Reklaam sulgub sekundi pärast

TEEMANDID – nauding ja investeering ühes

Buduaar

Liisbet Saue

-
Fotod: Hearts Fine Jewellery, Maksim Toome

Õhus on tähelepanelikkust ja erilist atmosfääri, kuigi olen siin ajakirjaniku rollis, mitte teemante valimas. „Võtame vastu ühe kliendi korraga, et ei tekiks olukorda, kus peab seisma ja ootama. Oluline on protsessi nautimine. Joome kliendiga kohvi, vahel šampanjat ja valime teemante. See ei ole möödaminnes ostlemine, vaid elamus. Tegemist on tõsise ostuga ja protsessist peab jääma väga hea mulje,“ selgitab Maria, Heartsi maja juhataja.

-
Paremal: Maria Shevchenko. Autor: Maksim Toome

Hearts Fine Jewellery on juveelisalong, kus on nii juveelehted kui investeerimisteemandid, luksuslikku salongi oodatakse nii konsultatsioonile kui tehingut sooritama. „Oleme tegutsenud Eesti turul 30 aastat. Meil on erakliente kogu maailmast, kes teavad ise kontakteeruda ja kelle jaoks otsin spetsiaalselt erilisi ehteid. Mõtlesime, miks mitte teha olemasolevatele ja kohalikele klientidele juveelimaja – koha, kuhu saab tulla ning juveelikunsti nautida,“ avab Maria Heartsi maja lugu.

Juveelimaja kõlab väga eksklusiivselt, ent kui palju on säärasele luksusele tegelikult turgu? „Meil on Tallinnas nii ametlik Lamborghini esindus kui Bentley’d, ostetakse ka väga kallist kinnisvara. Niisiis on kindlasti ka inimesi, kes kannavad teemante,“ sõnab ta kavalal ilmel. „Kuna oleme veel noor riik ja raha on samuti noor, alustatakse tavaliselt elukoha soetamisest, autost ja reisimisest. Pisut hiljem hakatakse mõtlema tulevikule ja investeerima rohkem ka teemantidesse ja kunsti. See võtab lihtsalt natukene aega.“

Tüdrukute parimad sõbrad

Maria räägib teemantidest kahtlemata väga kirglikult. Ta peab oluliseks panna naistele südamele, et tohime endale ka ise juveelehteid osta, mitte ei pea neid tingimata kaaslaselt ootama. „Kuidas veel kanda juhtival kohal töötades sõnumit, et olen professionaal? Kui mul on kallis ehe, on kohe näha, et mulle makstakse mu töö eest ja saan vahendeid ise kasutada. Väga raske on tingida inimesega, kellel on väärikas kivi,“ usub Maria. „Kui naine ostab endale korteri või auto, on see normaalne. Kui naine tahab osta teemantsõrmust, siis on selleks meest vaja,“ muigab ta, kinnitades, et tegelikult see ju nii ei ole. „Kui räägime kihlasõrmustest, on see hoopis teine teema, kuid samas on meil tervelt 10 sõrme,“ tõdeb ta lõbusalt. Ent juveelehe ei pea tingimata sõrmus olema. On ju olemas ka kõrvarõngad, käeehted, kaelaehted ja prossid. Viimased on Maria enda suured lemmikud.

„Kui naine ostab endale korteri või auto, on see normaalne. Kui naine tahab osta teemantsõrmust, siis on selleks meest vaja.“

Pole küsimustki, et teemandid on kingitusena väga erilised. Usutavasti peitub põhjus selles, et tegemist on väga isikliku kingitusega, mis on pealegi kallis. „Mul oli ühe kliendiga tore vestlus. Ta ütles, et Maria, ma ei saa teist, tüdrukutest aru. Kui kinkisin oma naisele auto, ei olnud ta nii õnnelik, kui kahe grammiste kõrvarõngaste üle. Auto on küll suurepärane kingitus ja ma ei soovi selle väärtust vähendada, aga osaliselt on auto siiski ühiskasutuses,“ põhjendab Maria. „Pisike teemant on minu isiklik ja olen ainuke, kes seda kandma hakkab. See kannab sõnumit, et olen mehe jaoks nii väärtuslik, et ta kulutas raha ja ostis mulle juveelehte,“ usub ta olevat põhjuseks.

