PULMADES JUHTUB!

Lisa kommentaar
PULMADES JUHTUB!

Iseenda pulma kujutatakse ikka ette ideaalsena. On see ju üks ilusaim päev inimese elus! See aga ei tähenda, et pulmapäev tingimata viperusteta peaks mööduma. Buduaar vestles pruutidega, kelle tähtsal päeval oli varuks nii mõnigi sekeldus, kuid ilusaid emotsioone need ei varjutanud. Pulmades ikka juhtub!

Oma pulmapäevast unistades on vast kõikidel pruutidel imeline ettekujutus soojast ilmast, päiksepaistest ja kergest tuulest, mis lahtised juuksed kenasti lendlema paneb. ”Nii unistasin sellest päevast minagi,” räägib Sille Aava, kelle enda pulmapäev kujunes sootuks teistsuguseks.

”Kui imeline sõrmus Tai eksootiliste palmide all mu sõrme libises, oli äkitselt peas mitu ideed, kus pulm võiks aset leida. Äkki võiks see toimuda sealsamas palmi all või hoopis Santorinis valgete majade ja kauni merevaatega? Või siiski oma kodumaal? Selge oli see, et meie pulmas peab olema meri ja meie lähedased. Vaadates aga pulma eelarvet, oli peagi selge, et lähedasi palmi alla transportida ei saa. Seega oli asi otsustatud – meie pulm toimub Eestis mere ääres!” meenutab Sille.

Olles vaadanud eelmiste aastate ilmaprognoose, oli paaril igati positiivne tunne, sest mitme aasta lõikes oli just nende valitud juulikuu päev olnud päikseline ja kuiv. Seetõttu ei pidanud nad ka vajalikuks rentida alternatiiviks telki või plaanida pruudile kinnist soengut. Kui kätte jõudis pulmapäeva hommik, oli ilm pilves, tuuline ja külm, kuid enam polnud midagi teha. Jäi üle ainult päeva nautida. ”Ilupildid tegime enne tseremooniat pisut tuulevaiksemas kohas, kuid tseremoonia toimus soovitult mere ääres kogu uhkuses. Minu imeline õde õmbles mulle unelmate kleidi, kuid jakikest sinna peale polnud meil isegi mõttes teha. Seetõttu arvasid ka vihmavarjude ja mantlite all värisevad külalised, et mul peab ikka väga külm olema. Küllap oligi, aga samas oli adrenaliinitase nii kõrge, et külma ma ei tundnud. Õnnitlemise käigus pakkus aga iga kolmas külaline mulle oma jakki või salli,” muigab naine.

Foto: Krista Kõiv

”Käisin peo jooksul kolm korda kleiti kraani all pesemas, sest see oli lihtsalt nii porine.”

Sille abikaasa Timo on aga suur tuulefänn ja soovis sealsamas vahutava mere taustal teha ka mõned ilupildid. ”Kõik oleks ju olnud kena, kui mul oleks olnud kinnine soeng. Minu pikad ja algselt lokkis juuksed lehvisid tuules ohjeldamatult ja jätsid pea igal fotol mulje, et mu abikaasa abiellus tolmumopiga. Õnneks oli meil väga osav fotograaf Krista Kõiv, kes suutis siiski mõned imelised kaadrid pildile püüda. Peopaiga lähedal asuval viljapõllul tegime veel mõned fotod ja võite vaid ette kujutada, milline mu kleidi alumine äär pärast välja nägi. Käisin peo jooksul kolm korda kleiti kraani all pesemas, sest see oli lihtsalt nii porine.”

Paar tähistas möödunud suvel oma viiendat pulma-aastapäeva ja naise sõnul ei möödu ükski aastapäevadest ilma kirumiseta, et miks neil ei oleks võinud abiellumise päeval päikseline ja soe ilm olla. ”Teisalt, mu abikaasale meeldis selline ilm väga ja tema ei muudaks pulmapäeva juures vast midagi. Kui ma ise saaksin tagantjärele Eestis peetava pulma korraldada näiteks Tai rannaliival, siis teeksin seda ikkagi kodumaal, koos vihma, tuule ja külmaga, sest seda emotsiooni, mis külalised meile kinkisid, ei asenda mitte miski.”

