Reklaam sulgub sekundi pärast

Humoorikad vaheklipid: EFTA gala pakkus glamuuri ja lusti

Meisi Volt

EFTA 2021 filmižürii esimehe, Lauri Lippmaa (Eesti Stsenaristide Gild) sõnul oli tänavuste tööde hulgast võitjate valimine äärmiselt keeruline, sest nii nagu iga žürii on oma nägu, on igal aastal kandidaadidki erineva tasemega. “Võitjaid valinud seitsmeliikmeline superžürii oli täiesti üksmeelne vaid ühes kategoorias, nimelt parima montaažirežissööri auhinna puhul, kus paistis silma Hendrik Mägar. Tema monteeritud dokumentaalfilm “Üht kaotust igavesti kandsin” annab hästi edasi hinge puudutavate lugude emotsionaalse südame,“ sõnas Lippmaa.

Lippmaa lisas, et žürii ülekaaluka häälteenamusega saab esile tõsta veel parima mängufilmi auhinna pälvinud Eesti-Soome-Hollandi koostööfilmi “Viimased”. „Selle filmi operaator Sten-Johan Lill suutis efektiivselt vaatajani tuua põhjamaise kaamose, mis tõi parima operaatori auhinna. Kahtlemata lasub filmi karismaatilisim kese aga parima meesnäitleja auhinna Soome viinud Tommi Korpela õlul, kes tegi mõjusa ja suuresti improvisatsioonilise rolli,“ rääkis Lauri Lippmaa.

Filmižürii esimees tunnustas filmitegijaid, sest vaatamata koroonaajastu keerukusele, on nad kõige laiemas mõistes suutnud välja tulla mitmete õnnestunud töödega. “Kuigi COVID-piirangute tõttu tabasid filmide ja sarjade võtteperioode ka ajutised seisakud, siis ometigi saadi ka nendega ühele poole. Koostöö on samuti märksõna, mis enamasti on eestlastele edu toonud rahvusvahelisel tasandil ja aidanud kaasa paremate ning huvitavamate filmide tegemisele. Nii ka sel korral, “Viimaste” puhul,“ selgitas Lippmaa.
 

FILMIAUHINNAD 2021

Parim mängufilm „Viimased“ (Homeless Bob Production (EE) / Bufo (FI) / PRPL (NL), režissöör Veiko Õunpuu)
Parim dokumentaalfilm „Üht kaotust igavesti kandsin“ (Alasti Kino, režissöör Carlos E. Lesmes)
Parim animafilm „Toonekurg“ (Eesti Joonisfilm, režissöörid Morten Tšinakov, Lucija Mrzljak)
Parim lühifilm „Kilpkonn ja jänes“ (Silmviburlane, režissöör Ülo Pikkov)
Parim režissöör Veiko Õunpuu („Viimased“, Homeless Bob Production (EE) / Bufo (FI) / PRPL (NL))
Parim stsenarist Lauri Randla („Hüvasti, NSVL“, Exitfilm, režissöör Lauri Randla)
Parim operaator Sten-Johan Lill („Viimased“, Homeless Bob Production (EE) / Bufo (FI) / PRPL (NL), režissöör Veiko Õunpuu)
Parim montaažirežissöör Hendrik Mägar („Üht kaotust igavesti kandsin“, Alasti Kino, režissöör Carlos E. Lesmes)
Parim helirežissöör Külli Tüli, Fred Jüssi, Henri Kuus, Horret Kuus („Fred Jüssi. Olemise ilu“, Taska Film, režissöör Jaan Tootsen)
Parim helilooja Timo Steiner („Ülo Sooster. Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes“, Baltic Film Production, režissöör Lilija Vjugina)
Parim filmikunstnik Eugen Tamberg („Vee peal“, Filmivabrik, režissöör Peeter Simm)
Parim kostüümikunstnik Liis Plato („Rain“, Alasti Kino, režissöör Janno Jürgens)
Parim naisnäitleja Mari Lill („Kratt“, Tallifornia, režissöör Rasmus Merivoo)
Parim meesnäitleja Tommi Korpela („Viimased“, Homeless Bob Production (EE) / Bufo (FI) / PRPL (NL), režissöör Veiko Õunpuu)
Aasta tegija grimmikunstnik Kaire Hendrikson

