Reklaam sulgub sekundi pärast

KAS AIAPIDUDEL JA laste sünnipäevadel on varsti kriips peal?

Tulevikus peab laste sünnipäevasid tähistama ilma kõrrejookideta, õues grillitud vorstid tuleb ära süüa ilma ühekordsete plastnõudeta ja ka kõrvavaiku ei saa enam kuidagi kõrvast kätte. Nimelt esitas Euroopa Komisjon esmaspäeval, 28. mail ettepaneku võtta vastu uued, kogu EL-i hõlmavad eeskirjad, keelustamaks kõik eelpool toodud asjad, vahendab uudisteagentuur yle.fi.

Euroopa Komisjon soovib ära keelata plastmassist vatitikud, söögiriistad, toidukarbid, joogitopsid, kilekotid, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad ja samuti ka õhupallide vardad, mis tuleb edaspidi valmistada loodussõbralikumast materjalist. 

Komisjon põhjendab nõuet sellega, et ühekordseid plastmasstooteid satub suurtes kogustes meid ümbritsevasse keskkonda, eriti merre, ookeani ja randadesse. Plastmassjääke on leitud ka kaladest ja koorikloomadest, mis omakorda tähendab seda, et sel moel jõuab see ka inimeste toiduahelasse.

Komisjoni eesmärgiks on, et 2030. aastaks on kõik Euroopa Liidu turul leiduvad plastpakendid valmistatud taaskasutatavast materjalist. Euroopas toodetakse igal aastal 25 miljonit tonni plastjäätmeid, kuid sellest vaid vähem kui 30% võetakse uuesti ringlusesse. 

Mis saab laste sünnipäevadest, grillimisest ja kõrvatikkudest?

Asendustooteid on välja töötatud ja valmistatud juba aastaid ning EL julgustab neid ka edaspidi kasutama: näiteks papist valmistatud joogikõrsi, puidust valmistatud ühekordseid nõusid ja biolagunevaid kõrvatikke. 

Kuigi selge on see, et uuendused tõstavad olulisel määral laste sünnipäevade ja grillpidude kulutusi, sest alternatiivsed tooted on märgatavalt kallimad. 

Komisjon ise on aga seda meelt, et uuenduslike alternatiivide otsimine plasttoodetele on majanduslik võimalus ning võib luua EL-is ligi 30 000 uut töökohta.