 

Väldi pulma planeerides neid levinud vigu!

 

Buduaar uuris pulmakorraldaja Egerta Mändmetsa käest, millised on enamlevinud vead, mida ise pulmi planeerides tehakse. Rohkem kui 130 pruutpaarile abikäe ulatanud Egerta on näinud igasuguseid olukordi ja toob välja korduma kippuvad tähelepanekud.

Foto: Laura Strandberg

1. Valitakse ebasobiv pulmaisa

Kui piisavalt taustauuringut ei tehta, võib pruutpaar sattuda pulmaisa peale, kes ei vasta ootustele või kes kipub tähtsal päeval pruutpaari olulisust varjutama. ”Soovitan kohtuda erinevate pulmaisadega, uurida nende tausta, vaadata, millise mulje nad sotsiaalmeedias jätavad ja küsida erinevate inimeste arvamust. Erinevate teenusepakkujate valikul ei tasu kindlasti lähtuda ainult sõbranna soovitusest, sest muidu võib valikuga alt minna,” teab pulmakorraldaja rääkida.

2. Vale pulmakoht

Pulmakoha valik on äärmiselt oluline, sest pulmapäeva uuesti ei tee. ”Kohavalikul kiputakse alt minema sellega, et ei tutvuta piisavalt peokoha reeglitega: mis kellani võib pidutseda, kas võib tuua oma alkoholi, millist mööblit tohib liigutada ja kuidas on antud peokohas korraldatud toitlustus,” loetleb Egerta. Kriitiliselt tasub suhtuda ka peokoha mahutavusse. ”Kui öeldakse, et peokoht mahutab 100 inimest, aga tegelikult ollakse seal õhtu otsa ebamugavalt pead-jalad koos, pole õhku ega ruumi tantsida, siis pigem tuleks eelistada suuremat kohta, kus kõigil oleks mugav.”

Peokoha puhul tasub ka uurida, millised on võimalused halva ilma korral ja missugune mööbel on seal juba olemas. ”Soovitan peokohas küsida võimalikult palju küsimusi, mis teevad planeerimise lihtsamaks ja võib-olla ka eelarve väiksemaks. Kui näiteks kallima peokoha hinna sees on ka sobiv mööbel, siis tasub analüüsida, kui palju läheb maksma odavam peokoht ning lisaks mööbli rentimine,” annab naine nõu.

3. Külalised, kes ei ole oodatud

Egerta paneb südamele, et pulmade korraldamine on kallis ettevõtmine ja nii tasub ka külaliste puhul järgida oma südamehäält, et keda päriselt seda olulist päeva tähistama soovitakse. Olen näinud pulmi, kus pruutpaar on kutsunud külalisi, keda nad võib-olla esimeses ringis poleks soovinud, olgu põhjuseks siis surve sugulaste poolt või kohustus. Usun, et see on pruutpaari päev ja neil on õigus otsustada, keda kutsuda ja keda mitte. Ei peaks kartma, kas keegi solvub või tunneb ennast puudutatuna, sest neid inimesi on alati, aga päeva lõpuks peaks pruutpaar olema õnnelik ja rahul. Halvim stsenaarium külaliste puhul, kes pole väga oodatud on see, et nad võivad käituda ebasobivalt või pulma ära rikkuda, leides mooduse, kuidas pulmas piinlik moment tekitada.”

4. Liiga palju tegevusi

Mõnikord kipuvad pruutpaarid koostöös pulmaisaga oma pulmapäeva üle organiseerima. ”Tasub mõelda, kas tahate sellist päeva, kus istuda, süüa ja külalistega suhelda pole aega, sest iga poole tunni järel on uus tegevus ootamas,” juhib pulmakorraldaja tähelepanu. ”Pulmapäev möödub ülikiiresti, nii et tasub võtta rahulikult ja mõelda, mis on selle päeva olemus. Ei pea muretsema, kas külalistel hakkab igav, sest tegelikult on ka nemad tulnud seda päeva nautima. Minu silmis on tänapäeval kogu pulmade olemus muutunud. Külalised ootavad toredat ja meeldivat õhtut, head toitu ja meelelahutust koos kõige paremate ja armsamate inimestega.”

