Reklaam sulgub sekundi pärast

Õpi õigesti riidlema!

Riidlemine on terve suhte märk, kirjutab Rakkaudeksi. Kas Sina oskad õigesti tülitseda?

Riidlemine on terve suhte märk, kirjutab Rakkaudeksi. Kas Sina oskad õigesti tülitseda?

Õnnelik paar ei tõsta üksteise peale häält, rääkimata riidlemisest. Vale! Tülitsemine on märk tervest suhtest.

Riidlemist ei pea vältima, sest kui omi mõtteid varjatakse, on see kahjulikum kui nende üle arutamine. Kui asja arutamisel hääl tõuseb, ei tee see mingit kahju. Vaidlused on suurepärane koht, kus välja tuua need vajadused, mis pole saanud piisavalt tähelepanu. Enamik vastuolusid on lahendatavad, kui nende üle arutletakse. Õnnelik paar suudab üles tõstatada mõlemale tähtsad seigad ja vajaduse korral ka nende üle riielda. Tülitsemine viib asju edasi, vastupidiselt vaikimisele.

Vaidlus võib suhet parandada

Õnnelik paar oskab käsitleda erinevaid asju viisil, mis loob suhtesse lähedust. Ei saa elada rahulolevalt, kui kunagi ei või välja tuua enesele tähtsaid aspekte ning omi vajadusi või tundeid.

Riidlemine võib isegi parandada suhet. See nõuab oma emotsioonide avatud väljendamist ja võib nõuda ”tülitsemist”. Tülitseda tuleb siiski konstruktiivselt, sest just läbi konstruktiivse riiu võib saada parema suhte.

Konstruktiivse vaidlemise juures on oluline, et mõlemad saaksid tuua välja enesele tähtsad asjad, tunded ja vajadused. Seega nõuab oma küsimuste esiletõstmine ka täpset ja aktiivset kuulamist.

Näe ka iseenda vigu

Muidugi on ka selliseid vastuolusid, mida ei ole võimalik lahendada ükskõik millise tüli käigus. Mõnikord võib olla tegu sellise küsimusega, mida lihtsalt ei ole võimalik lahendada. Tegemist võib näiteks olla isiksusega seotud põhimõtteliste erinevustega.

Nendega peab vaid õppima elama. Olete käesolevas asjas erinevad - leppige sellega. Sellest tasuks küll rääkida, et mis on vankumatu seisukoha tagamaad. Miks peab midagi olema just nii?

Paljud inimesed ei jaksa aga selle üle arutada ning lähevad lahku. Tasuks siiski järele mõelda, et millest tulenevad suhte probleemid. Mis siis, kui viga on Sinus? Sellisel juhul ilmnevad samad probleemid ka uues suhtes. Tasuks mõelda, mis peitub tüli taga tegelikult, kui omavahel minnakse kisklema mitu korda nädalas. Oluliselt lihtsam on süüdistada teist, kui näha viga endas.

Saa paremaks riidlejaks

- Ära karda vaidlusi. Näe neid kui võimalust saada asjasse muudatus.

- Ära süüdista. Unusta laused, mis hakkavad: Sa ei ole kunagi... Sa alati...

- Eelista lauseid, mis algavad: Ma arvan, et... Mulle tundub...

- Väldi oma partneri, tema sõprade või perekonna kritiseerimist.

- Lase ka teisel poolel arvamust avaldada.

- Ära sega vahele, kui teine räägib parajasti oma vaatenurgast. Kuula teda aktiivselt.

- Korda sõnumit. Niimoodi kindlustad, et said õigesti aru sellest, mida ta öelda tahtis.

- Vaidlust pole vaja võita. Mõistlikum pool tuleb vastu. Kõige tähtsam on, et rahulolematust tekitavaid küsimusi käsitletakse.

- Võtke minutiline vaheaeg ja jätake arutelu olukorra rahunedes.

- Pidage meeles vajaduse korral üksteiselt andeks paluda.

 

Anneli Allikas-Parv