Reklaam sulgub sekundi pärast

SYNNE VALTRI:„Olen enese jaoks heas kohas ja ajas!”

Buduaari ajakiri

Anna-Maria Veidemann-Makko

Synne Valtri lillede sees
Synne Valtri — FOTO: Maksim Toome

Lauljanna Synne Valtri kohta võiks käia kõnekäänd, et 40 on uus 20! Ta on silmanähtavalt energiline ja suurepärases füüsilises vormis. „Vanuse ei määra inimese olemust. Olen praegu enese jaoks heas kohas ja ajas ning ju see paistab siis ka välja,” nendib artist, kes saates „Tähtede täht” tõestab nädalast nädalasse, et tunneb end koduselt kõikvõimalikes muusikažanrites džässidiivast kantrilauljani.

Synne Valtri
Synne Valtri — FOTO: Maksim Toome

Synne Valtri (40) särab sel kevadel „Tähtede tähe” saates, kus on end proovile pannud kõige erinevamates muusikažanrites ning pälvinud nii žüriilt kui televaatajatelt imetlust. „Enda rambivalgusesse tõstmine ei ole olnud eesmärk omaette, aga teleprojektid on kahtlemata alati elevust tekitavad ning naudin seda võimalust iseenese piire kompida,” on Synne tänulik. Ta ütleb, et kogu projekt on toonud tema ellu palju uusi ja ilusaid inimesi. „Nii saates osalejad, saatejuht, eksperdid kui meeskond on olnud toetavad ja igakülgselt abivalmid. Ma ei ole tuvastanud siiani ühtegi kriitikanooti, vaid välja on toodud märkamisi, mis on absoluutselt ka tõele vastanud. Kriitika ja tunnustus võiksid olla tasakaalus, sest nii motiveerib tegutsemiseks kõige enam,” on Synne rahul, kelle jaoks on seni olnud kõige südamelähedasemaks jazz’i voor. „Armastan jazz’i ja üle pikkade aastate oli selle esitamine kui toit hingele. Samas istus ka rokivoor ning usun, et ka meie bänd teeb tulevikus veidi julgemaid lugusid, millele ka rokilembene publik saab kaasa elada,” näeb Synne arenguruumi oma isiklikus repertuaaris. Kuigi bändi stiilimuutuse pärast ei tasu fännidel muretseda, oma loomingus, mida Valtri kirjutab SVB-le, (Synne Valtri Bändile) mõtleb ta jätkuvalt kergesti meeldejäävatele viisidele. Sahtlisse kirjutatud lood on pigem melanhoolsemad, mis oma õiget aega ootavad.

Heale lauluhäälele lisaks on ka Synne lavaline välimus suurepärane. Ta on silmanähtavalt veelgi kaalu kaotanud, mida kehasiluetti rõhutavad riided välja toovad. Lauljanna teekond parema tervise nimel on olnud üsna pikk, mille jooksul on esinenud ka tagasilööke. Eelmise sügisel otsustas ta teha aga suure muutuse oma toitumises, kui vereproovidest selgus, et tema organismil oli mitme toiduaine vastu talumatus, mis tekitas pidevalt rasket tunnet. „Vaatasin oma toidulaua põhjalikult üle ning toitun nüüd väga teadlikult ja tervislikult. Loobusin suhkrust juba pikki aastaid tagasi ning „pigem mitte tarvitada“ nimekirja lisandusid aastaid tagasi ka jahutooted. Magusaid jooke ei ole ma kunagi eriti armastanud ja šokolaadi samuti. Minu toidulauda saab iseloomustada ka ingliskeelse väljendiga „clean eating“.Naudin kõike seda, mida saab ise kasvatada või talunikult osta. Vahemeredieet on minu toitumisele vast kõige sarnasem, kui paralleele otsida.”