5. Pruutpaari suhtumine

Vahel võib ka pruutpaar ise närvisoleku, liigse emotsionaalsuse või pisidetailide pärast muretsemisega pulmapäeva ära rikkuda. ”Pole mõtet muretseda, kas lillede värv sai ikka õige või miks on catering’i valikust üks salat puudu. Ka liialt alkoholi tarbinud pruutpaar pole kaunis vaatepilt,” toob Egerta näiteid. Oluline on meeles pidada, miks see pulm on korraldatud ja millist emotsiooni soovid meelde jätta.

6. Puudu on plaan B

Pulmakorraldaja teab rääkida, et alati ei oska pruutpaarid mõelda plaan B peale. ”Enamasti loodetakse, et on ilus ilm, mis iseenesest on tore, aga alati peab olema varuks ka plaan B. Tasub mõelda nii vihmale, tuulele kui ka võimalikule kuumalainele. Ühes suvises pulmas oli tseremooniajärgses õnnitlemiskohas ligi 30 kraadi kuuma ja seega üsna võimatu toimingut läbi viia. Olin seal pulmakorraldaja ja kolisime õnnitlemise ajaks maja ette varjulisele alale,” toob Egerta näite.

7. Liiga palju dekoratsioone

Pulmakorraldaja teab, et pruutidel kipub dekoratsioonide puhul olema palju ideid, mida kõiki sooviks rakendada. Paraku aga kõik kokku ei sobi ja tulemus võib jääda ülekuhjatud. ”Tasub jääda stiilipuhtaks ja mõelda, mis sobib mõisapulma ja mis talupulma. Stiile saab muidugi ka miksida, aga liiga palju on – liiga palju! Ei maksa ka unustada, et mida rohkem dekoratsioone, seda suurem eelarve.”

Dekoratsioonidest rääkides ei saa mööda minna kvaliteetsete küünalde tähtsusest. ”Ei tasu osta teeküünlaid, mis põlevad kõigest 3–4 tundi, sest vastasel juhul on need kõige olulisemaks hetkeks ära põlenud. Soovitan otsida teeküünlaid, mis põlevad seitse tundi. Neid on raske leida, aga need on olemas. Ka pikkade küünalde puhul tuleb jälgida tilkumist põlemisel, sest need võivad ära rikkuda näiteks laudlinad.”

8. Soov saada kingiks lõikelilli

Pulmakorraldaja tõdeb, et isiklikult soovitab ta paluda külalistel lõikelilli mitte tuua, vaid eelistada näiteks küünlaid, pudelit veini, raamatut või isetehtud hoidiseid. Lõikelilled võib asendada ka potililledega. ”Ühes minu korraldatud pulmas soovis pruut potihortensiaid, mille ta sai hiljem aeda istutada,” toob ta näite.

Kui pruutpaar siiski soovib, et külalised tooksid lõikelilli, mida dekoratsioonides kasutada, tuleb kindlasti arvestada ajalise aknaga, et lilledega saaks tegeleda. Miinuseks võib olla palav ilm, tänu millele ei pruugi lilled olla pärast tseremooniat sobivas konditsioonis lilleseadetes kasutamiseks.

9. Unustatakse pulmategijad

Mõnikord unustavad paarid ise pulma korraldades ära, et lisaks külalistele tuleb süüa-juua pakkuda ka teenusepakkujatele ning nende eest hoolitseda, sest nad vajavad samuti pausi. Tasub ka pulmakorraldaja või pulmaisaga läbi arutada, millisel hetkel nad peaksid sööma, et ei tekiks olukorda, kus bänd peab lavale minema ja süüa ei saagi. ”Pulmategijaid võiks kindlasti meeles pidada, sest nemad on lõpuks inimesed, kes selle ägeda päeva teile korraldavad,” sõnab naine.

Miks palgata pulmakorraldaja?

Egerta tõdeb, et kui on piisavalt aega ja head organiseerimisvõimed, saab pulma ka ilma pulmakorraldajata tehtud, kuid kui eelarve lubab, tasub ekspert appi võtta. Ja kui juba pulmakorraldaja palgata, siis tuleks teda usaldada. ”Tema eesmärk on, et see oleks pruutpaari päev ja pulm pruutpaari nägu. Tähtis on olla pulmakorraldajaga infovahetuses ja aus.”

