Reklaam sulgub sekundi pärast

ON AEG ÖELDA STOPP TO-DO LIST’ILE ja hakata puhkama

Kuigi suvi saabus sel aastal juba varakult, siirdub enamik meist suvepuhkusele siiski südasuvel või veelgi hiljem. Sageli aga juhtub nii, et puhkust ei osatagi nautida, vaid selle vähese piiratud aja sisse, mil peaksid tegelikult energiavarusid taastama, püütakse ära mahutada kõik tegemata asjad alustades kõikide sõprade ja sugulaste külastamisest köögi remontimiseni välja. Stopp! 

Selleks, et oma to-do-list’i mitte ära uppuda ja kõrgetes ootustes mitte pettuda, loe üle mõned olulised nipid! 

Appi! Ma pean kõike jõudma! Kui sa oled juba täiesti endast väljas ja ei tea, kust alustada, sest „sa ju pead kõik asjad enne puhkuse lõppu ära tegema”, siis küsi endalt: kas see ikka on nii tähtis? Loomulikult ei ole see vabandus, et üldse mitte midagi teha, aga tihtipeale võtame enda kanda liialt palju tühiseid kohustusi, mis ei ole Eestimaa lühikest suve arvestades üldsegi nii olulised. Lõppude lõpuks oled sa iseenda peremees ja võid vabalt valida, mida sa oma puhkuse ajal teed ja mida mitte. Oluline on, et hoiad oma elu ka puhkuse ajal kontrolli all, mitte ei tekita endale lisapinget ja stressi.

Võta rahulikult! Hoidu oma puhkust erinevate ürituste, kontsertide ja muude plaanidega üle koormamast. Plaane tehes ära kuhja neid üksteise otsa, vaid jäta endale mõnusalt aega, nii et sa ei peaks kogu aeg kiirustama. 

Julge öelda EI! Üks oluline oskus on keeldumisoskus! Selleks, et suveõhtud kulgeksid mõnusas tempos, ära planeeri endale üritusi, kontserte ja väljasõite, millega keegi teine on sind kaasa tõmmanud, aga kuhu sa tegelikult minna ei taha ja millele eelistaksid hoopis võrkkiiges raamatu lugemist. Ütle siis „Ei!” ja loe võrkkiiges raamatut! 

Shut down! Suvepuhkuse ajaks unusta nii arvuti kui telefon! Kui sa tõesti pead oma e-postil silma peal hoidma, pane paika selged piirid, näiteks tee seda üks kord päevas poole tunni jooksul. Veeda ka sotsiaalmeedias võimalikult vähe aega, piirates sedagi aega näiteks poolele tunnile päevas. Kui suudad sellest reeglist kinni pidada ja n-ö müra enda ümber vähendada, tunned ennast palju paremini, suudad keskenduda olulisele ning leiad oma päevadesse lisaaega.

Ära sea liiga kõrgeid ootusi! Seda soovitust meeles pidades naudid igat oma päeva tunduvalt rohkem. Nii on su seiklused põnevamad, toidud maitsevad paremini ja päike paistab eredamalt! 

Puhkus puhkusest?! Ujumine, matkamine, purjetamine, rannavolle… Aktiivne puhkus kulutab palju energiat, päike ja tuul väsitavad… Kui aktiivne puhkus muutub liiga aktiivseks, võta taas aeg maha, et sul ei oleks puhkuse lõpus tunnet, et vajad nüüd puhkusest puhkust!

Säilita tavapärane unerütm! Olgugi et suvel on ahvatlusi palju ja kiusatus hilja magama minna suur, pea siiski kinni oma tavapärastest magamamineku- ja ärkamisaegadest. Nii ei nihuta sa oma ööpäevast rütmi paigast ja kui on taas aeg tööle minna, ei pea sa endisesse rütmi jõudmisega vaeva nägema. 

Leia aega iseenda jaoks! 100% iseendale kulutatud aeg on äärmiselt oluline. Leia see hetk, et ainult iseendale pühenduda! Tee midagi, mida sa väga tahad teha, ja tunne sellest rõõmu!

Harrasta suveseksi! Kui su voodielu on kiires elutempos sootuks ununenud, siis nüüd on õige aeg oma kallimale kaissu pugeda ja unustamatut suveseksi nautida. Vabane pingetest ja igapäevakohustustest ning lõõgastu ja naudi! 

Proovi midagi uut! Pane puhkuse ajaks veidi raha kõrvale ja proovi midagi uut! Mine seiklusparki, hobusega sõitma, süstamatkale… Puhkus on ka selleks, et sul oleks pärast, mida mäletada. Tee midagi, mida sa kunagi ei unusta!

Kui kõik ei lähe plaani järgi… Lähed enda arust veel avastamata rannasoppi, aga seal on ees ootamas juba hulk teisi inimesi, kes on samuti selle rannaala avastanud. Sageli ei ole metsa alla lubatud parkida, nii et pead tegelema veel ka sellega, kuhu autot panna. Festivalile suundudes pead jällegi seisma ummikus ja seejärel järjekorras… Et meeleolu ei langeks, arvesta alati ka sellega, kui kõik ei lähe plaani järgi!

Ootamatud kulutused ei hüüa tulles… Auto läks katki. Keegi vajas esmaabi. Kaotasid oma rahakoti. Ootamatusi võib alati ette tulla ja ka kõige täpsemalt koostatud eelarve võib vastu taevast lennata. Pane pisut raha kõrvale ka ootamatuteks väljaminekuteks!

Ära reisimisega üle pinguta! Olgugi et reisida on äärmiselt tore ja seiklused ei lase ennast oodata, ära siiski üle pinguta. Selleks, et mõnusalt tagasi igapäevaellu ja töörutiini suudaksid sulanduda, ära jäta reisilt naasmist viimasele hetkele, vaid tule tagasi juba paar päeva enne puhkuse lõppu. Nii on sul võimalik rahulikult kohver lahti pakkida, reisiväsimusest välja puhata ning tehtud pildidki üle vaadata. 

Kui kahtled, tee seda! Kahtled, kas ikka tasub veel 20 km edasi sõita, et järgmisse mustikametsa minna. Kui kahtled, siis tee seda! Nii ei jää sul hiljem kripeldama, et minemata jätsid. 

Taasta unevõlg! Kuigi öeldakse, et und ei saa ette ega tagantjärele magada, on sul suvepuhkuse ajal siiski võimalik kuigipalju oma unevõlga järele teha, et ennast vähemalt korralikult välja puhata. 

Naudi toitu! Pole midagi paremat suvisest hommiku- või õhtusöögist, mida saad korraldada värskes õhus koos oma kõige kallimatega. Kata laud hõrkude paladega merest, maalt ja aiast ning naudi suviseid maitseid!

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar juuli-august 2018.