Reklaam sulgub sekundi pärast

LILLED, MIS PÜSIVAD VÄHEMALT AASTA: avasta nutika lilleilu saladus!

Sisuturundus

Liisbet Saue

Floree asutaja Heddy Aljas
Floree asutaja Heddy Aljas / Foto: Virge Vahtra

Ilmselt oleme kõik kogenud, kui suur rõõm on kaunitest lilledest ja kui kahju on need peagi ära visata. Õnneks ei pea rõõm ilust nii üürikeseks jääma. Täna on floristikas tugevalt pead tõstnud uinuvad lilled, mis võivad silmailu pakkuda lausa mitu aastat. Mis veelgi parem – püsivaid seadeid saab nüüd ka rentida, et lilleilu asjata ära viskama ei peaks.

Just lillede raiskamine on teema, mis kauakestvatele lilledele pühendunud Heddy Aljasel südame valutama paneb. Selle mure lahendamiseks on ta oma ettevõttes Floree mõelnud välja nutika teenuse, mis võimaldab lilleseadeid ürituste tarbeks rentida ja soovi korral ka osta.

Floree on kauakestvate lilleseadete looja, mille valikus on palju erinevaid lilli ja taimi, et igaüks leiaks endale sobiva. „Kauakestvatel lilleseadetel on eluslilledega identne välimus ja need annavad edasi sama tunde,“ selgitab Heddy, millega on tegu.

Lilled kestavad vähemalt aasta

Floree lillebuketid võivad rõõmustada sind ja sinu armsaid aasta kuni kaks. Uskumatu, kas pole? „Minult küsitakse sageli, et kuidas lilled nii kaua püsivad,“ muigab Heddy. Ta selgitab: „Kõikidest kauakestvatest lilledest on niiskus välja võetud ning glütseriini ja värvi abil neile kauakestev elu antud. See on ka põhjus, miks saame garanteerida vähemalt aastase säilivusaja, mis sobivates tingimustes võib olla isegi pikem.“ Kõnealune protsess on lisaks ka keskkonnasõbralik ja tervisele ohutu.

Pilkupüüdvad lillebuketid tulevad kvaliteetses käsitööna valminud velvet- ja paberkarbis või keraamilises potis – need sobivad sisustuselemendina kaunistama iga ruumi. Peale rooside loob Heddy kauneid seadeid ka näiteks hortensiate, tulpide, pojengide, kipslillede, aedrooside, päevalillede, gerberate ja teiste ilusate õitega. Lilled tellitakse peamiselt Hispaaniast, Koreast, Prantsusmaalt ja Keeniast.

Foto: Virge Vahtra
Foto: Virge Vahtra

Floristiks kasvamine

Lapsena loomingulises keskkonnas kasvanud Heddy meenutab, et ei olnud kunstiringi, kus ta poleks käinud. Tänu huvikoolis kunstiõpetajana töötanud emale oli loovus ka kodus au sees. Floree oli üks tema pisike unistus, mis sai teoks mõni aasta tagasi. Lillede rentimise idee jõudis Heddyni aga juhuslikult, kui 2021. aasta kevadel pöörduti naise poole murega, et tähtpäevade kimpe on kahju ära visata, kuid paraku närtsivad need ruttu.

„Hakkasin mõtlema, kuidas valmistada klientidele kauneid ja kestvaid bukette, mistõttu avaldasid ka mitmed pruudid soovi imetleda oma pruudikimpu vähemalt järgmise pulma-aastapäevani. See andis meile Florees suurepärase võimaluse valmistada kümneid pruudikimpe,“ räägib Heddy, kes hariduselt on õppinud hoopis juuksuriks ja seda ka edukalt praktiseerinud.

Floristika alal on ta end koolitanud Venemaa erinevate floristide käe all, kes on spetsialiseerunud kauakestvatele lilleseadetele. „Baltikumis vastavaid koolitajaid veel ei ole,“ märgib ta.

