Reklaam sulgub sekundi pärast

Väikesed asjad, mis tugevdavad suhet

{:358374 width=120 height=90 align=right}Kui aja möödudes kirglikud tunded kaovad, põnevuse asemele saabub turvaline-igav rutiin, tormilised voodimaratonid taanduvad harvadeks kohusetunde- ja kiimapainest vabanemise aktideks ning varasemad pikad emotsionaalsed arutlused asenduvad konkreetse ja lühikese argiteemade käsitlusega, imestatakse, mis on juhtnud või peetakse asjade sellist kulgu paratamatuseks.

{:358374 width=120 height=90 align=right}Kui aja möödudes kirglikud tunded kaovad, põnevuse asemele saabub turvaline-igav rutiin, tormilised voodimaratonid taanduvad harvadeks kohusetunde- ja kiimapainest vabanemise aktideks ning varasemad pikad emotsionaalsed arutlused asenduvad konkreetse ja lühikese argiteemade käsitlusega, imestatakse, mis on juhtnud või peetakse asjade sellist kulgu paratamatuseks.

Mitmed paarid, kes hindavad alguses oma suhet väga heaks, aja möödudes ilmutavad rahulolematust ja vahel ka pettumust, kas siis oma partneris või mõnes suhte aspektis. Mõned paarid hakkavad tülitsema, nääklema, tunnevad pahameelt või soovivad oma partnerit muuta. Teised paarid ei kaeba konkreetselt millegi üle, kuid tunnevad lihtsalt oma suhtes liiga vähe rõõmu - algusaegade õnnetunne on kadunud.

Ükski suhe pole täiuslik ning igasugust partnerlust on võimalik alati paremaks muuta. Pole olemas ideaalset suhet ega inimest, kuid on olemas ideaalid ja eesmärgid, mille poole püüelda. Ideaali otsimine  intiimsuhtes ei ole vale. Kui võtta eesmärgiks olla teineteisele nii parimad sõbrad, hingesugulased kui kallimad ning selles valdkonnas ennast pidevalt täiendada ja arendada, siis nii isiksuse kui paarina muudab see meid soojemaks, suuremeelsemaks, andestavamaks, rahulikumaks, leplikumaks, tänulikumaks ning rõõmsamaks.
Alljärgnevalt on toodud mõned näpunäited, mis tugevdavad ning kosutavad suhet.

Pidage teineteist alati kalliks!
Kas sinu kaasa on sinu parim sõber? Kui tihti ütled talle, et ta on sulle väga kallis?
Sageli on meil kaaslasele palju suuremad ootused kui isegi lähimatele sõpradele. Me ei andesta nii kergesti eksimusi ega vaata vigadele läbi sõrmede. Kritiseerime ja oleme nõudlikumad kui teiste lähikondsetega.
Kui olla vähem kriitiline, püüda mõista ja andestada eksimused, pidada meeles ka konfliktisituatsioonis, et tegelikult on see inimene meile väga kallis, siis aitab see leida probleemidele kiiremini lahenduse ja tunda taas tülitsemise käigus kaotsi läinud lähedust.

Tee komplimente!
Komplimendid meeldivad kõigile. Kummalise paradoksina teeme kõige vähem komplimente oma lähedastele. Miks? Sest arvame, et lähedane inimene teab niikuinii, mida me hindame ja milles ta hea on.
Millal tegid viimati oma kaaslasele südamest tuleva komplimendi? Kuidas ta reageeris? Kui ta teeb midagi, mis sulle väga meeldib, kas näitad välja heameelt ja tänulikkust?
Komplimendid tõstavad enesehinnangut, motiveerivad olema veel parem, parandavad ka kõige halvema tuju ja need ei maksa midagi.

Anna kaaslasele piisavalt aega ja ruumi!
Vahel on vaja omaette olla ja meil pole kaaslasele anda sellist armastust, mida ta vajab ning ootab. Mõnikord on meie vahel probleemid, mis vajavad teatud aega, et „settida” ning leiavad alles siis lahenduse. See on nagu mõõna ja taastumise aeg – täiesti endale elamise aeg. Kas anname kaaslasele piisavalt aega ja ruumi olla omaette, omi asju ajada  ja mõtteid korrastada? Või solvume ja tõmbume endasse ning oleme tõrksad ning „kättemaksuhimulised“ ka siis, kui teine oma dimensioonist tagasi tuleb?

