Reklaam sulgub sekundi pärast

Sinu tervis enne ja pärast rasedust

Beebi planeerimine ei piirdu üksnes mõttelise planeerimisega ning armsate pehmete titeriiete kokku ostmisega. Raseduse planeerimisel on kõige olulisemaks siiski tervise eest hoolitsemine. Millele peaks enne ja pärast rasedust erilist rõhku panema?

Beebi planeerimine ei piirdu üksnes mõttelise planeerimisega ning armsate pehmete titeriiete kokku ostmisega. Raseduse planeerimisel on kõige olulisemaks siiski tervise eest hoolitsemine. Millele peaks enne ja pärast rasedust erilist rõhku panema?

Pärast pillide võtmise lõpetamist võib rasestumine olla raskendatud. Kuuekuuline üritamine annab ainult kümnest paarist kahele raseduse. See nähtus on täiesti normaalne! Osadel paaridel võtab rasedaks jäämine lihtsalt veidi rohkem aega.

Rasedaks jäämist mõjutab kõige enam sinu tervislik seisund. Enne rasedust pead muutma veidi  oma eluviise- hakkama tervislikumalt toituma, piirama alkoholi tarbimist ning maha jätma suitsetamise.

Leetrid

Enne lapse planeerimist on oluline teha leetrite test. Nakkus võib beebile mõjuda väga halvasti, seda eriti esimesel 12 rasedusnädalal. Kui oled leetritele immuunne, on kõik korras, kui sa pole immuunne, siis teeb arst sulle leetritevastase süsti. Seda süsti võib teha miinimum 1 kuu enne raseduse planeerimist.

Päritavad haigused

Kui sinu perekonnas on mingeid päritavaid haigusi või probleeme, siis arutage ka need arstiga läbi.

Seksuaaltervis

Tehke partneriga mõlemad suguhaiguste testid. Osad suguhaigused võivad kanduda emalt edasi lootele ning põhjustada väärarengut.

Suitsetamine

See on küll asi, mille peaksid kohe maha jätma! Suitsetamise maha jätmine on kõige suurem teene, mille sa endale ja oma sündimata beebile teha saad. Suitsetavatel naistel on suurem risk komplikatsioonide ilmnemiseks sünnitusel, nende laps võib sündida alakaalus või halvimal juhul üldse surnult. Regulaarne suitsetamine vähendab viljakust. Kui raseduse ajal suitsetad, mõjub sinu sissehingatud nikotiin loote südamele, mis hakkab liiga kiiresti lööma. Ka passiivne suitsetamine on kahjulik, see mõjutab hapniku taset sinu veres ning loode ei saa piisavalt hapnikku.
Pärast lapse saamist proovi mitte uuesti suitsetama hakata. Suitsetavate vanemate lapsed kannatavad tihti köha ja muude krooniliste hingamisteede haiguste all.

Alkohol

Pead piirama regulaarset alkoholi tarbimist. ära joo rohkem kui kaks ühikut alkoholi nädalas. üks ühik on näiteks klaas veini või pool klaasi õlut. Raseduse ajal loobu alkoholist sootuks.

Söögiharjumused

Mõtle hoolikalt, mida sa suhu paned. ära söö liiga ühekülgset toitu ning püüa tarbida nii palju värsket juur- ja puuvilja kui sa saad. Foolhape, mis on B- vitamiini perekonnast, on väga oluline normaalse loote arengu tagamiseks.  Foolhapet saad tablettidena osta apteegist. Pane oma söögilauale foolhapet sisaldavaid roogi. Nendeks on näiteks roheliste lehtedega köögiviljad, leib ning hommikusöögihelbeid. Väldi pehmet juustu, pasteeti, pehmeks keedetud mune ja külma liha. Rasedatel naistel ei soovitata tänapäeval süüa maksa ning võtta A-vitamiini tablette. Liiga suures koguses A-vitamiini tarbimine võib loote arengule halvasti mõjuda.

Ravimid

Kui võtad raseduse ajal mingeid ravimeid, siis räägi sellest oma arstile. Mõned rohud pole raseduse ajal kasutamiseks sobilikud.

Rasestumisvastane pill

Tavaliselt soovitatakse peale pillide võtmise lõpetamist veidi oodata, et menstruatsioon ilusti taastuks ning alles siis lapse eostamisega tegelema hakata.

Toksoplasmoos

Kui vahetad kassil allapanu või teed aiatöid, siis kanna alati kaitsekindaid. Palja käega neid töid tehes võid nakatuda toksoplasmoosi ning see võib mõjuda sinu arenevale beebile väga halvasti. Pärast musti töid pese käed väga hoolikalt!

Trenn

Regulaarne trenn mõjub tervisele ergutavalt. Kui sa pole harjunud trenni tegema, siis alusta rahulikult ning väikese koormusega. Mida paremas füüsilises vormis sa oled, seda kergem on sul rasedusega toime tulla.

Sinu partner

Sinu partneri tervislik seisund on peaaegu sama oluline kui sinu enda oma. Mehe tervis mõjutab sperma kogust ja kvaliteeti. Partner peaks samuti suitsetamisest loobuma. Suitsetavatel meestel on vähem spermat ning see on rohkem kahjustatud. Sperma on väga soojatundlik. Kitsad aluspüksid ja sünteetilised materjalid võivad muuta temperatuuri mehe kubemepiirkonnas liiga soojaks, mis on aga halb spermale. Soovita oma partnerile boksereid ning veidi laiemaid pükse.

Mis võib valesti minna?

Kõige sagedasem probleem, mis esineda võib, on ovulatsiooni ära jäämine. Kui oled just lõpetanud pillide tarvitamise, siis võib ovulatsiooni taastumine aega võtta. See on üsna tavaline nähtus.
Isegi siis, kui sa ovulatsiooni ajal vahekorras oled, ei pruugi sa rasedaks jääda. Kui sa juba pikemat aega rasedaks ei jää, siis võib tegemist olla mõne meditsiinilise probleemiga, milles sind ainult arst aidata saab.

 

Buduaari arhiiv