Kas sinu mehel on erektsioonihäired?

Erektsioonihäire on võimetus saavutada ja/või säilitada suguühteks vajalikku peenise jäikust. Erektsioonihäire on piinlik probleem, millest on mehel raske rääkida. Sellest üle saamiseks on tal vaja toetavat naist ning kindlasti arstlikku abi. Millised on erektsioonihäirte põhjused ning kuidas probleemi ennetada?

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Erektsioonihäire on võimetus saavutada ja/või säilitada suguühteks vajalikku peenise jäikust. Erektsioonihäire on piinlik probleem, millest on mehel raske rääkida. Sellest üle saamiseks on tal vaja toetavat naist ning kindlasti arstlikku abi. Millised on erektsioonihäirte põhjused ning kuidas probleemi ennetada?

 

Erektsioonihäire võib olla mõne haiguse esimene ja ainus tunnus, mistõttu on vaja pöörduda arsti poole enda tervise kontrolliks. Erektsioonihäired mõjutavad oluliselt mehe elu: – kahjustades mehe eneseusaldust, – tekitades küsitavusi oma mehelikkuse kohta.

 

Kõige sagedamini põhjustavad erektsioonihäireid haigused: kõrgvererõhktõbi, südame pärgarterite haigus, suhkruhaigus, depressioon, eesnäärme haigused, seljaaju traumad jm. Erektsioonihäire võib olla tingitud mõne ravimi kõrvaltoimest. Oluline osa on mehe elustiilil: suitsetamine, vale toitumine ja ülekaalulisus, alkoholi liigtarvitamine, narkootikumide tarvitamine, vähene füüsiline aktiivsus, tööstress ja väsimus. Noores eas võib erektsioonihäire põhjuseks olla hoopis korduv ebaõnnestunud seksuaalkontakt, mille puhul on tegemist psühholoogiliste probleemidega. Enamik mehi kogeb erektsioonihäiret vähemalt ühe korra elu jooksul

Noorematel meestel, eriti vanusegrupis 35-40 eluaastat, on sagedaks ja suhteliselt hea prognoosiga erektsioonihäirete põhjuseks eesnäärme põletik. Häireid võivad soodustada pikemad vaheajad seksuaalelus, eriti juhul, kui mees ei kasuta sellel perioodil ka eneserahuldust.

Erektsioonihäired võivad kaasneda ka vananemisega. Teismelistel poistel läheb kõvaks pelgalt selle peale, kui nad paljast neiust mõtlevad. Enamus mehi teab rääkida piinlikke lugusid, kuidas nad ebasobivas kohas kõvaks läks. Aja möödudes olukord muutub ning mingi hetk kerkivad meestel esile erektsiooniprobleemid.

 

21-aastaselt pole kondoomi peale panemine mingi probleem, peenis on nagu rauast. 40-aastaselt on hoopis  teised lood. Peenis on ikkagi kõva, aga see pole enam nii raudne nagu 21-aastaselt. Aja möödudes kaotab peenis tänu närviühenduse lõdvenemisele kõvadust. Peenis võib nüüd olla erekteerunult suunatud veidi alla või kõrvale.

 

40ndates aastates hakkab meestel testosteroonitase langema. Teaduslike uuringute kinnitusel esineb vanuses üle 40 eluaasta normaalset suguelu segavaid erektsioonihäireid igal teisel mehel. Mõnikord võib kondoomi peale panek erektsiooni üldsegi tappa. Siin aitab füüsiline kontakt. Partner võiks peenist aegajalt hellitada. Samuti peab kannatlikum olema ejakulatsiooniga, mis võib kuni 20 minutit aega võtta.

 

40ndates aastates meestel hakkab langema kasvuhormooni tase, mille tulemusena seksiisu asendub depressiooni ja ülekaalulisusega.  Erektsioonihäired on vältimatu osa mehe vananemisprotsessist. Kui mees on elanud nooremana tervislikku elu, ei pruugi tal vanemas eas tõsiseid erektsioonihäireid tullagi. Sellepärast vaadake, et teie mees tervislikult toituks ja natuke trenni teeks.

 

Ega nooremad mehedki selle koleda probleemi eest kaitstud pole. Üheks laialt levinud põhjuseks on stress. Kui stress võtab mehe elu üle, siis aeglustub normaalne hormoonide tootmine, mis lõpuks mõjutab ka testosterooni taset. Vereringe aeglustub ning seega saab ka peenis nüüd vähem verd ning erektsioon pole eriti tõenäoline. Mida selle vastu teha? Las sinu mees teeb päevas 30 minutit füüsilist trenni. Füüsiline trenn päästab valla palju erinevaid hormoone ja ergutab immuunsüsteemi. Stressi tase peaks peale regulaarset trenni tegemist märgatavalt langema.

 

Erektsiooni võivad põhjustada ka hingamisraskused. Kui mees öösiti norskab, võib tal olla ajutine hingamatus. Selline haigus on 4%-9% meestest. Haiguse põdejatel saab hingates mingi hetk õhk otsa ning nad otseses mõttes ahmivad õhku, sest hingetoru sulgub mõneks hetkeks. Selline olukord võib juhtuda mitu korda öö jooksul ning põhjustada mehel väsimust ning erektsioonihäireid. Tüüpiline hingamishäiretega meespatsient on keskealine ja ülekaalus. Riskifaktoriks on jäme kael. Haigust võivad põhjustada ka alkoholi liigtarvitamine ning unerohud. Mis võiks olla lahendus- vähem alkoholi ning vältige unerohtu!

 

Enamus mehi joob mõõdukalt alkoholi. Väike õlu või vein käib ikka söögi juurde. Paljude meeste jaoks leevendab alkohol pingeid. Kui vägijooki liiga palju tarbida, muutub see organismile kahjulikuks ning võib tekitada erektsioonihäireid. Vaadake, et teie mees üle 3 dringi päevas ei teeks, vastasel korral võib olukord magamistoas päris nigelaks muutuda.

 

Regulaarne joomine pärsib erektsiooni ja orgasmi. See mõjutab nitritoksiid molekulide tootmist kehas ning veri ei jõua hästi peenisesse. Joomine kombineeritud suitsetamise, narkootikumide, vähese trenni või ülesöömisega võib põhjustada pöördumatuid tagajärgi.

Kui on olemas kahe otsaga mõõk, siis selleks on kindlasti alkohol. Alkohoolsed joogid leevendavad pingeid kuid laastavad samas organismi. Siin on ainus lahendus alkoholi tarbimine maha jätta või seda miinimumini piirata. Liigse tulivee tarbimise tagajärg võib meestel suurendada östrogeenitaseme tõusu, mis põhjustab naiselike tunnusjoonte esinemist meestel (nt. karvkasvu hõrenemine ja lihasmassi langemine), kokku tõmbuvaid munandeid, paistes rindu ja vähenevat huvi seksi vastu.

 

On üsna levinud valearusaam, et alkohol suurendab isu seksi vastu ning suurendab seksuaalseid saavutusi. Alkohol on kesknärvisüsteemi depressant ning hoopis summutab erutuvust. See tuimestab ka peenise otsas olevad närvilõpmed ning teeb orgasmi saamise üsna raskeks. Ühesõnaga, mehe peenis kukub ära enne kui ta ise magama kukub.

Kallid naised, hoidke oma mehi ning aidake neil tervislikumalt elada!