Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas minna lahku või üritada suhet päästa?

Üks ripub õnnetu suhte küljes aastaid ja teine põgeneb suhtest kohe, kui ilmneb esimene mõõn. Kuidas teada, millal tasuks lahku minna? Mida ei tohiks mitte mingil juhul taluda? Rakkaudeksi. fi veebilehel annab nõu psühhoterapeut.

Üks ripub õnnetu suhte küljes aastaid ja teine põgeneb suhtest kohe, kui ilmneb esimene mõõn. Kuidas teada, millal tasuks lahku minna? Mida ei tohiks mitte mingil juhul taluda? Rakkaudeksi. fi veebilehel annab nõu psühhoterapeut.

Igas suhtes tuleb paratamatult ette mõõnaperioode ja kriise. Need kuuluvad paarisuhte ja üldse elu juurde. Kõike ei pea aga siiski taluma. Füüsiline vägivald on üks nendest asjadest.

”Nii kahetsusväärne kui see ka poleks, aga esimesele löögile järgneb alati teine,” sõnab psühhoterapeut ning paari- ja seksuaalterapeut Pirjo Juutilainen.

Sageli avaldab lööja hiljem toimunu üle kahetsust ja lubab muutuda, kuid konkreetsed teod jäävad vaid sõnade tasemele. Terapeut tuletab meelde, et üldistada pole siiski mõtet, sest iga juhtum on individuaalne. ”Kui lööv osapool on valmis oma teo eest vastutama ja saama professionaalset abi, võib suhet päästa proovida. Garantiid vägivalla lõpemise kohta pole siiski kunagi,” märgib ta.

Ka sõnad teevad haiget

Mõnel juhul võib vihaga öeldud sõna teha rohkem haiget kui rusikas. Seetõttu pole ka vaimne vägivald vastuvõetav. Teise mahategemine, end halvasti tundma panemine ja sõimamine ei kuulu tasakaalustatud kooselu juurde.

”Mõnikord jätkub partneri vaimne alandamine aastaid ning muutub aina hullemaks. Ohver unustab seejuures täielikult enda heaolu.”

Petmisest võib üle saada

Järjest enam inimesi petab oma partnerit, sest hoiakud kõrvalhüppe suhtes on muutunud. Juutilainen märgib, et petmine on muutunud igapäevaseks ja selle mõju vähendatakse. Truudusetus võib aga põhjustada sügavaid arme, millest ei pääsegi enam kunagi üle.

”Petmine ei ole kunagi tähtsusetu asi. Omavahel rääkimist, et asjast üle saada, ei saa üle tähtsustada. Kui suhet otsustatakse jätkata, võib petetud pool toimunust rääkida nii kaua, kuni see tema jaoks vajalik on.”

Ära anna kohe alla!

Alati ei saada raskest olukorrast üle omal jõul ja ei peagi saama. Abi tuleb lihtsalt julgeda otsida.

”Inimesed kardavad abi otsida. Liiga tihti kannatab paar enne aastaid, kui lõpuks julgevad tunnistada, et nende probleemid on kuhjunud liiga suureks ja nad ei tule oma jõududega toime,” märgib terapeut.

Lahkuminek ei ole alati lahendus. Igaüks meist väärib teist võimalust ja võimalust alustamaks puhtalt lehelt. ”Enne lõplikku lahkumineku otsust tasub võtta järelemõtlemiseks aega ning kõik korralikult läbi kaaluda. Tänapäeval tundub, et ainuke lahendus probleemidele on lahku minna.”

Teise küljes rippumine ei aita

Kui eelpool nimetatud vahendid ja järelemõtlemine ei aita, on mõttetu surnud suhte külge rippuma jääda. Sellisel juhul on mõistlikum, kui mõlemad pooled lähevad eluga erinevates suundades edasi.

”Mõned paarid soovivad aina uuesti ja uuesti proovida, kuid probleemid ei kao kuhugi. Vahel on lihtsalt mõistlikum mõnda aega üksi elada,” sõnab seksuaalterapeut Juutilainen.

Igaüks peab kõigepealt õppima iseennast õnnelikuks tegema, enne kui võib seda nõuda kelleltki teiselt.


Anneli Allikas-Parv