 

Foto: Kristiina Männik-Kivi

 

Kairit teab omast kogemusest rääkida, et kui pruutpaari enda lapsed on pulma ajal veel väikesed, võib nende paha tuju korraliku väljakutse esitada. ”Tähtis on, et lapsed oleksid rõõmsad. See säästab väga palju aega,” soovitab naine.

Pruutpaari lapsed veetsid öö enne pulmi koos vanavanematega, et paar saaks pulmapäeval rahulikult võtta, kuid enne laulatust tekitas lastega tegelemine sellegipoolest pingeid. ”Meie 6-aastane poeg arvas, et tema küll sinna vanainimeste pulma ei tule ja keeldus riietumast ning autosse istumast. Seevastu meie 4-aastane tütar pidi autos magama jääma, aga tegi seda täpselt 10 minutit enne laulatuspaika jõudmist, mis tähendas, et tal oli väga paha tuju ja perepiltide tegemise plaan ei läinud sugugi nii, nagu ette nähtud.”

Ebaõnnestus ka lilleneiude kaasamine. ”Lilleneiud, kellest üks oli meie 4-aastane tütar, oleksid pidanud plaani järgi meie ees kõndima ja korvist roosilehti viskama. Kuna tütrel oli aga paha tuju, loobusin sellest mõttest. Pärast tseremoonia lõppu olid nad nii pettunud, et roosilehti visata ei saanud. Sellest oli mul kõige rohkem kahju, sest arvasin, et tütar ei ole paha tuju tõttu nõus, aga kuna kogu asjatamine võttis nii kaua aega, oli tal selleks ajaks paha tuju juba üle läinud. Lõpuks jõudsime kokkuleppele, et nad võivad roosilehti meile pildistamise ajal visata. Sellest sündis aga foto, kus nad kallutavad meile terve korvi korraga pähe,” muigab Kairit.

Õpetuseks teistele lapsevanematele tasuks laste koha pealt kõik sammud läbi mõelda. ”Oleksime ka ise pidanud oskama vanemaid hoiatada, et lühikeseks jäänud uni on laste puhul

tihti halvem variant kui üldse mitte magamine. Samas olime väga tänulikud, et vanemad selle pinge meie tähtsal päeval enda õlule võtsid. On ju tütre pulm ka nende jaoks väga eriline sündmus. Kui välja jätta väikesed viperused lastega, sujus kogu meie pulmapäev tegelikult ideaalselt ja südames on ainult ilusad mälestused.”

 

Eritellimusel välismaal valminud abielusõrmused põhjustasid Kärt Kunnusele omajagu peavalu, sest jõudsid lennukiga Eestisse täpselt pulmapäeval. ”Olin pruut, kes kõndis pulmas ringi mobiiltelefoniga, sest ootasin sõrmustega saabuva kulleri kõnet,” meenutab naine.

Foto: Ruudu Rahumaru

”Abiellusime möödunud aasta 13. märtsil. Kuupäeva valis mees, kuna sel päeval möödus sada aastat Anton Hansen Tammsaare abiellumisest ning talle on ikka meeldinud meie suhet Käthe ja Antoni omaga võrrelda. Oli kummaline päev. Eelneval ööl oli peaminister eriolukorra välja kuulutanud ja õhtuks olid pulmade pidamised juba keelatud, aga hommikupoolikul, kui alustasime, olid pulmad veel lubatud. Küll aga olid keelatud konverentsid ning juhtumisi oli osa meie abiellumise tähistamisest konverentsiformaadis. Seega valitsesid nii pidulikud kui ka põnevad meeleolud, sekka veidike apokalüptilist sentimenti,” räägib Kärt.

”Eelneval ööl oli peaminister eriolukorra välja kuulutanud ja õhtuks olid pulmade pidamised juba keelatud, aga hommikupoolikul kui alustasime, olid pulmad veel lubatud.”