Ka teležürii esimehe Birjo Kiige (Telia) sõnul oli parimatest parimate väljavalimine äärmiselt keeruline väljakutse. „Kandidaadid on kõik eri-ilmelised, igaühel omad tugevused ja nõrkused, oma stiil ja nägu. Kohati on žürii töö isegi tänamatu – kuidas valida võitja olukorras, kui võitu väärivaid töid on mitmeid? Just see asjaolu oligi üks keerulisemaid punkte, millele ei aidanud kaasa ka see, et tänavu esitati konkursile rohkem töid kui ühelgi varasemal aastal,” rääkis Kiige.

Žürii esimehe sõnu on telemaailmas põnevad ajad. „Voogedastusplatvormid on toonud uue hingamise draamasarjade žanris, mida näitab nende sarjade edu tänavustel EFTAdel. See ei tähenda muidugi, et nii-öelda vanad telekanalid kuidagi stagneeruksid. Aasta uueks tulijaks pärjatud “Maailma kõige targem rahvas” oli eelmise aasta tõeline pärl, samuti rabasid kõiki Liisi Eesmaa loodud ebamaised karakterid,” tõi Birjo Kiige välja.

Kiige sõnul kõneleb televisiooni elujõulisusest see, et nominentide ja võitjate hulgas oli ka tänavu nii raudvara kui värskeid tegijaid. “Lisaks tuleb kahtlemata esile tuua tugev ajakirjanduslik kvaliteet. Head televisiooni ilma uudiste- ja päevakajasaadeteta teha ei ole võimalik. Ja kui vaadata konkurentsi ajakirjandusliku loo ja näiteks ka parima intervjueerija kategooriates, siis on selgelt näha, et häid tegijaid, kes teevad oma tööd südamega on rohkem kui üks ja just sellel tugeval alustalal teleajakirjandus seisabki,“ lasus Kiik.

 TELEAUHINNAD 2021

Parim teleseriaal„EnsV“ (režissöör Marko Piirsoo; stsenarist Piret Jaaks; produtsendid Tarmo Kiviväli, Maarek Toompere (Thors Films))
Parim tõsielusaade„Kaks kanget Jaapanis“ (režissöör Villem Tarvas; toimetaja Kristi Margna; produtsent Teet Margna (Gordon Grupp))
Parim päevakajasaade„Aktuaalne Kaamera“ (teleuudiste toimetus; režissöörid Rauno Viltrop, Rait-Roland Veskemaa, Eliise Siidirätsep, Krista Rannamäe; produtsent Rait-Roland Veskemaa (ERR))
Parim meelelahutussaade„Meie aasta Indias“ (režissöör Asko Kase; toimetajad Anne-Mari Müller, Tuuli Roosma; produtsent Tuuli Roosma (Reede))
Parim erisaade„Narkomuulad“ (režissöör, toimetaja ja produtsent Ken Saan (Alpimaja))
Parim ajakirjanduslik luguSõda nähtamatu vaenlasega: 60 päeva koroonaepideemia eesliinil („Pealtnägija“, Kristjan Pihl)
Parim intervjueerijaRoald Johannson („Roaldi retked“)
Parim reporterAnton Aleksejev („Aktuaalne kaamera“)
Parim meelelahutussaate juhtJüri Butšakov; Piret Laos; Robert Rool („Õhtu!“)
Parim naisnäitleja sarjasEpp Eespäev („Valguses ja varjus“)
Parim meesnäitleja sarjasKaspar Velberg („Tulejoonel“)
Aasta uus tulija„Maailma kõige targem rahvas“ (režissöör Tarvo Mölder; toimetaja Anne-Mari Müller; produtsent Birgit Rae (ERR))
Aasta sisuloojastsenarist Martin Algus („Valguses ja varjus“)
Aasta vormiloojakunstnik Liisi Eesmaa („Maskis laulja“)
Panus Eesti televaldkonda Hagi Šein

Vaata ka humoorikaid vaheklippe:

17. septembril anti kätte juubelihõngulised, viiendad Eesti filmi- ja teleauhinnad ehk EFTA-d. Kokku jagati välja 30 EFTA-t, millest 15 filmi- ja 15 televaldkonnas.