Uurides Heddy lemmiklille kohta, on tema nimekirjas mitmeid. Paljuski sõltub lemmik käesolevast hooajast: „Jõulude ajal armastan kauneid punaseid roose, kevadel rõõmsaid ja erksates toonides tulpe ning suvel valgeid pojenge. Õnneks annavad kauakestvad lilled võimaluse erinevatel aastaaegadel lemmikuid vahetada. Näiteks võin valgeid pojenge nautida hoopis jaanuaris.“

Floree buketid kaunistamas peolauda Saku mõisas

Kasulik lahendus – lillede rentimine

Praegu on Heddy keskendunud Florees eelkõige lillebukettide rentimise teenuse arendamisele. Suur rõhk on siin pandud pruutpaaridele, kuid teenus pole vähem tähtis ka teistele ürituste korraldamisega tegelevatele klientidele.
Lillebukettide rentimise kasuks räägivad kolm peamist põhjust: see on keskkonnasõbralikum valik, rahaliselt on seadete rentimine odavam värskete lillede ostmisest ja õite valikuvõimalus on piiramatu.

Kuna kauakestvad lilled ja taimed püsivad kaunina vähemalt aasta, on valmis meisterdatud seadeid võimalik korduvkasutada, olles nii keskkonnale vähem koormav. Välimus on eluslilledega aga identne ja nendest saadav emotsioon imetlemisel võrdne.

Veelgi enam, kuna värsked lilled võivad olla üpris krõbeda hinnaga, mõjub lillede rentimine hästi ka ürituse eelarvele, aidates nii raha säästa. Kauakestvate lillede kasuks räägib ka lõputu lillede kombineerimise võimalus, sest lillede valik ei sõltu aastaajast.

Hea on teada, et lilled ei ole sugugi nii haprad, kui nad välja näevad, niisiis on nende kahjustuste oht minimaalne. Kui tavalised lilleseaded kipuvad ürituse jooksul närbuma, siis kauakestvad lilled kastmist ei vaja ning neid on vajadusel mugav erinevate asukohtade vahel ümber transportida, näiteks kui pulmade puhul toimuvad tseremoonia ja vastuvõtt erinevates kohtades.

Endale sobiliku lahenduse leidmiseks tuleb Heddyga kontakteeruda ja oma soovidest teada anda siin. Nii saabki sündida ilus lilleline koostöö.

Floree buketid kaunistamas peolauda Tchaikovsky restoranis

Milliseid lilli kinkida tähtpäevadeks?

  • Valentinipäev. Sel pühal ei saa mööda panna punaste roosidega, kuid miks mitte üllatada kalleid sõbrannasid näiteks hoopis valgete rooside või pastelsetes toonides kimpudega.
  • Naistepäev. Kui mees teab, millised on tema armastatud naise lemmiklilled ja toonid, siis vastavalt nendele tulekski otsustada. Klassika on punane, kuid Floree kogemus näitab, et palju tellitakse ka heledates toonides seadeid.
  • Emadepäev. Varasuvine püha seab aukohale värvid, nii et miks mitte üllatada oma ema erksates toonides kimbuga. Kaunid on nii kollastes, sinistes, roosades, rohelistes ja ka oranžides toonides kimbud.
  • Koolilõpetajale. Kuna lõpetajad võivad olla väga erinevas vanuses, varieerub ka lillede valik sõltuvalt inimesest, kuid sageli eelistatakse roosasid või sinakas-valgeid toone.
  • Pulmad. Pruudikimbu loomisel lähtutakse pruudi visioonist, pulmade stiilist ja kasutatavatest värvitoonidest ning sama võiksid teha ka külalised. Enamasti lisab küll pruutpaar vastava info kutsele, kuid sobilikud on kindlasti pulmapeo toonides lilled.
  • Lapse sünd ja katsikud. On üsna tavapärane, et poisslapse puhul eelistatakse hele- või erksiniseid lilli ning tütarlaste puhul õrnroosasid toone.