POETESS NETE – kirjaneitsi, aga mitte päris süütu

POETESS NETE – kirjaneitsi, aga mitte päris süütu
Erakogu

Just nii ütleb enda kohta Instagramis iga päevaga ühe enam jälgijaid koguv Nete Tiitsaar (30) ehk #poetess Nete, kes ühel hetkel otsustas jätta palgatöö riigiametis ja hakata luuletajaks.

Täna elab naine hoopis teist elu kui veel kaks ja pool aastat tagasi, mil luuletused elasid oma elu tema lauasahtlis ega olnud tuhandetele silmapaaridele imetlemiseks, abiks ja inspiratsiooniks. ”Seega on elu praegu oma täies hiilguses ja mis kõige ägedam, mitmekesine! Mulle meeldib, kui drive on peal,” sõnab hiljuti oma teise luulekogu – ”Murtud südamete hooldusraamat” – avaldanud autor.
”Ütlen kohe ära, et kui otsustad hakata luulekosmonaudiks, siis võiks juba ette NASAt hoiatada, et inimesed mitte ei arva, et sa oled hull, vaid on selles sada protsenti kindlad,” naerab Nete oma nakatavat naeru. Seda, et ta on paras hull, on kirjaneitsi korduvalt kuulda saanud. Mõistagi pärast seda, kui ta kahe lapse emana kindla palgatöö riigiametis päevapealt maha jättis ja südame kutset järgima hakkas. ”Tundsin, et ma ei suuda seal süsteemis maailma parandada ega keskkonda päästa. Ja see oli minu kui suure unistaja jaoks liialt ahistav. Tunda oli ka läbipõlemise kärssavat vingu, mis mind ja mu lähedasi juba mürgitas, seega otsustasin kuulata enda sisetunnet,” sõnab Nete, kes hakkas oma sõnadele ”(t)ihkan olla mina ise” toetudes vaikselt elama ja olema. ”Kas sai midagi jubedat juhtuda? Ikka, jah, minust kujunes ühtäkki üldsuse jaoks luuletaja.”
Ülikoolis on Nete õppinud keskkonnakorraldust. ”Nüüd tunnen, et olen keskkonnakorraldaja ehk rohkemgi kui erialasel ametikohal töötades, sest kui ma nüüd küsin, aga kuhu jäävad teod, siis ma ei pea silmas neid aeglaseid ja limaseid tegelasi põõsa all, kes on ökosüsteemile kindlasti väga vajalikud, aga siiski…,” naerab naine, kes oma otsust kordagi kahetsenud pole. Nete ees avanevad iga päev uued uksed ja naine ootab põnevusega, mis veel saama hakkab! ”Ütleme nii, et kõik on muutunud, kuid jäin iseendaks. Irooniline, kas pole?

Kuid ma ei vahetaks seda hullust enam mitte millegi vastu tagasi,” on ta kindel ja soovitab teistelgi rohkem oma sisetunnet kuulata.

”Kui oled kuulanud end läbi ja lõhki hingekõla taktis, siis oledki juba tantsupõranda vallutanud, ükskõik kui keerulised need sammud ka ei tunduks. Kõik ülejäänu jõuab järele endale omase koreograafiaga, lihtsalt tee palju tööd ja näe vaeva,” soovitab Nete, kellele elu tahab kangesti õpetada kannatlikkust. ”Endamisi naeran, et kas ta juba ära ei tüdine?! Ma olen selles osas kangekaelne ja enamasti üsna halb õpilane.”

Kirjutanud on loo peategelane lapsest saati, kuid see, mis tema konto loomisega sotsiaalmeedias lahti läks, oli ka kirjaneitsi enda jaoks üllatav. ”Ma vaid teen seda, mida süda ütleb, ja see on levinud kulutulena inimeste hingedes. Hea algus ju kedagi oma loomingu abil aidata.” Viimasega vihjab Nete sadadele fännikirjadele – murtud südametele, kellele tema luule on raskel ajal korda läinud, ning teismelistele, kes on tema eeskujul hakanud taas luulet lugema või oma südameteed jälgima. ”Poeedipiinad pole legend, seega kõik oma valusad, ilusad ja eneseiroonilised emotsioonid ridadesse valada ning pöörata see jõuks, on kõige õigem viis nendega toime tulla. Ja kui see veel kedagi kõnetab ja aitab, on kohe väga hästi.”