Tõsi on see, et enamasti maksavad juveelehete eest mehed. „Elame maailmas, kus mehed teenivad natuke rohkem, ent iga päevaga on ka järjest rohkem naisi, kes endale ise juveelehteid ostavad. Ütleksin, et meil on 70% meeskliente ja 30% naiskliente.“ Maria on meeste advokaat, ta kiidab: „Mehed on väga head. Näen iga päev, kuidas mehed tulevad ja tahavad isiklikult oma naisele ehte valida. Vaatavad pilte, mis võiks sobida ja õnnelikuks teha.“ Kui on midagi, mis ei meeldi, on need kappi seisma jäänud kingitused. „Ütlen alati, et kui ehe mingil põhjusel ei sobinud või ei meeldinud, vahetame selle järgmisel päeval ringi, proovime leida lahenduse!“

„Juveelehe on väga isiklik asi, mida saab põlvest põlve kasutada.“

Teemantide suur väärtus peitub ka nende püsivuses ja sentimentaalses väärtuses. „Mulle kinkis isa 18. sünnipäevaks pisikese teemantiga sõrmuse ja see on mul siiamaani olemas. Ma ei tee sellega täna midagi, aga see on eriline side minu ja isa vahel ja las see nii jääbki,“ hindab naine ühendust põlvkondade vahel. Ta toob näite, kuidas printsess Diana juveelehete kivisid kasutati näiteks Meghan Markle’i sõrmuse loomisel, tervitades sellega Meghanit perekonda. „Juveelehe on väga isiklik asi, mida saab põlvest põlve kasutada.“

Mis on investeerimisteemandid?

Kui juveelehted on suurepärane väärtus, mida perekonnasiseselt pärandada, siis investeerimishuvilistele on olemas ka spetsiaalsed investeerimisteemandid, millele on määratud väga kindlad parameetrid. „Kõige väärtuslikum on ümmargune teemant, sest see särab kõige rohkem. Enamasti alustatakse investeerimist just sellest, olulised on ka sümmeetria ja lihvimistase, investeerimisteemanti kaal algab ühest karaadist (karaat on 0,2 grammi – toim). Hea investeerimisteemandi hind algab 10 000 eurost, millele lisandub käibemaks,“ selgitab Maria. „Kui lähed poodi ja ostad näiteks teemantsõrmuse, on see küll väärtuslik, aga ei ole investeering, kuna ehte hind ei ole investeerimishind. Sõrmuse hind koosneb teemantist ja sõrmusest endast, viimane moodustab väga väikese osa ja seda saab alati ümber teha.“ Sellepärast müüakse investeerimisteemante eraldi kividena ja neid saab ka ettevõtte kaudu osta. Võimalik on soetada investeerimisteemante ka setina, kus on näiteks 25 samasugust ühtede parameetrite ja sertifikaatidega teemanti ning ühe teemanti hind tuleb soodsam.

„Teemantid on suurepärane viis raha hoiustamiseks.“

Maria sõnul sobib teemantidesse investeerimine kõigile, kuid oluline on ekspertidega konsulteerida. Kõige tähtsam on läbi mõelda, millise summa ulatuses soovitakse kulutada, sest teemantidesse investeerimine on väga kapitalimahukas. „Üksiku teemanti hind võib olla vahemikus 10  000 – 20 000 eurot, pluss käibemaks, hea investeerimisteemanti seti hind 100 000 – 150 000 eurot, pluss käibemaks. Teemanditurg on kinnine ja hinnakõikumiste jälgimiseks peab olema liige, ent hind ei hüppa nagu kulla oma. Teemandid on suurepärane viis raha hoiustamiseks, neid ei ole mõtet osta selleks, et maha müüa, vaid selleks, et hoida. Nende hind on alati kergelt tõusuteel.“ Lisaboonusena saab teemante kanda, see nende väärtust ei langeta. Kahtlemata on teemant kõige kallim vääriskivi ja kuna varud on otsakorral, on hinnalisi kive alati limiteeritud kogus. „See on väärt investeering, mis on ühtlasi ka nauding,“ julgustab Maria vääriskivide maailmaga tutvuma.

Vaata galeriid: