Uuring: kaua koos olnud paarid väldivad tülisid ja vahetavad vajadusel teemat

Uurijate sõnul on õnneliku suhte saladus väga lihtne: võime muuta vajadusel teemat, et vältida tülisid.

Uurijate sõnul on õnneliku suhte saladus väga lihtne: võime muuta vajadusel teemat, et vältida tülisid.

Ameerika teadlased uurisid 13 aasta vältel ligi 130 keskealist ja pikaajaliselt koos olnud paari. Kui vähem koos olnud paarid pidasid kirglikku sõnasõda, vältisid kauem koos olnud paarid tülisid vahetades muuhulgas teemat. Sedasi käitusid nii mehed kui ka naised, kirjutab Rakkaudeksi.fi.

Pikemalt koos olnud paarid keskendusid rohkem ka positiivsemale suhtumisele, kui hoidsid meeles vana vimma. Tähelepanu juhiti siis konfliktilt eemale kas vältides raskeid teemasid või vahetades teemat.

Teadlased jälgisid paaride omavahelist suhtlemist nii kodutöödes kui ka näiteks majanduslikes küsimustes. Paaride omavaheline dialoog filmiti hilisema uuringu jaoks.

Tülidevaba suhe pikendab eluiga

Teisest küljest võib tüli vältimine olla kahjulik, kui konflikti vältimise soovis pühitakse probleemid vaiba alla. Teadlased märkisid, et teema muutmine ei pruugi toimida värsketes suhetes. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Journal of Marriage and Family.

Samas ajakirjanumbris kirjutatakse ka Utahi ülikooli uuringust, mille kohaselt võivad tülid küll suhte atmosfääri puhastada, aga olla kahjulikud tervisele.

Kakskümned aastat kestnud uuringus leiti, et paarid, kes riidlevad vähe või üldse mitte, elavad kauem ja õnnelikumalt kui paarid, kes tülitsevad palju ja sageli. Uuringus jälgiti ligi 1700 abielupaari tervist.

 

Anneli Allikas-Parv