Fucked-up plan
”Rahunege kohe maha ja ärge üldse kadedust tundke, sest ma pole kellestki rikkam, ilusam ega andekam! Ma olen küll ettevõtlik inimene, aga hetkel veel mitte see startup, vaid fucked-up plan,” ütleb Nete tabavalt ja lisab, et just see on väga hea algus kõige saavutamiseks. ”Ma arvan, et inimesed peavadki vahepeal selliseid aegu üle elama, siis saad lõpuks aru, kui tugev võid olla ja õpid valusamatest vitsahoopidest. Lisaks saad aru, et need, kes jäävad sinuga halvematel aegadel, väärivad kohta ka sinu parematel. Väga õpetlik periood igatahes,” tunnistab naine. ”Hetkel on nii, et teised saavad elujõudu mu luulest, aga mina suren,” viitab naine kirjale, kus üks lugeja kirjutas, et Nete luule paneb teda elama. ”Mina ju kirjutan üldiselt läbi poeedipiinade. Naljakas, aga nii ta on.”

Inspiratsioon tabab poetessi kõikjal ja käigu pealt. Näiteks kui keegi midagi seltskonnas ütleb, pole harv juhus, kui Nete äkki poole jutu pealt oma nutiekraani haarab ja kiljub, et siit tuli nüüd luule.

”Elust enesest ikka. Eriti palju saab inspiratsiooni veel meestelt, kelle flirtmaatika oskus on olematu,” teatab Nete, kelle jaoks armastus, seks ja mehed on suurteks inspiratsiooniallikateks. ”Valu tähendab eesti keeles ka valgust. Kirjutasin ju ka luule ”val(g)u(s)”, seega ma arvan, et loomingu inimesel peabki midagi kogu aeg toimuma, kasvõi seep otsas olema, et leida enda seest see aine, kuidas looming libedamalt sünniks,” paljastab ta. ”Mis puudutab mu armuelu, siis võib seda kirjeldada justkui nii: kui ühel päeval astusin tanklast välja, latte-tass käes, jäin ukse vahele liiga kauaks unistama ja see jõudis enne vastu tulla, kui mina eest ära hüpata. Olin silmini espressot ja piimavahtu täis ja mind saatis kaasmaalaste kulme kergitav pilk. No mis siis ikka, ajasin selja sirgu ja tegin loomingut.” Samal hetkel sõitis tankla ette linnamaastur alfaisasega ning sai kohe luuleks: ”IHATURULE selle INNAMAASTURIGA küll ei sõidaks”.

Maailmameister meeleheites

Nete tunnistab, et ta ei tahaks küll uhkustada, aga mõnikord on ta maailmameister meeleheites. ”Narmastab, ei narmasta” on #poetess Nete üks tabavaimatest ridadest, mis on sündinud elust enesest. ”Olen ise haiget teinud ja haiget saanud ja mõlemat olukorda on raske läbi elada. Ma olen ju siiski tunnete inimene. Eluterve ja kirglik armastus, mis jääb püsima nii halvas kui ka heas, on üks olulisemaid elemente elus. Kui sellega on korras, oleme ka kõikvõimsad alkeemikud.”
Populaarseim küsimus Nete postkastis on, kas tema süda on vaba. Olgu, kuidas on, Nete ihkab selle teema privaatseks jätta. ”Aga kuna mul on lapsed, sõbrad jne, siis pole ma ju üksi. Lapsed on väga suur jõud, mitte vastupidi,” viitab Nete oma kahele pojale, Hadrianile (4) ja Tristanile (3). ”Nad on kaks tulevast hurmurit, kellest saavad kellegi parimad sõbrad ja armukesed,” naerab Nete, mõeldes vaikselt isegi juba tulevasele ämmarollile. ”Varsti lähevadki need kaks juba naisele, niisiis naeran, et on vaja ruttu leiutada legendaarne moosiretsept, mida miniatele pärandada,” ütleb Nete, kes ei ole kunagi lapsi mingiks takistuseks pidanud. ”Mul on nendega vedanud ka, imelised hinged! Ma ei tea ühtegi inimest, kes neisse ära ei armuks.”
Austades lapsi ja eksabikaasat, kellega üritatakse leida parimaid lahendusi edaspidiseks eluks, siis Nete seda teemat rohkem puudutada ei soovi. ”Loomulikult oli raske, ei hakka üldse ilustama, kuid see, mis on teiste jaoks vale, võib olla sinu jaoks õige,” soovitab ta järjekordselt oma südamehäält kuulata. Just seda on ka pojad Netele õpetanud. ”Nii nagu armastust, ei saa ka inimesi, nagu selles maailmas kombeks on, kasvatada nagu raha või koera, vaid suunata õrnalt nagu voolavat vett.”

