Kõrgharidusega naised soovivad enda kõrvale kõrgharidusega meest

Haritud naised soovivad suhet luua kõrgelt koolitatud meestega. Paljud kõrgharidusega naised eelistavad pigem vallalised olla kui suhtes mehega, kellel on madalam haridus, kirjutab Iltalehti.

Haritud naised soovivad suhet luua kõrgelt koolitatud meestega. Paljud kõrgharidusega naised eelistavad pigem vallalised olla kui suhtes mehega, kellel on madalam haridus, kirjutab Iltalehti.

Kõrgelt haritud mehed on harva vallalised. Mida kõrgemalt on mees koolitatud, seda tõenäolisem on, et ta on suhtes ja tal on lapsed. Naistel on olukord aga vastupidine.

”Kõrgelt haritud naised elavad sagedamini üksi kui nende madalamalt haritud suguõed. Vallalised mehed on omakorda keskmisest sagedamini madalama haridusega,” kinnitab professor Osmo Kontula.

Kontula sõnub sünnib ebavõrdsus suhteturul sellest, et kõrgelt haritud mehed valivad kallima erinevate kriteeriumide alusel kui naised. Seal, kus naised eelistavad mehi, kellel on kõrgharidus ja sotsiaalne staatus, pööravad mehed rohkem tähelepanu naise välimusele ja olemusele.

”Kõrgelt haritud mehed võtavad endale partneriks ka madalamalt haritud naisi. Haritud naised soovivad enda kõrvale aga harva madalamalt koolitatud meest.”

Naine tahab, et mees on vähemalt sama haritud ja tsiviliseeritud, kui ta ise.

”Naised mõtlevad ka sellele, et kuidas nende sõbrad mehesse suhtuvad või kuidas mees sõpradega kohaneb. Meestele omakorda võib naise kaunis välimus tuua sotsiaalset prestiiži.”

Kõrgelt haritud meeste populaarsusele on leitud uuringutes ka teisi selgitusi. Kuigi tänapäeval räägitakse võrdsest suhtest, unistavad naised salaja siiski mehest, kellele nad võivad alt üles vaadata.

Nii naine kui ka mees otsivad partnerit, kes on teatavates valdkondades temast parem. Majandusoskusel on üllatavalt suur mõju mehe partnerivalikul.

”Naine soovib, et mees oleks temast intellektuaalselt kõrgemal tasandil ja et tal oleks oskusi, mida naisel ei ole. Mehed hindavad seda, et naine on oma olemuselt viisakas ja et ta oskaks planeerida väljaminekuid ja täiendada pere vara.”

Teadusliku tõendusmaterjali põhjal ühendab nii vallalisi naisi kui ka mehi üks asi.

”Ema on vallalistele inimestele tavaliselt väga lähedane. Tundub, et kooselu puudumisel käib vallaline tihedamalt läbi oma perega.”

 

Anneli Allikas-Parv