Reklaam sulgub sekundi pärast

ANNI ARRO: söömine ei ole ajaviide. Süüa tuleb ikka siis, kui kõht on tühi

Buduaari ajakiri

Anni Arro Buduaarile

Foto: Sandra Urvak

Kokk ja kokaraamatute autor Anni Arro paneb südamele, et peaksime rohkem märkama – iseennast, ilu ja inimesi enda ümber, sest vaid nii, hoolides ja märgates, saame luua paremat maailma.

Austa

Austa teisi, iseennast, loodust, loomi, toitu, elu... Miski siin elus ei ole iseenesestmõistetav. Tuleb austada ja olla tänulik selle eest, mis meile antud on. Kõigil on õigus elada ja olla just selline, nagu tema soovib. Kui inimesed austaksid üksteist ja oma planeeti, oleks maailm palju parem koht, kus elada.

Märka

Märka enda ümber ilu ja rõõmu. Märka ka kurbust ja valu, ning aita, kui saad. Ära mitte mingil juhul ole tuim! See on kõige hullem olek selles maailmas! Olla kõige suhtes mugavalt tuim... Vaimustu, naera, nuta, tantsi, räägi! Ära hoia kõike enda sees! Ja kui näed kedagi, kes sinu arust teeb just seda õiget asja, ütle see välja. Tunnusta teisi ja tunnusta ka iseennast. Eestlane on liiga tagasihoidlik. Kui üksteist rohkem märkaksime ja kiidaksime, kasvaksid meist võib-olla ka enesekindlamad ja julgemad inimesed.

Söö head toitu

Ja hea toit ei tähenda siinkohal keerulist restoranitoitu. Söö sellist toitu, mis on puhas, mis üleliia ei koorma meie planeeti, mis teeb sind rõõmsaks. Ära söö palju, aga söö hästi. Mulle aeg-ajalt tundub, et oleme jõudnud heaoluühiskonda, kus üks elu mõtetest on süüa... see oleks nagu mingit sorti ajaviide. Süüa tuleb ikka siis, kui kõht on tühi ja süüa tuleb hästi. Loomulikult armastame kõik sooja kaneelisaia ja šokolaaditrühvleid, aga see ei tohiks olla igapäevane toit. Sööge päris toitu. Käige rohkem turul või kasvatage oma juurikad ise. Valmistage oma igapäevane toit ikka kodus. See on uskumatu, aga paljudes suurtes Euroopa riikides on kodus päris toidu tegemine jäänud vaid rikaste meelelahutuseks. Nii ei tohiks olla. Kodu süda on köök ja usun, et meie, eestlased, hoiame seda au sees.

Ilu päästab maailma

Ma ei mõtle siinkohal, et ilusad riided ja kena auto päästab maailma... Mõtlen, et ilu kõiges on vastulöök halvale. Ilusad inimesed, ilus loodus, ilus ilm, ilusad kodud, ilus toit, ilus naer, ilus muusika, ilus kunst. See ilu tekitab inimestes heaolutunde, trotsib kaamost ja hallust. Näiteks on mul alati laual vaasis värsked lilled, kasvõi üks õis, isegi talvel. Ja see on just selleks, et kui on hall ja masendav aeg, siis lillede ilu meenutab mulle, et kõik võib olla hea ja helge. Ja tegelikult ongi! Oleneb, kust otsast vaadata. Tuleb vaid märgata ilu ja seda ise hinnata. Ilu on kõiges! Ka hallides pilvedes. Seal kõrval peab lihtsalt teisi värve ka nägema.

Hoia oma lähedasi

Kõige tähtsam siin elus on meie pere ja sõbrad. Hoia neid, tunnusta ja märka neid. Nemad ongi meie armastus, see elu mõte, mis hoiab meid õigel teel ja annab meie olemisele mõtte.

Ole looduses

Ma ei armasta toas istumist. Ma kohe pean välja saama! Väljas olemine ja eelkõige looduses olemine laeb akusid paremini kui miski muu. Suvel ujun iga päev meres ja tunnen, kuidas see maandab mind. Ühesõnaga, igaühel peab olema see miski, mis teda laeb ja maandab. Muidu oleme nagu vinnastatud pinges vibud, mis vihaseid nooli lasevad. Ja viha ning pinge koos on kaks kõige hullemat asja siin elus. No stress!