Mis soost beebi meil tuleb?

Mis soost beebi meil tuleb?

On üldtuntud fakt, et lapse sugu määratakse viljastumise hetkel. Ja see, kas üheksa kuu pärast sünnib poiss või tüdruk, sõltub mehest, õigemini tema spermatosoidi sugukromosoomist. Siiski on alati püütud erinevate teooriate abil kindlast soost beebit eostada või veel sündimata lapse sugu ennustada. Alljärgnevalt on välja toodud levinumate viiside ja teooriate lühitutvustused.

On üldtuntud fakt, et lapse sugu määratakse viljastumise hetkel. Ja see, kas üheksa kuu pärast sünnib poiss või tüdruk, sõltub mehest, õigemini tema spermatosoidi sugukromosoomist. Siiski on alati püütud erinevate teooriate abil kindlast soost beebit eostada või veel sündimata lapse sugu ennustada. Alljärgnevalt on välja toodud levinumate viiside ja teooriate lühitutvustused.

Kindlast soost lapse saamise viisid ja teooriad:

* Embrüo emakasse siirdamise eelne geneetiline uuring (PGD). Arstid teevad munaraku kunstliku viljastamise järgselt kindlaks inimembrüote soo ning lapsevanemad valivad seejärel, kas tulevase ema emakasse siirdatakse tulevane tütar- või poisslaps.

* Ericssoni meetod. Ronald J. Ericsson leiutas viisi, kuidas X- või Y-kromosoomiga spermatosoide filtreerimisel eraldada. Sel viisil töödeldud spermaproovi kasutatakse eeldatava ovulatsiooni ajal emakasiseseks viljastamiseks.

* Eostamise ajastamine ovulatsiooni järgi. Y-kromosoomiga spermatosoidid on liikuvamad kui X-kromosoomi kandvad, kuid nende eluiga on lühem. Kui seksuaalvahekord toimub ovulatsiooni momendil, siis Y-kromosoomi kandvad kiiremad spermatosoidid jõuavad esimestena munaraku juurde ja poisslapse sündimine on tõenäolisem. Kui aga seksuaalvahekord toimub enne ovulatsiooni, siis Y-kromosoomiga spermatosoidid surevad ja ovulatsiooni momendiks jõuavad munarakuni ainult X-kromosoomiga spermatosoidid. Seega on suurem tõenäosus, et sünnib tütar.

* Shettlesi meetod soovitab tüdrukut tehes harrastada 2–3 päeva enne ovulatsiooni kaitsmata vahekorda ning seejärel kasutada kondoomi, eelistada asendeid, kus peenis sügavale ei ulatu, nt misjonäriasendit, ning vältida orgasmi.

* Dieediteooria. Toiduvalikut peavad jälgima mõlemad vanemad. Alustada tuleb vähemalt kuus nädalat enne viljastamist. Et sünniks tütarlaps, peab toit olema kaltsiumi- ja magneesiumirikas, poisisoovi puhul tuleb süüa rohkelt kaaliumit ja naatriumit sisaldavaid toiduaineid.

* Verevahetusteooria. Teadlased on tõestanud, et naisel vahetuvad vere koostisained täielikult üks kord iga kolme aasta tagant, mehel iga nelja aasta tagant. Verevahetuse arvestust tuleb pidada sünnikuu ja -aasta järgi. Domineerib see veri, mis on noorem. Seega – kui ema veri on noorem, siis sünnib tüdruk, kui aga domineerib isa veri, sünnib poiss.

* Hiina kalendri meetodi järgi tuleb lapse soo ennustamiseks teada ema vanust hiina kalendri aastavahetust silmas pidades (st kui sünnipäev jääb 21. veebruari ja 31. detsembri vahele, peate oma reaalsele vanusele lisama ühe aasta) ja kuud eostamise hetkel.

* Jaapani meetodi järgi on omavahel seoses mehe ja naise sünnikuu suhe ja eostamise kuu.

* Sodiaagimeetod väidab, et osad sodiaagimärgid on naiselikud (Sõnn, Vähk, Kaalud, Skorpion, Kaljukits, Kalad) ja osad mehelikud (Jäär, Kaksikud, Lõvi, Neitsi, Ambur, Veevalaja). Lapse sugu sõltub sellest, kas eostamine toimub mehelikus (eostatakse poiss) või naiselikus (eostatakse tüdruk) sodiaagimärgis.

