Reklaam sulgub sekundi pärast

RÄÄGIME RAHAST – inimkeeli

Buduaari ajakiri

Merje Miller

Vallo Arumäe
Vallo Arumäe — FOTO: Karen Härms

Rahateemad võivad tunduda inimestele keerulised. See on mõistetav, sest koolis ei õpetata seda meile. Tegelikult ei ole raha kõrvalepanemine ja investeerimine midagi, mida iga inimene ei suudaks endale selgeks teha. Rahalise vabaduse ekspert ja Starfish Academy asutaja Vallo Arumäe selgitab lihtsalt, kuidas saada oma rahaasjad korda ning leida rahasäästmiseks ja investeerimiseks sobivaid võimalusi.

Esimesed sammud

Enne rahalise vabaduse poole püüdlemist soovitab Arumäe esmalt selgeks teha oma praeguse finantsolukorra. Ehkki teame suures plaanis, kust raha tuleb ja kuhu see läheb, võib must-valgelt kirjas olukorra analüüs tuua üllatusi ja aidata leida uusi võimalusi raha kõrvalepanemiseks.

Raha ülejäämiseks on kaks võimalust – vähendada kulusid või suurendada sissetulekuid. Ideaalis võiks rakendada mõlemat. Kõige lihtsam viis alustamiseks on enda kulutuste analüüsimine. Tarbimisharjumuste piiramine ja emotsiooniostude vältimine aitavad mõista, kui palju saame erinevate kulutuste pealt kokku hoida ning kogutud raha võib suunata kas rahapuhvri kasvatamisse või investeeringutesse.

Kogenud ekspert soovitab kindlasti vältida igasugust laenuvõtmist tarbimiseks, sest see suurendab igakuiseid kohustusi ning viib sind hoopis rahalisest vabadusest kaugemale.

Kuue konto süsteem – hea viis raha üle kontrolli saavutamiseks

Arumäe peab üheks tõhusaimaks säästmisviisiks raha kõrvalepanemist kohe, kui sissetulek on laekunud. Selleks sobivad hästi näiteks lisapangakontod. Ekspert leiab, et kõige efektiivsem on luua 6 kontot – elamiskulud, pikaajalised säästud, eneseareng, meelelahutus, rahaline vabadus ja heategevus. Alustuseks soovitab ta jaotada 1% sissetulekutest nende kontode vahel ning jätta 95% elamiskuludeks. Nii ei tundu uus süsteem kohe alguses suure muutusena ning aja jooksul saab kogumisprotsenti enda jaoks sobivas tempos tõsta.

Selle süsteemi kasutamine kummutab eksiarvamuse, et säästmiseks ja investeerimiseks on vaja suurt sissetulekut. Kui paned pidevalt raha kõrvale ja investeerid kannatlikult, siis isegi väikesed summad hakkavad pika aja jooksul tänu liitintressile suurenema ning võivad pakkuda üllatuslikke tulemusi.

Eneseareng on rahalisel teekonnal väga oluline

Arumäe toonitab, et rahalise edu saavutamiseks on oluline enesearengule teadlikult pühenduda. Tema sõnul viib elus edasi pidev kasv ning ainus viis tagada, et homne päev oleks parem kui tänane, on õppida täna midagi uut. „Ei tasu end eksitada, et kooli lõpetades oleme eluks valmis – tegelikult siis õppimine alles algab,” arvab ta.

Arumäe peab peamiseks arengut pärssivaks teguriks hoiakut, mis eeldab, et kui inimene on kuulnud midagi teatud teema kohta, siis suudab ta seda ka edukalt rakendada. Arumäe rõhutab, et lihtsalt teadmine ei tähenda veel oskust seda teadmist ellu viia. Üks viis kontrollida, kas inimene võib olla selles hoiakus kinni, on hinnata tema saavutusi valdkonnas, kus ta arvab, et juba teab midagi. Kui inimene ei ole oma tulemustega rahul, siis võib olla kasulik oma teadmisi avatud meelega uuesti hinnata.

Ümbritse end toetavate inimestega

„Kui sinu lähedased räägivad, et investeerimine on riskantne, võib see võtta maha  motivatsiooni investeerimisega tegeleda. Samas, kui sinu ümber on toetavad inimesed, kes usuvad, et majanduslik heaolu on võimalik igaühe jaoks ning kes ise juba astuvad praktilisi samme sel teel, siis see annab sulle julgust ja motivatsiooni sama teha,” nendib Arumäe

Investeerimisega alustades on oluline leida inimesi, kes on juba sellega tegelenud ja usuvad, et igaüks, hoolimata oma lähtepositsioonist, võib selles valdkonnas edu saavutada. Need inimesed võivad jagada oma praktilisi kogemusi ja nõuandeid, mis aitavad algajal investeerijal edukaks saada. Kuid abi ja nõu ei pea otsima ainult superinvestoritelt või tippettevõtjatelt, sest ka kogukonna liikmed, kes on veidi kogenumad, võivad olla suureks abiks. Nemad on juba läbinud osa investeerimisteekonnast ja saavad jagada oma kogemusi, et teised saaksid samamoodi edu saavutada. Seega on kõige parem viis abi ja motivatsiooni leidmiseks rääkida inimestega, kes on juba investeerimisega tegelenud ja on valmis oma kogemusi jagama.

Vallo Arumäe jagab lõpetuseks kiireid ja tõhusaid nippe, kuidas saavutada rahaline vabadus:

  • Tee kindlaks, kus sa oma finantsteekonnal täna oled.
  • Leia inimesed, kes jagavad sinu mõtteviisi ja eesmärke.
  • Keskendu väikestele sammudele, et jõuda oma eesmärkideni.
  • Õpi, vii ellu ja jaga oma praktilisi kogemusi teistega.