Tervisliku eluviisi juurde kuulub ka trenn, mida Synne teeb kodus. Tal on igaks päevaks oma ülesanded, mis peavad õhtu saabudes tehtud olema. Seda, kas ta täna oma elus parimas vormis on, ei julge ta väita. „Olen aga enese jaoks heas kohas ja ajas ning ju see paistab siis välja,” sõnab ta naeratades. „Leian, et vanuse ei määra inimese olemust. Kui on positiivsust ja energilisust antud, siis see kestab läbi elu. Olen jah kohati energilisem, kuid see avaldub vaid siis, kui tegelen millegagi, mida armastan,” sõnab Synne. 

Skalpelli- ja süstivaba

Et 40ndates on lauljatari palged pea kortsuvabad, on kollageeni ja vitamiinide saladuseks, mida naine samuti regulaarselt tarbib. Skalpelli või ilussüste ei ole ta oma välimuse korrigeerimiseks kasutanud.

„Olen kursis, millised jutud minu huulte ja põsesarnade kohta käivad – jutud ikka liiguvad, kuid ma ei saa sinna midagi parata, kui inimeste arvamus selline on. Ma ei näe põhjust, miks peaksin hakkama tõestama, et minu välimuse puhul ei ole kirurgilist sekkumist toimunud. Tean ise tõde ja sellest minule piisab. Hoolitsen enda eest nii hästi, kui oskan ja teeb rõõmu, kui seda märgatakse,” kummutab Synne kuulujutud iluoperatsioonidest.

Mis puutub ilusüstidesse, siis leiab ta, et see on igaühe isiklik otsus. „Ma ei usu äärmustesse, ma ei usu sellesse, kui naine enda eest ei hoolitse ja räägib uhkelt väärikast vananemisest. Samuti ei usu ma ilusüstide ja kirurgilise sekkumise liigtarbimisse. Leian, et kõiges peaks olema tasakaal ja põhiline, et inimene ise rahul on.”

Kosmeetikast ja kehahooldusvahenditest tarbib ta ainult kindlaid brände: „Pesen end reeglina vaid käsitööseebiga, keha koorin minu ema valmistatud kehakoorijaga ja hommikuti ja õhtuti turgutan näonahka Grown Alchemist näokreemiga. Mitu korda nädalas teen ka näomaske ja sellega minu ilurituaalid lõpevadki.”

Olles suurepärases kehalises vormis, saab Synne lubada endale erinevate lõigetega riideid, kuid ta lähtub endiselt mugavusest. „Mulle meeldib nüüd ja on alati meeldinud kanda riideid, milles tunnen end hästi. Olen naine, kes ei larista raha uhketele kleitidele ja kingadele, kui neid mulle väga vaja ei ole. Kannan asjad väärika lõpuni ning arutult ei šoppa. Kuna armastan musta värvi, siis vahest ei saada arugi, et mul on mõni uus komplekt. Enda rõivabränd on hetkel pausil, kui nii saab öelda. Kui aeg küps ja saab teistest projektidest rahulikumalt hingata, tuleb ka rõivabränd üle vaadata,” jutustab Synne. Et ta kannab nüüd tütrega samas suuruses riideid, leiab Sandriin ema riidekapist sageli midagi põnevat selga. „Tihtipeale ei leia ma kapist enam oma riideid, sest laps on minu riietega kooli läinud. Mina tema kapist nii lihtsalt midagi ei leia, kuid tema on minu riiete ja jalanõudega väga rahul.”

Synne Valtri
Synne Valtri — FOTO: Maksim Toome

Kriis pani tegutsema 

Viimaste aastate kriisid panid Synne tegutsema. Just pärast koroonapandeemiat otsustas ta kandideerida Tartu Ülikooli kultuurikorralduse erialale, kuhu ka sisse sai. „Olin aastaid õpinguid edasi lükanud, nüüd tundsin, et on aeg. Olen otsusega väga rahul ja pean tõdema, et mulle meeldib õppida ja kursusekaaslastega on mul samuti vedanud. Mis aga kriise puudutab, siis elu on õpetanud, et nendes tuleb jääda rahulikuks ja suunata pilk tulevikku. Alati on hea paar sammu ette mõelda, et laiemat pilti näha,” tõdeb Synne. 