Õppetunnid

”Ma ei vaja kalleid juveele, vaid et oleksid (m)ehe(lik)” on Nete kirjutanud. Seega Pradaga teed poetessi südamesse ei silluta. ”Asjad ei loe, loeb vaid karisma! Otsige rikkust pigem oma tähenduses, tõelist armastust ei huvita maine kraam. Lihtsalt pane tähele ja ongi kõik,” soovitab Nete kõikidele härradele. Naistele seevastu soovitab Nete ”vähem möla” ja ”rohkem salapära.”

”Ma ise kaotan mingil hetkel absoluutselt kontrolli oma hinge avamise üle,” naerab Nete. ”See lõputu blablabla on üsna väsitav, isegi kui alguses on nii normaalne ja vägev, siis tegelikult ära tee seda, naine! Samas on see hea kadalipp – paisata oma poeedipiinad kellelegi sülle ja vaadata, kas saab asja või mitte,” naerab Nete, kuid soovitab lobaga siiski piiri pidada. ”Seda õrna taime nagu armastus, on kerge üle kasta. Ja isegi kui sa seda pole, siis mees arvab kindlasti, et oled ”(n)e(u)rootiline bitch”,” naerab Nete, kes paarisuhetes peab oma suurimaks õppetunniks eelkõige iseendaks jäämist. ”Mulle ütles üks sõber, et ma ei lendaks inimestele nii peale, et hirmutan nad ära. Bullshit! Läheb nii, nagu peab,” teab naine ja võrdleb suhet hea meeskonnaga, kus ka iga tüli oleks väga kirglik ja seksikas. ”Nii ongi õige! Ole hetkes iga oma keharakuga, nii et ei peaks midagi kahetsema. Pole mõtet armastust lõputult karta, kuula oma südamehäält ja kõik võib minna paremini, kui oleksid osanud arvata!”

#2020
Hetkel on Nete veel kõige suurema väljakutse ootel, aga töö, mis selle nimel tehtud, tasub end juba ära. ”Saan tegeleda asjadega, mis mind kõnetavad,” ütleb naine. Ees ootavad show’d, esinemised, häälerollid ja reklaamid…” Ja mine tea, mis kõik veel. ”Niisama ei passi, sest see tõmbaks veel rohkem sassi.” Igapäevaselt elab poetess Saaremaa metsade vahel. ”Saan sõpradelt pidevalt märkusi, et miks ma metsast välja ei tule, ise nii julge naine! Tegelikult olen ma tavaline inimene kõigi oma hirmude ja veidrustega,” sõnab Nete, kes vurab saare ja pealinna vahet pea iga nädal.
”Mul on liiga palju teostamata ideid, mis tuleks lõpuks ära teha,” viitab Nete sellele, et pealinna tuled kutsuvad teda üha rohkem. ”Mõtlen ikka tõsiselt, mida Tallinnas lisaks artisti tegemistele peale hakata. Minuga ongi raske, ma tahan, et kõik oleks otsast lõpuni perfektne ja 100% made with love.”
Uuelt aastalt ootab Nete veel rohkem julgust, vähem draamat ja rohkem seksi. ”Üldiselt tahaksin teha nii palju tööd, et saavutada iseseisvus igal tasandil. Ma tahan õppida elu nautima ja usaldama. Soovin rohkem eneseusku, mis ikka inimlikul tasandil kipub kaduma,” mõtiskleb naine lisab, et samas on enesekriitika vajalik, aga mõõdukalt. Lisaks sellele tahab ta hoolida vähem teiste arvamusest ja õppida lahti laskma. ”Kes tahab, see läheb. Luuletajana annan ikka kaks varianti ”kui tahad, siis eks ole” ja ”no ega siin rohkem valida enam pole,” naerab ta.