Reklaam sulgub sekundi pärast

ROLAND TOKKO: meid on järjepidevalt harjutatud mitte kuulama oma sisetunnet ja intuitsiooni

Buduaari ajakiri

Roland Tokko

Roland Tokko / Foto: Karen Härms

60-80% inimestest teevad erinevate uuringute põhjal tööd, mida nad üldse ei naudi! Palju räägitakse motivatsioonipuudusest, kuid tegelikult on nende inimeste probleemiks tähendusrikkuse puudus.

Mida see tähendab?

Tähendusrikas elu on sellel inimesel, kes teeb võimalikult palju neid asju, mis talle päriselt korda lähevad ja paneb silma särama ning ta teab, et tema tegevused lähevad korda ka teistele inimestele.

See annab elule vajaliku tähenduse, mida inimestena vajame. Kui meie tegevustel ja elul tähendus puudub, on lisaks motivatsioonipuudusele kaasnevad nähud ka eluga ja tööga rahulolematus, kergelt sõltuvustesse sattumine ja õpitud abitus, kuni enesetappudeni välja.   

Mis seda probleemi tekitab?

See saab alguse juba koolist ja võimendub nii töö kui ka meid ümbritseva keskkonna mõjul, läbi selle, et meid on järjepidevalt harjutatud mitte kuulama oma sisetunnet ja intuitsiooni, vaid selle asemel tegema asju, mis meile ette öeldakse, ilma et me ise saaks valida seda, mis meile tegelikult tähendusrikas on.

Mida see tähendab reaalsuses on see, et meie ajus ei ole tekkinud seoseid töö ja tähenduse vahel ehk inimesel ei ole teadmist, et ta üldse saab valida ning minna tegema neid asju, mis on tähendusrikkad ja korda lähevad.

Tekib õpitud abitus, kus inimene arvab, et keegi peab talle ette ütlema, mida ja kuidas ta teeb ning teadmine, et ta ei saa ise seda valida. See teeb inimesed õnnetuks.

Mis on veel oluline mõista, et inimesed on naudingut otsivad olevused. Mis tähendab, et kui me ei saa seda meie igapäevastest tegevustest, nagu töö, siis me hakkame otsima seda naudingut kusagilt mujalt.

Sellest on väga lihtsad ja kerged tekkima erinevad sõltuvused. On see siis ülesöömine, nutisõltuvus, alkohol, narkootikumid või muu, sest need pakuvad kiiret naudingut ja dopamiini ning endorfiine, mis seda tunnet loovad.

Probleem on selles, et sõltuvused on tihti sellised, et mida rohkem neid tarbida, seda väiksem on nende mõju. Ehk sul on vaja seda kogust järjest suurendada, et saada sama annus seda naudingut kätte. See on see miks, miks paljud inimesed lähevad sõltuvustega üle käte ja neid tuleb hiljem ravida ja neid tuleb võõrutada jne.

Kui inimesed teeksid seda, mis neile tähendusrikas on ja mis neile päriselt korda läheb, siis tegelikult kõik need probleemid muutuksid teisejärguliseks.

See on miski, mida ma näen ka oma elus. Mida rohkem mul on oma elus neid tegevusi, mis mulle päriselt tähendust omavad, seda rohkem on minu fookus täielikult nendel ja mul ei jää aega sõltuvusteks ja halbadeks harjumusteks. Niipea, kui on veidi keerulisem periood ja tegevusi, mis põnevust pakuvad vähem, on lihtne tekkima ülesöömine, liigne nutiseadmes olemine ja tunne, et motivatsioon puudub.

Mis on lahendus? Kuidas elada rohkem tähendusrikast elu?

Kui sa ei tea täna, mis need tähendusrikkad tegevused sinu jaoks on, siis hakka katsetama. Mine proovi erinevaid tegevusi. Kui Sul on millegi osas tunne, et seda tahaks proovida, siis mine ja proovi. Kui hirm selle ees, siis leia keegi, kes saab sulle nõu anda, kuidas liikuma saada.

Kui Sa juba tead, mis on need asjad, mis sinu jaoks on tähendusrikkad ja sind õnnelikuks teevad, aga ei tee, siis hakka neid lihtsalt rohkem tegema. Usalda, et kõik muu tuleb sinna juurde. Nii finantsiline pool ja kogu sinu ülejäänud elu saab hoopis teise hingamise. Mida rohkem naudid oma elu, seda rohkem imelisi võimalusi ja inimesi oma ellu tõmbad.

Leia endaga sarnaselt mõtlevate inimeste kogukond, kellega on sarnased huvid ja leia võimalus nendega koos käia ja aega veeta. Et sa saaksid veel rohkem aru, kuidas teised inimesed selles valdkonnas näiteks sissetulekut teenivad või kuidas nad oma elu korraldavad niimoodi, et nad saavad igapäevaselt läbi selle tegevuse tähendusrikkamat elu elada ja kuida sina saaksid seda ka teha.

Saa eduelamusi. Püüa leida võimalusi saada kasvõi väikseid eduelamusi oma tähendusrikastest tegevustest. Vajadusel mine paku ennast vabatahtlikuna välja, et sa teeksid rohkem teha meelepäraseid tegevusi ja saada sealt kogemus ja eduelamus.

Soovin sulle järjest õnnelikumat elu ja rohkem tegevusi, mis sulle tähendusrikkust ellu toovad ja loovad!