Toetage teineteist rasketel aegadel!
Igaühel on elus pingelisi, masendavaid ja depressiivseid aegu. Me võime kaotada töö, mõne lähedase või asjad lihtsalt ei laabu nii nagu soovime. Sellistel hetkedel ootame kaaslaselt suuremat toetust ning osavõtlikkust. Kas me saame seda? Kas pakume ise toetust, midagi vastu ootamata, kui kaasal on rasked ajad? Või muutume pahuraks ning väljendame pettumust, sest teine ei vasta meie ootustele, on emotsionaalselt külm, nõrk ja abitu?

Õpi rääkima südamest südamesse!
{:358380 width=100 height=150 align=left}Ükskõik kui hea ja lähedane on paarisuhe, tekib ikka vahel arusaamatusi, konflikte ning valupunkte. Kui omandame oskuse südamest südamesse rääkida, on lihtsam arutada ebamugavaid, tundlikke ja keerulisi probleeme. Sellise oskuse aluseks on mõlema partneri soov suhtuda südameteemadesse lugupidamise ja hellusega ning hoida selliste vestluste ajal emotsionaalseid purskeid vaos. Mõlemad partnerid peavad tundma, et teine kuulab ja mõistab ning jõutakse taas teineteisele lähemale. Vastastikune lähedus ja sügav ning aus vestlus on väga oluline inimhinge vajadus. Kui partnerid ei suuda sellisel tasandil suhelda, kasvab nii emotsionaalne kui füüsiline distants ja võidakse leida keegi suhte kõrvalt, kellega rääkida.

Lõbutsege ja vallatlege nii kuis jaksate!
Suhted, kust ei kao huumor, ühised lõbustused ja teatav spontaanne lapsemeelne mängulisus, püsivad kirglikena ka aja möödudes. Millal viimati tegite koos midagi pöörast, lapsikut, vallatut? Millal lõkerdasite, itsitasite, lollitasite koos? Paarid, kes naeravad tihti üheskoos ja iseenda üle, aktsepteerivad teineteise veidrusi ilma iseennast ja partnerit liiga tõsiselt võtmata. Nad ei karda olla tobedad või ulakad, ei dramatiseeri üle ega pabista pisiasjade pärast. Sellistes suhetes säilub teatud muretus ja rõõm.

Valmista kaaslasele rõõmu!
Kas tead, mis on sinu kaaslase lemmiktoit? Mida ta armastab vabal ajal kõige meelsamini  teha? Mis paneb ta särama ja elama? Millest ta unistab?  Kui tihti teed kaaslasele meeldiva üllatuse - väikese kingi, romantilise õhtusöögi, armastuskirja või uue seksika pesu näol? Kas sead vahel partneri vajadused enda omadest kõrgemale või ootad, et sinu omad rahuldatakse kõigepealt ja alles siis pakud enda poolt?
Kui püüame valmistada partnerile rõõmu, on ta õnnelikum ja rahulolevam ning see kandub üle ka meie suhtele. Õnnelik inimene on tähelepanelikum, osavõtlikum ja kirglikum armastaja.

Armasta tingimusteta!
Me kõik usume, et oskame armastada tingimusteta, kuid teadlikult või mitte, seame harilikult oma armastusele teatud tingimused ja ootused. On kerge armastada väikeseid lapsi ja õnnelikke inimesi, kuid raskem armastada neid, kes ei vasta me ootustele.
Kas armastame ja jääme hellaks ka siis, kui kaaslane on pahur ja tujukas, ei nõustu meie seisukohtadega, ei oma samu eesmärke või ei käitu nii nagu me soovime?
Tingimusteta armastust on võimalik õppida, nii nagu kõike, mida väga soovitakse. Tuleb olla vähem kriitilisem, vähem armukade, vähem nõudlik. Püüda olla hoolivam, tähelepanelikum, leebem ja leplikum. Altruistlikum? Võibolla. Igal juhul armastavam.


Katrin Niit
[email protected]