Abielusõrmuste puhul otsustas naine eritellimuse kasuks, sest see oli ainus variant, kuidas saada just enda valitud kivi, turmaliiniga, ehted. ”Olin sõrmused tellinud enda teada täiesti aegsasti ja oleks pidanud need tellimislepingu järgi kätte saama vähemalt nädal enne pulmi. Viimasel hetkel aga teatati, et sõrmused ei saa õigeks ajaks valmis, mille peale tahtsin tellimusest loobuda. Hakkasin juba kullaäride kodulehtedelt valmistoodangut läbi vaatama, kui lubati pingutada ja pärast mitmeid kirju ja telefonikõnesid sõrmused ikka õigeks päevaks valmis teha.”

Lõpuks jäi kokkulepe selline, et sõrmused pidid saabuma abiellumise päeval, kuid kellaaeg jäi umbmääraseks. ”Üsna kiiresti sai selgeks, et ettenähtud ajal me siiski sõrmuseid vahetada ei saa. Sõrmused jõudsid lennukiga Tallinnasse ühest lõunapoolsemast Euroopa riigist ja edasine oli juba DHL-i kätes, et sõrmused õigeks ajaks Tartusse toimetada. Siinkohal pean neile ütlema kiidusõnad, sest meie olukorda võeti arvesse ja kuller tuli esimesena just meie juurde.”

Abielusõrmused ja desinfitseerimisvahend olid pulmapäeva sümboliteks

 

Kärt meenutab, et kuller jõudis täpselt siis, kui ilm vihmale keeras. ”Saime oma saadetise paduka all kätte. Sõrmuseid vahetasime külaliste ettekannete vahel. Meie ilmalik paaripanija oli peigmehe hea sõber ja õhtujuht Mart Sander. Mina olen oma sõrmust sellest päevast alates kenasti kandnud. Minu värske abikaasa käib aga ülepäeviti jõusaalis, nii et poole ajast tal seda vaevaga kätte saadud sõrmust sõrmes polegi – pidavat kangi tõstmisega lömmi minema.”

 

Välismaal abiellumisest unistanud Regina Seppik teadis, et võõras riigis pulma korraldamine on suure riskiga ettevõtmine. Palganud appi pulmakorraldaja, otsustas ta nautida kõiki pulmapeo päevi ka siis, kui kõik ei lähe nii, nagu plaanitud. ”Kuidas ma küll eksisin!” meenutab naine.

”Meil oli alati soov abielluda välismaal intiimses sõprade- ja pereringis. See sai teoks 2019. aasta kevadel Prantsusmaal. Külalisi oli natuke üle kolmekümne. Teadsime, et pulma korraldamine välismaal on suhteliselt suure riskiga ettevõtmine, eriti kuna peopaika me ise enne pulmapidu vaatama ei plaaninud minna. Niisiis otsustasin kohe alguses leida kohaliku pulmakorraldaja, kellega mul oleks hea klapp ja keda saaksin täielikult usaldada. Tema ma leidsin ja see oli üks väga hea otsus ja investeering,” räägib Regina.

Foto: Erakogu

Pulmapidu oli planeeritud kolmele päevale: eelpidu, pulmapäev ja afterparty. ”Olgugi, et kõik pulmapeo päevad olid pulmakorraldajaga praktiliselt minutilise täpsusega korduvalt läbi räägitud, aktsepteerisin ma asjaolu, et kõik ei lähe täpselt nii, nagu plaanitud. Enne pulmi muretsesin kõige rohkem sellepärast, et meie tollal 3- ja 5-aastane laps reisisid esimest korda minu emaga ilma meieta ja olin mures, kuidas ta kaks lendu kahe väikese lapsega hakkama saab. Läksime ise umbes poolte külalistega kohale päeva võrra varem.”

”Pulma eelpeo hommikul ärkas paar vapustava uudise peale, et kõikide tol päeval saabuva pidavate külaliste lennud on tühistatud”

Esimene pulmaviperus ilmnes Bordoo lennujaamas, kui pruudil kogenud reisijana esimest korda elus kohver kaduma läks – pruudi kohver! ”Kui tavaliselt reisin suhteliselt tagasihoidlikult, siis seekord oli kogu iluarsenal kaasa pakitud. Lisaks spetsiaalselt Moskvast toodud pulmakingad, eritellimusel valminud juukseehe, kõik lasteriided ning palju pulmapeo rekvisiite, kaunistusi ja kingitusi, mis olid mõeldud abilistele ja muusikutele. Kohver leiti küll kiiresti üles, aga kahjuks oli see Frankfurtis. Võtsin asja suhteliselt rahulikult ja pärast telefonikõnesid lennufirmaga eeldasin, et küll see õigeks ajaks kohale jõuab.”

