Reklaam sulgub sekundi pärast

Uuring: pikk töömatk rikub suhte

Hiljutisest Rootsis läbiviidud uurimusest selgus, et pikk töömatk kasvatab lahkuminekuriski.

Hiljutisest Rootsis läbiviidud uurimusest selgus, et pikk töömatk kasvatab lahkuminekuriski.

Umeå ülikoolis tehtud uuringu kohaselt üle 45 minuti kestvad töömatkad suurendavad lahkuminekuriski 40 protsendi võrra.

”Võimalus käia kaugemal tööl võib olla positiivne asi, sest see tähendab, et pere ei pea iga karjääriredelil tehtud tõusu pärast kolima. Samas võib see suhtele väga koormavaks muutuda,” sõnas teadlane Erika Sandow The Local veebiväljaandele.

Sandowi uuringu kohaselt on lahkuminekurisk kõige suurem viie esimese aasta vältel, mil töömatkad on pikad. Sandow ei suuda anda aga ammendavat vastust, miks see nii on.

”Võib olla, et käimas on ka teistsugune valikuprotsess. Nõrgad suhted ei talu lisakoormust.”

11 protsenti rootslastest sõidab tööle üle 45 minuti või kauemgi. Enamik neist on mehed ja paljudel on väikesed lapsed.

Pikk töömatk valmistab karjäärinaistele stressi

Perekondades, kus mees käib kaugemal tööl, peab naine tavaliselt tööd otsima kodule lähemalt. Need töökohad on sageli lihtsamad ja seega ka vähem tasustatud. Lisaks on naised sunnitud võtma suurema vastutuse laste kasvatamisel ja koduses majapidamises.

Uuring näitas, et naised, kes käivad kaugemal tööl, saavad võrreldes teiste naistega kõrgemat palka. Neil on ka rohkem võimalusi karjääriredelil edasi liikuda. Varasemate uuringute kohaselt on karjäärinaised aga rohkem stressis ning enda meelest ei õnnestu nad sama hästi kui mehed.

Sandowi sõnul töömatk aina pikeneb. Tema meelest on kahetsusväärne, et ühiskonnas ei pöörata selle nähtuse sotsiaalsetele mõjudele tähelepanu.

 

Anneli Allikas-Parv