Nii nagu ka muudes eluvaldkondades, on lauljanna ka õpingutes perfektsionismi suunas püüdlev. „Jah olen perfektsionist ning seda kuni kodus korra hoidmiseni. Isegi tasside kõrvad riiulis on ühtepidi sätitud,” naerab Synne.

Täpsust ajab Synne taga ka asjaajamistes. „Austan väga kellaajast ja kokkulepetest kinnipidamist, sõnapidamist. Tähtajad on täitmiseks, kui juhtubki, et ei saa, soovin, et sellest mulle teatatakse. Samuti teen seda ka ise. Ka bändiasjades peab kõik olema korras ja kõlama hästi. Helikvaliteedis allahindlust ei tee,” toob Synne näiteid.

Ta tunnistab, et on suur põdeja ning „minnalaskmine” on talle keeruline, nagu ka ülesannete delegeerimine teistele. „ Pigem tahan ise kõike hallata, see on mu loomuses. Pean oma ettevõtmistel kätt pulsil hoidma ja kontrolli üleandmine on vahel keeruline. Reeglina delegeerin ülesandeid vaid neile, keda sajaprotsendiliselt usaldada saan. Tihti on lihtsam ise ära teha, kuigi tean, et alati nii õige ei ole. Vaatamata loomeinimese tunnustele, meeldib mulle siiski strateegilisi samme teha. Minu jaoks on lihtsam oma valikud läbi mõelda ja loodud strateegia järgi käituda, kui minna lasta. Päris saatuse hooleks andja ma olla ei suuda,” tunnistab Synne. Ta ütleb, et kui peaks tooma välja enda negatiivseid isikuomadusi, siis on selleks kärsitus. „Pigem soovin kõike ja kiiresti ning korraga ja siis arvangi, et kui ise ohjad haaran, tuleb soovitud tulemus kiiremini.” Kuna ohjad on olnud Synne käes, siis ei kahetse ta elus seni tehtus midagi. Otsused, mis on vastu võetud, ettevõtmised, mis on tehtud, on mind inimesena vorminud selliseks, nagu ma täna olen. Olen kõike võtnud kui koolitust ja kasvatust ning olen õppetundide eest tänulik.” Õppetundide all peab lauljanna siiski silmas usalduse kuritarvitamist, mida ta on elus kogenud. „Olen usaldanud inimesi, kes kahjuks selja taga on hoopis muude plaanidega vahele jäänud. Tahan end ümbritseda ilusate ja heade inimestega, sest olen kogenud ka seda teist poolt, kus olen usaldanud valesid inimesi,” tunnistab naine.

Synne Valtri
Synne Valtri — FOTO: Maksim Toome

Tagalaks mees ja tütar

Synne tütar Sandriin (18) lõpetab sel kevadel 11. klassi ning edasistes plaanides on variante laual mitu. „Eks paistab, millise tee ta valib, kuid tundub, et meedia- ja meelelahutusemaailm pakub talle aina enam huvi. Sel kevadel kandideeris ta WAF kooli, kuhu ta ilusti ka vastu võeti, seega võib aimata, et tema tulevik on veidigi muusikaga seotud. Tal on väga eriline tämber, aga sellega peab muidugi nüüd tööd tegema. Aga eks elu näitab. Sandriin teeb oma tulevikku puutuvad otsused ise, olen valikute analüüsimisel abiks, kuid ma ei taha kindlasti teda tema otsustel mõjutada,” sõnab Synne, kes leiab, et tema roll emana ongi oma tütart toetada ning tema jaoks igal hetkel olemas olla. „Tahan olla ema, kelle juurde ta soovib alati pöörduda, olgu teema milline tahes, kuid ma ei pea õigeks tema eest otsustada ja tema eest midagi ära teha. Sandriin on tänaseks täisealine ja peab vastutust oma tegude eest ise kandma. Seda olen talle ka maast madalast selgitanud.” Synne jaoks on oluline olla inimesena hea ja hooliv ning teiste arvamust austav. Tal on hea meel, et tema kasvatus on selles osas vilja kandnud. „Näen, et olen teda inimesena heaks ja hoolivaks voolinud ja selle üle on mul siiralt hea meel. Oma emalt olen saanud eluteele kaasa julguse ja ettevõtlikkuse. Kui on visioon ja soov, siis tuleb selle nimel pingutada.” Sandriin on emale suureks abiks, kui Synnel on kiired ajad – kui ema on seoses õpingutega kodust ära, on tütar perenaise eest. Ka aitab ta Synnel valmistuda kontsertideks ja pakkida esinemisteks asju.

