järgnevalt räägimegi mida NuvaRing endast täpsemalt kujutab, kuidas seda kasutada ning mis on selle plussideks ja miinusteks.

{:245784 width=120 height=90 align=left}Pillid, plaastrid ja kondoom ei ole ainukesed rasestumisvastased vahendid. Aina rohkem ja rohkem kogub populaarsust NuvaRing. Järgnevalt räägimegi mida NuvaRing endast täpsemalt kujutab, kuidas seda kasutada ning mis on selle plussideks ja miinusteks.

NuvaRing on hormonaalne rasestumisvastane vahend tupesiseseks kasutamiseks. See on väga painduv, peaaegu läbipaistev, värvitu või peaaegu värvitu rõngas välisdiameetriga 54 mm ja ristlõike diameetriga 4 mm. NuvaRing sobib naistele vanuses 18-40 aastat ning hind on kuskil 160 krooni kotike. Kotikeses on üks NuvaRingi rõngas.

Kuidas NuvaRingi kasutada?
Enne kui hakkad NuvaRingi esmakordselt kasutama, tasuks nõu küsida oma arstilt. Üldiselt soovitatakse, et naine peaks leidma enda jaoks mugava asendi, näiteks kükitamise ning seejärel tuleb tuperõngas kokku suruda ning viia nii sügavale tuppe, kuni see tundub olevat mugav. Vagiinaseinas olevad musklid hoiavad tuperõngast kenasti paigal. Kui rõngas on omal kohal jäetakse see kolmeks nädalaks tuppe ning seejärel eemaldatakse samal nädalapäeval, kui see paigaldati. NuvaRingi eemaldamiseks võib pista sõrme rõnga alla või võtta rõngas keskmise sõrme ja nimetissõrme vahele ning lihtsalt välja tõmmata. Kasutatud rõngas tuleks hävitada, kuid kindlasti mitte tualetist veega alla lasta. Menstruatsioon peaks algama 2-3 päeva pärast eemaldamist, kuid ei pruugi olla lõppenud järgmise rõnga paigaldamise ajaks. Pärast NuvaRingi vaba nädalat paigaldatakse uus tuperõngas. Kui tuperõngas peaks kogemata ära tulema (näiteks tampooni paigaldamise ajal) tasuks seda loputada külma või leige veega ning koheselt tagasi paigutada.

Kuidas alustada kasutamist?
Tuperõngas tuleb paigaldada menstruaalse verejooksu esimesel päeval. Alustada võib ka teisel kuni viiendal päeval, kuid sellisel juhul tuleb esimesel seitsmel päeval kasutada lisa kaitsevahendit (näiteks kondoomi).

Kuidas NuvaRing töötab?
NuvaRing sisaldab kahte tüüpi hormooni: 11,7 mg etonogestreeli ja 2,7 mg etinüülöstradiooli. Kolme nädala jooksul, mil rõngas tupes on, vabastab ta aeglaselt väikse koguse hormooni, mida vajatakse rasedusest hoidumiseks. Hormoonid imenduvad kiiresti läbi tupe limaskesta.

{:245754 width=120 height=160 align=right}Menstruatsiooni nihutamine NuvaRingiga
Kui sooviks on tsüklit pikendada võib paigaldada uue rõnga ilma rõngavaba perioodita. Tsükli pikendamise ajal võib tekkida kerge vereeritus või määriv veritsus. Seejärel jätkatakse regulaarset kasutamist pärast tavalist 1-nädalast rõngavaba perioodi.

Nuvaringi plussid:
– ei pea iga päev meeles pidama
– menstruatsioon kestab vähem
– menstruatsiooni valud jäävad väiksemaks
– usaldusväärne
– väga mugav

Miinused:
– ei kaitse suguhaiguste eest
– võib esineda peavalusid
– seksi ajal võib rõngast natuke tunda olla
– võib esineda rohket valgevoolust
– ei soovita kasutada, kui esineb südamerütmi häireid
– võib tekitada aknet
– võib esineda söögiisu tõusu
– ette võib tulla seksiisu langemist

25- aastane Mari avastas NuvaRingi enda jaoks aasta tagasi. Pillid talle ei sobinud ning valida oli plaastrite ning NuvaRingi vahel. Mari günekoloog soovitas proovida tuperõngast ning nüüd ei taha Mari enam muust kuuldagi. „Pillidega kadus mul seksiisu ära ning samas tuli juurde ka mõni lisakilo. Jah, pillid olid mugavad, kuid otsustasin nad siiski muu vastu välja vahetada. Algul kahtlesin küll, et kas see rõngas välja ei tule ja kas seksi ajal tunda pole, kuid senini on kõik korras olnud. Paar korda on tuperõngas tampoonide paigaldamise ajal välja tulnud, kuid siis olen selle leige veega ära loputanud ja tagasi pannud. Mees pole ka kordagi kurtnud, et ta rõngast tundnud oleks. NuvaRing on väga mugav ning seda on lihtne paigaldada. Ainus mure oli vahepeal akne teke, kuid sellega käisin nahaarsti juures ja akne enam probleemi ei valmista. Pillid kippusid mul vahel meelest minema, kuid nüüd pole ka seda muret. Enam ma muud kasutada ei taha. Olen leidnud oma,” kiidab Mari.

Paljud naised on enda jaoks leidnud NuvaRingi ning muud nad enam kasutada ei soovi. Tuperõnga kohta on palju kiidusõnu ning ilmselt sealt ka selle populaarsus. Kui soovid NuvaRingi kasutama hakata, siis pea nõu oma naistearstiga.

Rohkem infot:
www.sam.ee

Anneli Allikas