Reklaam sulgub sekundi pärast

RAHVUSOOPER Estonia uus hooaeg toob endaga kaasa põrguliku opereti

Sisuturundus

Eliise Niklus

Saksa helilooja Jacques Offenbachi koomiline operett „Orpheus põrgus“ jõudis esmakordselt publiku ette 1858. aastal ning läks rahvale nii hästi peale, et purustas hiljem kuulsas Théâtre de la Gaîté’is lausa müügirekordid. Tänavu 30. septembril jõuab lavastus uues ja veelgi värvikamas võtmes Rahvusooper Estonia lavale. 

Kuigi tegemist on Orpheuse-müüdi mängulise paroodiaversiooniga, on lavastaja Liis Kolle sõnul tegemist mitmekihilise looga, mis pakub publikule tõelist vaimuvirgutust. Põrgulik operett ühendab endas fantaasiarikka muusika, värvikad kostüümid ja mitmekülgse visuaali, mis loovad lavastusest ühtse terviku ja haaravad publiku jäägitu tähelepanu. Laval toimuv tekitab vaatajates tunde, justkui oleksid nad ise täielikku põrgusse sattunud!

Kuid mis seal põrgus siis õigupoolest juhtuma hakkab ning kes on see saladuslik Orpheus? Üleloomulikkusest mööda vaadates on loo sisu suisa kaasaegne. Orpheuse näol on tegemist üliandeka viiuliprofessoriga, kes õnnetu juhuse läbi kaotab oma naise Eurydike ning läheb teda jumalatelt tagasi nõudma. Küll aga ei tee ta seda omast vabast tahtest, vaid Orpheuse teguviisi mõjutab tugevalt tegelane nimega Avalik Arvamus, kelle jaoks on müüdist ja moraalireeglitest kinnipidamine ülimalt oluline.

Moraaliküsimusi tuleb antud loos ette omajagu: nimelt on Orpheuse naisel kõrvalsuhe naabrimees Plutoga, kes on samal ajal ka allilma valitseja. Seepärast ei ole Orpheusel endal ega ka Eurydikel midagi selle vastu, et naine allilma kaasa haaratakse. Kuid Avalikul Arvamusel on siiski suur mõjuvõim ning tema mõjutusel ei jää Orpheusel üle muud, kui võtta ette kangelaslik retk naise päästmiseks.

Lisaks allilma valitsejale hakkab Eurydiket endale ihaldama ka Pluto vanem vend Jupiter. Ootamatult jäävad aga mõlemad Eurydikest ilma ning naine valib nende asemel hoopis veinijumal Bacchuse! Sündmuste keerises ei jää ka põrgulik tants ja trall kordagi tagaplaanile ning tujutõstev kankaan paneb jalga keerutama isegi konservatiivse Avaliku Arvamuse.

Rahvusooperis Estonia astuvad Orpheuse rollis üles Heldur Harry Põlda ja Oliver Kuusik ning Eurydikena Kristel Pärtna ja Elina Nechayeva. Avalikku Arvamust aga kehastavad Annaliisa Otsa ja Juuli Lill.