Reklaam sulgub sekundi pärast

ITAALLANE EESTIS: Itaalia on kunsti häll, aga pole võrreldav Eesti organiseerituse ja puhtusega

Buduaari ajakiri

Liisbet Saue

Foto: Maksim Toome

Muusik Filippo Pozza on pärit Põhja-Itaaliast, kuid elanud Tallinnas juba viis aastat. Eestisse saabumine oli küllaltki juhuslik, ent täna soovib laulja end siinsele publikule tõestada ja neid oma muusikaga võluda.

Filippo peatükk elust Eestis sai alguse saatusliku naise tõttu. „Lahkusin oma vanematekodust Recoaro Terme’is neid teavitamata, sest vanemad olid puhkusel. Olin vaid mõni kuu varem kohtunud vene tüdrukuga, kes oli Itaalias puhkamas. Käisime kohtamas ja olin temast nii sisse võetud, et olin valmis Itaalia jätma ja põrutama minu jaoks täiesti uude ja tundmatusse riiki. Ma isegi ei teadnud tol hetkel, kus Eesti kaardi peal asub,” meenutab noormees. „Tallinnasse jõudes selgus, et minu vaimustus oli siiski olnud ühepoolne.”

Filippo võttis neiuga ühendust, kuid sai napi vastuse, et ta ei elavat isegi Tallinnas. Selle asemel, et tagasi lennata, otsustas itaallane jääda ja on täna õnnelik, et seda tegi.

Lauljana Tallinnas

Filippo, kes on õppinud turismi, otsis esialgu tööd hotelli vastuvõtus, et pärast paari kuud järgmine reisisihtpunkt välja valida. Muusikat ei plaaninud ta esialgu tegema hakata. Kõik muutus pärast mõnda nädalat, kui tuttav soovitas külastada vanalinnas asuvat Togo Pianoclubi, mille omanikud olid itaallased. „Läksin kohale, tutvustasin ennast kui muusikut ja mängisin mõned palad nii klaveril kui kitarril, lootuses tööd saada. Ausalt öeldes polnud nad minust kuigi vaimustuses ja ei olekski mind palganud, aga ütlesin, et oskan natukene laulda ka ja see võiks neile meeldida. Nii need seiklused algasid.”

Muusikal on Filippo elus alati oluline koht olnud, kuid ta ei olnud kunagi mõelnud, et temast võiks saada laulja. „Mu perekond küll ütleb, et hakkasin laulma enne kui rääkima, aga ma ei olnud sellest kunagi mõelnud kui tööst,” jagab noormees, kelle peres on muusika olnud aukohal. Filippo vanaema tegeles noorena laulmisega ja tema isa on samuti muusik.

Küll aga ei tulnud kodustest muusikaõpingutest midagi välja, naerab asjaosaline. „Mu isa küll üritas mind õpetada, aga asi lõppes sellega, et vihkasin muusikateooriat aastaid ja hakkasin klaverimängu õppima hoopis salaja, kuulmise ja Youtube’i videote järgi. Alles aastaid hiljem õppisin kitarri professionaali käe all.”

Täna saab Filippot esinemas kuulata La Prima Pizza restoranis Tallinna vanalinnas, kus ta esineb kolm korda nädalas. Tal on kindel põhimõte: mängida ja esitada ainult neid laule, mis puudutavad südant ja hinge. „Usun, et olen artistina kohustatud jagama sõnumit ja kuidas ma saan seda teha, kui seda ise ei tunne?”.

Filippo naudib ka eraüritustel ja suurematel sündmustel esinemist, näiteks on ta üles astunud ajakirja Buduaar üritustel ja ka Tallinn Fashion Weeki laval, laulmas Mammu Couture’i kollektsiooni taustaks. Kohtumine Mariaga, Mammu Couture’i disaineriga, on Filippol eredalt meeles: „Oli aasta 2018 ja töötasin vanalinnas restoranis Parole. Mammu oli seal sõbrannaga õhtustamas, kui ma parasjagu lauldes restoranis ringi jalutasin, et kliente lõbustada. See oli koha kontseptsioon. Kui ma nende laua juurde jõudsin, karjus Mammu mulle täiest kõrist näkku, sest ma ehmatasin teda, kuna ta ei olnud aru saanud, et muusika on live-esituses. Pärast seda küsis ta kohe, kas tahan olla osa tema moeshowst Tallinna moenädalal ja nii sai meie sõprus ja koostöö alguse,” naerab ta.

Kena koht, kus elada

Filippo tunnistab, et elu Tallinnas on Itaaliaga võrreldes väga teistsugune. „Itaalias on parim toit ja Itaalia on kunsti häll, aga pole võrreldav selle organiseerituse ja puhtusega, mis on siin Eestis. Jah, siinne ilm ja keel ei ole just kõige kergemad, aga Eesti on kena koht, kus elada,” jagab noormees. „Kuigi pean tunnistama, et minu jaoks on kummaline, et siin ei ole ÜHTEGI toitu puudutavat reeglit ega mägesid! Ma olen pärit Põhja-Itaaliast, nii et vabandage väga, aga Suur-Munamägi, ei ole mägi,” muigab ta.

Mis puutub eestlastesse, siis Filippol on selja taga neli aastat kestnud suhe Eesti neiuga, mis on lasknud avastada siinseid kombeid ja traditsioone ning näha, milline on elu Eestis päriselt. „Kuigi meie suhe lõppes minu südame murdumisega, on mul möödunust väga ilusad mälestused ja olen väga tänulik, et sain seda kõike kogeda.”

Praegu on Filippo fookus muusikal, sest ta tahab end tõestada ja teha endale Eestis lauljana nime. „Tahaksin, et inimesed kogeksid minu esinemist kuulates samasuguseid sügavaid emotsioone, nagu mina tunnen neid lauldes ja samuti tahan tõestada vastupidist neile, kes on öelnud, et ma ei saa sellega hakkama,” vaatab ta tulevikku.

Foto: Maksim Toome