PÕNEV SÕNADEMÄNG Anu Saagimi moodi!

PÕNEV SÕNADEMÄNG Anu Saagimi moodi!

„ Noorus on haigus, millest me kõik ükskord paraneme,” ütleb Anu Saagim (54), vaieldamatult Eesti kõige säravam naine, kelle nimi ei vaja tutvustamist ega jäta kedagi külmaks. Seekord rääkisime Anuga märksõnade keeles!

 Noorus on haigus, millest me kõik ükskord paraneme,” ütleb Anu Saagim (54), vaieldamatult Eesti kõige säravam naine, kelle nimi ei vaja tutvustamist ega jäta kedagi külmaks. Seekord rääkisime Anuga märksõnade keeles!

PUHKUS – Olen seda võimeline nautima vaid siis, kui mul on olnud eelnevalt käed-jalad tööd täis. Pigem puhkus palmi all kui Lapimaal. Pigem aelen Saaremaal, kui torman ringi mööda suvefestivale. Rannas vedelemise asemel kütan ringi rattal ja rulluiskudel. Ideaalpuhkus on seitsme maa ja mere taga mobiili- ja netivabalt. Lemmikkohaks Kariibi mere saared.

NAER – Kõige raiskuläinum päev on olnud see, kui ma pole kordagi naernud.

HOMMIKUSÖÖK – Klaas sidrunivett, paus väikeseks venituseks, avokaado kodujuustu, tomati ja basiilikuga, täistera-croissant ja värske kohv suurte pruunide karamellisuhkru tükkidega.

SUVI – Aastaaeg, kus mitte mingil juhul ei tohi end mõistlikult üleval pidada. Olen selles mõttes klassikaline põhjamaalane, et suvel ma kodumaalt ikka väga kergelt minema ei kipu. Suvi on meil ju nii lühike ja samas intensiivne, et patt oleks seda mõne võõra maa vastu vahetada. Sel suvel teen küll paar erandit, sest sõbrad on otsustanud oma tähtpäevi tähistada pidudega Euroopa kuumimates jet set spot’ides.

KIRG – Lihtsalt ela! Kui täidad pidevalt kõiki ettekirjutatud reegleid, jäävad sinu elus kõik kired kogemata.

UNISTUS – Teha seda, mida ise tahad. Mul olid alguses väga väikesed unistused ja üks väga-väga suur unistus. Olen selle väga-väga suure unistuse poole sammunud väga-väga väikeste sammude haaval ja olen peaaegu juba kohal. Kas olete nõus veidi saladusteloori kergitama ja ütlema, mis tore unistus see on, mis üsna pea täitumas?

MAASIKAD – The Beatles „Starwberry Fields Forever”. Lugu, mis on väga teraapiline. Kõige rohkem meeldib mulle, kui kuulen seda juhuslikult raadiost või mõnel chill’il lounge-peol. Paneb unelema ja toob pinnale äärmiselt meeldivad mälestused.

NOORUS – Noorus on haigus, millest me kõik ükskord paraneme. Mida vanemaks saad, seda lihtsamaks ja selgemaks asjad justkui muutuvad. Sa ei pea enam teesklema, et sulle kõik inimesed meeldivad või olukorrad korda lähevad. Üle neljakümnestel on välja kujunenud oma karakter ja sinu elatud elu on peale selle verstaposti ületamist justkui näkku kirjutatud. Head ja toredad inimesed, kes kuuluvad sinuga samasse veregruppi, tunned juba välimuse ja lõhna järgi kaugelt ära.

KADEDUS – Väikestes doosides särtsu andev ja edasiviiv mootor, suurtes kogustes täiesti ebapraktiline, sest pärsib inimsuhteid ega tee ei enda ega teiste elu paremaks.

AEG – Tundub, et see võtab isegi minul jalad nõrgaks.

ARMUKADEDUS – Armukadeduse vastu ei aita ei ussi- ega püssirohi, ütleb vanarahvatarkus. Või oli see hoopis armastus… Vahet pole, sest üht ilma teiseta pole nagunii olemas.

PUHKAMINE – Oled väsinud, maga end välja. Kui ütled mulle, et küll hauas jõuab magada või et sul on nii palju tegemisi, et pole aega raisata seda magamisele, siis mina ütlen, et oled maailma kõige lollem inimene. Õnnitlen!

VALU – Ka tugevad inimesed tunnevad valu, kuid nad mõistavad seda paremini ja teavad, kuidas sellega valutumalt toime tulla. Valu tuleb ignoreerida. Füüsilise valu vastu aitab terapeut, hinge- ja südamevalu vastu aeg ja keskkonnavahetus. Õnnelikud on need, kel on kokkuhoidev perekond ja lojaalsed sõbrad.

TÖÖ – Mulle meeldib olla üks samm ümberringi toimuvast ees, olla produktiivne ja initsiatiivikas ning mõelda suurelt. Mul pole aega olla häbelik. Kui mul vahel isegi miskit metsa läheb või ma ei suuda kõigile meele järele olla, siis tean, et olen õigel teel. Läbikukkuja on pigem see, kes suudab oma püüdlustes kõigile meele järele olla.