Vananaiste uskumuste järgi sünnib poeg, kui:
* eostamise ajal on voodi alla asetatud kirves;
* naise pea või voodi peats on suunatud põhja;
* naine pikutab pärast seksi mõnda aega, nii valgub sperma kenasti sissepoole ja annab eelise kiiretele „poistele“ aeglaste, kuid vastupidavate „tüdrukute“ ees;
* eostamise ajal on ruumis domineerivamad jõulised ja agressiivsed värvitoonid;
* naine on võimuahnem;
* naine magab mehest vasakul;
* mees tegi ettepaneku armatseda;
* mees „sihib“ tupe paremasse nurka;
* mees hoiab oma genitaale „jahedana“, eelistades boksereid või avarat ja hästihingavat aluspesu;
* mees joob kofeiini sisaldavat jooki vahetult enne vahekorda, sest see suurendab Y-spermide aktiivsust;
* kui mees on „tegemisel“ aktiivsem ja domineerivam;
* viljastumine toimub karmi seksi tagajärjel;
* naine saab orgasmi enne meest; 
* seksitakse asendites, mis võimaldavad peenist sügavamale suruda, nt tagant-asendid jne;
* seksitakse kogu öö;
* armatsetakse püstijalu;
* armatsetakse kuu loomise ajal.

Meditsiinilised võimalused lapse soo tuvastamiseks raseduse ajal:
* Ultraheliuuring on tänapäeval põhiline meetod lapse arengu hindamiseks. Ultraheliuuringu tulemused ei pruugi alati 100%-lt õiget vastust anda, palju sõltub lapse asendist, aparaadi headusest ja uuringut läbiviiva arsti kogemustest.
* Kromosoomide uurimise abil on võimalik kindlaks määrata, kas oodatav laps on poiss või tüdruk. Levinumad uuringumeetodid on amniotsentees ehk looteveeuuring ja koorionibiopsia. Neid uuringuid tehakse eeskätt geneetiliste kõrvalekallete nagu Downi sündroomi ehk mongolismi jm tuvastamiseks. 
* Lapse soo tuvastamine ema vereproovi põhjal. USAs ja Inglismaal on hakanud levima vaidlusi tekitavad testid, mis on välja töötatud loote soo määramiseks raseda vereproovi põhjal. Testide abil saab loote soo kindlaks teha juba viiendal nädalal pärast eostamist, kuid testid pole riiklikku tunnustust leidnud, nende toimimismehhanisme ega ka meditsiinilisi tõendusmaterjale pole avalikustatud.
* Lapse soo ennustamine tema südametoonide sageduse põhjal. Teooria kohaselt lööb tüdruku süda rohkem kui 140 lööki minutis ja poisil vähem kui 140 lööki minutis. Tegelikult pole ühtegi tõendit teooria tõesuse kohta.

Vananaiste uskumuste järgi võib loota poega, kui:
* naisel ei esine esimesel trimestril iiveldust;
* naise kõht on terav ja ettepoole suunatud; 
* kaks meest, kelle naised on rasedad, ühekorraga aevastavad;
* selja tagant pole aru saada, et naine on rase;
* pendel liigub raseda kõhu või randme kohal edasi-tagasi, mitte ringikujuliselt;
* raseda parem rind on suurem kui vasak;
* rinnanibude ümbrus muutub väga tumedaks;
* raseda uriin on hele ja klaar;
* nina on kinni ja tekivad peavalud;
* näonahk on ilus ja probleemideta;
* käte nahk hakkab kuivama;
* raseda jalad meenutavad puupakke ja on külmemad kui tavaliselt;
* jalakarvad on tihkemad ja kasvavad kiiremini;
* söödud küüslaugu aurud on hiljem nahapooridest tunda;
* rase peab maas istudes püsti saama ning toetab selleks esmalt vasema käe maha;
* rase nopib maast mahakukkunud võtme ning ta haarab ümaramast otsast; 
* käsklusele: „Näita käsi!“ sirutatakse käed ette peopesad allpool;
* ema vanuse ja eostamise aasta numbrite suhe on paaris ja paaritu;
* rase eelistab leivakoorikuid pehmele sisule;
* rase eelistab soolast ja/või haput; 
* rasedal on isu proteiinirikaste toitude järele – liha, juust jne;
* kõhutitt on väga aktiivne.

Soovitud soost lapse saamiseks või veel sündimata beebi soo ennustamiseks on mitmeid viise ja vanarahva tarkusi, kuid ometi tuleb suhtuda neisse kui meelelahutusse, sest loomuliku rasestumise puhul on tõenäosus saada poeg või tütar võrdne. Erinevaid teooriaid ja meetodeid rakendades ei tohiks unustada, milline nauding on tegemises ja lust mõistatamises. Iga laps on eriline ning iga rasedus imeline!

Buduaari arhiiv