Pulma eelpeo hommikul ärkas paar aga vapustava uudise peale, et kõikide tol päeval saabuma pidavate külaliste lennud on tühistatud, sest Frankfurdi lennujaamas oli nähtud drooni, mida peeti turvariskiks. ”Kuna külalistele pakutud järgmise päeva lennuga oleksid nad kohale jõudnud heal juhul laulatuse lõpuks, proovisime pulmapidu päeva võrra edasi lükata. Kahjuks ei sobinud see pulmategijatele, nii et palusime hoopis külalistel kiiresti kohvritega lennujaama ”hääletama” minna. Mitu tundi ja lugematu arv telefonikõnesid hiljem, saime kõik erinevaid marsruute pidi meie poole liikuma,” meenutab naine.

Lihtsast Tallinn-Frankfurt-Bordoo lennust said näiteks Tallinn-Varssav-Pariis-Bordoo; Tallinn-Amsterdam-Pariis-Bordoo ja Tallinn-Helsinki-Pariis lennud. ”Kõik Bordoo lõpp-punktiga lendudel olnud külalised jõudsid hilisõhtuks kohale, aga meist 800 km kaugusel Pariisis maandus seitsmeliikmeline grupp, kelle hulgas olid ka minu 80-aastane vanaema ja minu ema koos lastega. Vastu ööd Pariisi jõudnud seltskonnale majutuse leidmine ei olnud sugugi kerge, aga tundus kõige muu kõrval väikese murena. Olgugi, et meie lapsed olid kindlates kätes, tundsin, et ei saa hingata enne, kui nad kohal on. Kui külalised varahommikul Pariisis Bordoo rongi peale said, tuli välja, et meie Tallinnast Londonisse lennanud õhtujuht pidi samuti leppima

London-Bordoo lennu tühistamisega. Sel hetkel mõtlesin küll, et keegi vist torgib meie pulma voodoo nukku.”

Kui lõpuks kõik külalised peokoha poole teel olid, selgus, et pruudikohver Frankfurdist õigeks ajaks kohale ei jõua. ”Sõitsime siis lähimasse külla, et asendada kõik viimase poole aasta jooksul hoolikalt üle maailma kokku valitud asjad 30-minutilise kiiršoppinguga. Imekombel leidsin kõik hädavajaliku sellest väikesest külast, sest lähim linn Bordoo oli kahe tunni kaugusel. Jõudnud tagasi peokohta koos viimaste külalistega, oli kõik sellest hetkest alates absoluutselt ideaalne. Kõik meie kõige tähtsamad inimesed olid kohal ja päev jätkus imeilusas rütmis. Enam ei olnud miski muu oluline,” meenutab Regina.

Nii sündisid kaks kõige kontrastsemat päeva naise elus: suurim kriisijuhtimine pulmaeelsel päeval ja pulmapäev ise, mis kulges väga loomulikult. ”Otsus meie aastate pikkune armastus lähedaste keskel ametlikuks muuta, oli tõeliselt meeliülendav kogemus ja kindlasti elu üks ilusaim päev. Tundsin end maailma õnnelikuima ja tänulikuma pruudina. Tagantjärele on isegi naljakas mõelda, et planeerisin selliseid detaile, nagu millise laulu saatel me pulmatordi lahti lõikame. Kõik see muutus praktiliselt tähtsusetuks, kuna olime nii õnnelikud, et meie külalised jõudsid lugematute takistuste kiuste kohale, et tähistada meie armastust.”

Oma kogemusest soovitab Regina välismaal pulmi planeerides teha kindlustused, mis on kriisiolukorras abiks. Samuti tasub asju pakkides olla tark ja neid hajutada ning kõige tähtsam käsipagasiga kaasa võtta. ”Õnneks oli minu pulmakleit käsipagasis,” toob ta näite. Kui võimalik, tasub ka külalistel kohale jõudmiseks varuda lisapäev.