USK – Usu, mida tahad, põhiline, et usk iseendasse ei kao.

HIRM – See on vaid meie endi ettekujutus, meie endi peas genereeritud. Füüsilises maailmas pole seda olemas. Seega kardame pidevalt seda, mida pole tegelikult olemas. Kunagi oli mul hirm selle ees, et mida teised minust arvavad. Õnneks olen suutnud nendest iseenda ettekujutuse loodud ja vabadust pärssivatest köidikutest end vabaks sipelda. Pole mõtet ennast ja kõiki oma tegusid üle analüüsida või muutuda selliseks, nagu kõik teised. Alati leidub keegi, kes on sinust ilusam, keegi, kes on targem, ja mõni, kes on noorem. Tuleb olla lihtsalt see, kes sa oled ehk jääda iseendaks. Õiged inimesed armastavad sind just sellisena, nagu sa oled. Kuid kõige rohkem hirmutavad mind rumalad inimesed. Üritan neist kiirelt ja valutult eemalduda.

LAPSED – Inglid, kes süüdistavad kõikides hädades oma vanemaid.

SEKS – Ainuke asi, mida olen teinud ilma südamest naermata.

KODU – Kui oled kodus, soovid avastada maailma ja nautida seiklusi. Kui möllad teisel pool maailma, igatsed koju.

KINDLUS – Olles ümbritsetud perekonnast, lojaalsetest sõpradest ja heast tujust, ei ole kõigel muul suurt tähtsust.

VÕIM – Jumal andis naistele intuitsiooni ja naiselikkuse ning kui seda õigesti kasutada, lööb see kombinatsioon ka maailma kõige võimsamal mehel mõistuse segi.

SAAREMAA – Päike, meri, tähistaevas, täiskuu, metsmaasikad, rannapeod, valged ööd, armastus…

EMA – Ilma temata poleks meist siin keegi.

TERVIS – Selleks et terve ja tegus olla, ei ole vaja kalleid trennijalatseid, peene jõusaali kliendikaarti ega personaaltreenerit, kes utsitab sind röökides kõhulihaseid pingutama. Ka imesid tegevad joogid või võlutabletid tunduvad liiga lihtne alternatiiv, et olla tõsi. Praegune dieedi- ja trennitööstus on hiigelsuur mull. Igal aastal pigistatakse lootusrikastelt ja kergeusklikelt inimestelt maailmas välja üle 100 miljardi dollari. See on neli korda rohkem kui inimese kuule saatmine. Kolm imelihtsat sammu parema tervise ja enesetunde saavutamiseks on: muuda oma toitumisharjumusi, viibi võimalikult palju aktiivselt liikudes vabas õhus ja puhka end korralikult välja.

NUTT – Kuidagimoodi tuleb ju see valu ja tigedus endast välja saada. Kuidagi tuleb ju ülevoolavat rõõmu teistelegi näidata.

PIITS – Mulle meeldib nahk, huuled ja kirglikud mehed, kelle kappi on see kena asjandus peidetud.

AUSTUS – Nii palju, kui on vihkajaid, on ka austajaid.

VIHM – Suurepärane ettekääne kodus logelemiseks.

RAHA – Selle eest võin osta lossi, aga mitte kodu. Raha eest võin osta kõige kallima voodi, kuid mitte rahulikku und. Raha eest võin osta kalli Rolexi, kuid mitte imelist aega. Raha eest võin osta kokku kõik maailma raamatud, kuid mitte neisse peidetud tarkusi. Loomulikult kindlustab raha mulle teatud positsiooni, kuid see ei taga veel austust ja sõprust. Rahaga võin minna nurgapealsesse apteeki, kuid isegi sealt ei saa ma endale osta kõige väärtuslikumat – tervist. Raha eest võin osta iga kell sõpru ja seksi, kuid kas ka lojaalsust ja armastust…

PRÄÄNIK – See on mul alati tagataskus.

JUMAL – Muhe vanamees, kes istub vahukooretorti meenutaval pilvelahmakal ja vaatab pead vangutades meie rapsimist pingpongipalli suurusel taevakehal.

ILU – Ma näen aasta-aastalt aina suurepärasem välja – eriti suures vaimustuses on minust geid.

TÄHISTAMINE – Tähistamiseks leiab alati põhjuse. Ma võin tähistada ka šampanjapudeli avamist.

Väljavõte: Tähistada võib ka šampanjapudeli avamist.

ÕNN – Õnn on see, kui saan iga päev vähemalt tund aega teha seda, mida ise tahan ehk siis mitte midagi. Ja veel, olen lõpuks aru saanud, et mitte keegi ei hooli sellest, kui oled õnnetu. Õnnetu olek on nakkav ja seda pisikut ei soovi ju meist keegi enda külge. Seega ei jää muud üle, kui olla õnnelik. Ja kui kõik on pees, siis tuleb endal natist kinni võtta ja vähemalt õnnelik näida. 

 

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, suvi 2016

Sarnased artiklid