Naise koduseks tagalaks on ka abikaasa Meelis, kellega on Synne koos olnud pea 25 aastat. Nii nagu kõigis suhetes, on ka selle veerandsajandi jooksul tulnud ette igasuguseid aegu ja väljakutseid. „Tõsi, on olnud helgemaid ja keerulisemaid aegu, kuid keerulised hetked võin ma küll ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Oleme leppinud algusest peale kokku, et toetame alati teineteist, ka siis, kui põhjuseid ei pruugi mõista. Me ei ahelda teineteist koju ega keela vabadust. Mõistame, toetame, armastame ning see muster on meie puhul toiminud,” paljastab lauljanna oma pikaajalise kooselu toimimise retsepti. Ta leiab, et ei ole lahendamatuid ega ületamatuid muresid. „Lugesin kord ühe vanapaari väidet, et nemad on sündinud aega, mil ei visatud asju ära, kui midagi katki läks, vaid see parandati. Leian, et see on ilus mõte. Iga mure korral ei ole ehk arukas mõelda, et keegi teine on parem ja visata loodud suhe nurka. Mina usun, et kui pühenduda hetkeks partneri mõttemaailma, püüda mõista, miks ta midagi tegi või otsustas, ei tundugi lahkarvamus võib olla nii suur,” leiab Synne, et oskus panna end partneri vaatenurka võib muuta ja päästa paljugi.

Unistab Ameerikas tuuritamisest

Synne sõnul on ta täna, siin ja praegu õnnelik. Ta teeb oma unistuste tööd, mis on ka tema hobiks. Seoses bändiga elab jätkuvalt unistus ka Ameerika turneest, mis pandeemia tõttu edasi lükkus.

„Õnneks pole kontserte USA-s tühistatud ja plaanime ikka minna, kohe, kui korraldaja „rohelise tule“ annab. Tegutseme bändiga väga aktiivselt, kirjutame uusi laule ning uuendame esinemiskava. Suvi on juba üpris tihe, kuid mahutaksime sinna kindlasti veel esinemisi, nii et kutsed on teretulnud,” julgustab lauljanna endaga ühendust võtma. „Minu meiliaadress on avalik: [email protected]. Sinna võib kirjutada ja saata esinemiskutseid. Vastan kirjadele rõõmuga .” Ta ütleb, et tema peamiseks fookuseks ongi laulmine ja ka bändiga on pikad plaanid. „Olen imeliste bändimeeste seltskonnas ja tunnen end tõeliselt hoitult. Aitäh neile selle eest! Sama palju olen hoitud ka oma fännide poolt ning soovin nendega ikka oma tegemisi jagada ja nendega sidet hoida. Kasvõi läbi oma e-poe, kust saab soetada bändi meeneid ja riideid. Ilma fännide toeta ma ju oma unistuste tööd ei teekski!”

Synne tunnistab, et on oma eluga praegu pigem rahul, aga maksimumpunkte ei tihka panna. „Siis ei oleks enam kuhugi edasi liikuda, mina soovin aga alati liikumises olla. Uued eesmärgid sütitavad ja annavad tegutsemiseks energiat. Õnnelik olen ma küll, väga õnnelik. Minu ümber on nii palju ilusaid inimesi, õiglaste vaadete ja mõistva ellusuhtumisega.”

Synne Valtri lillede sees
Synne Valtri — FOTO: Maksim Toome