Reklaam sulgub sekundi pärast

Kust sai 5-kilone karvapall naise kõhtu?

Trihhofaagia on haigus, kus inimene sööb kontrollimatult oma juukseid. Mõnikord näksivad haiguse all kannatajad oma pikki juukseid otsast ning neelavad juuksekarvad alla kui need on veel pea küljes kinni. /Tekst: Kadri Tulev/

Trihhofaagiat põeb 2-3 protsenti inimkonnast ja enamasti on põdejateks naised.

Juukseid kistakse välja telekat vaadates, bussis sõites, lamades, vannis olles jne. Lõpuks on pea paljaid laike täis ning juuksed ei pruugigi enam tagasi kasvada. Inimene ise ei saa seejuures aru, et tal üldse mingi probleem oleks. Ta krutib nii muuseas oma juukseid sõrme ümber ja sööb ära. Kui mingi koht on peas juba paljaks kistud, annab see trihhofaagikule  hoogu juurde ka selle palja koha ümbert karvad eemaldada.

Mõni inimene ei juuri välja ainult juukseid, vaid kisub ka naha küljest ära ripsmeid, kulme, käe ja jalakarvu, kubemekarvu, kaenlaaluse karvu jne.

Karvad ummistavad lõpuks seedesüsteemi ja tagajärjeks on kõhuvalu ja seedehäired. Osadel juhtudel ei jää muud üle kui karvamass välja opereerida.

Mida teeb larvapall noore neiu kõhus?

Nii juhtus ka 18-aastasel Chikago`st pärit naisterahval, kelle kõhust avastati 4,5 kg kaaluv karvapall. Naine tunnistas arstidele, et tal on halb komme oma juukseid näksida ja ta on seda juba 5 aastat teinud. Naisterahvas oli kogu selle aja kannatanud kohutavaid valusid kõhus ja 18 kilo alla võtnud. Naisele tehti operatsioon ja tema maost saadi kätte 38 sentimeetri pikkune, 17 sentimeetri laiune ja 17 sentimeetri paksune karvapall. Karvapall nägi välja nagu mõni koduloom, pehme ja suur.
Naine taastus operatsioonist aasta aega, alles aasta pärast olid valud kõhus ja oksendamine kadunud. Pärast sellist katsumust võib arvata, et naisterahvas enam juukseid suhu ei toppinud.

Tihti on nii, et inimesel on trihhofaagia, ent arst ei suuda seda diagnoosida. Karvapalli avastamine kõhus on selline asi, mille peale arstid tavaliselt ei tule. Selleks on kindlasti vaja teha ultraheli.

Söögiisu kadumine võib viidata trihhofaagiale!

7-aastane Hanna (nimi muudetud) oli paari kuuga 6 kilo alla võtnud, tal polnud söögiisu ja näost oli laps täiesti valge. Ema viis tütre arsti juurde ning arst tegi lapsele igasuguseid analüüse. Midagi ei avastatud. Arstide vahet käimised näisid tulutud. Ühel hommikul kui ema Hannaga taas arsti juurde läks, küsis arst Hannalt, mis ta hommikuks sõi. Hanna vastas, et pole midagi söönud. Katsudes tundus aga arstile, et Hanna kõht on täis. Sellest ajendatult tehti ultraheli, mille käigus avastati suur karvapall! Karvapall opereeriti välja. Väiksemaid karvapalle saab eemaldada lasermeetodil, suuremaid peab aga opereerima.

On teada isegi juhtum, kus 28 kuune tüdrukutirts tõmbas endalt peaaegu kõik juuksed peast ära ning pistis nahka ja sama oli ta juba 6 kuuselt teinud oma nuku juustega. Päris jube või mis?

Trihhofaagia tunnused

Trihhofaagia tunnusmärkideks on oksendamine, valud kõhus, pearinglus, kehakaalu langemine, tasakaaluhäired, kõhulahtisus.

Inimene sööb oma juukseid ja lõpuks tekivad tal sellest enesehinnangu probleemid. Üks India poiss kirjutas internetifoorumis, et temal on samuti juuste söömise probleem. Asi on nii kaugel, et ta on omal peast pea-aegu kõik juuksed ära söönud ning ei julge enam kooligi minna. Tema välimus on hirmutav ja mida rohkem ta enda lagedat pead vaatab, seda rohkem ta läheb närvi ja juukseid katkuma ja sööma hakkab. Nõiaring.

Ravi 

Juuste söömine on sundkäitumisel põhinev haigus ja seda saab ravida eelkõige psühholoog. Tihti on haigus põhjustatud stressist, depressioonist, lapsepõlvetraumadest, seksuaalsest ärakasutamisest või muust säärasest. Inimene on närviline ja kui ta juukseid nätsutama ei hakkaks, muutuks ta veel närvilisemaks. Tavaliselt aitab medikamentide (Wellbutrin SR, Zoloft, Anafranil, Prozac, Paxil, Celexa) ravi kombineeritult nõustamisega. On tehtud ka tähelepanek, et inimestel, kes oma juukseid söövad, on enamasti mõni lähedane sugulane, kes kannatab mõne isiksusehäire all. Asi võib olla seega natukene pärilik.

Kui trihhofaagia avastatakse, tehakse inimesele esmalt psühhoanalüüs, kus selgitatakse välja tema lapsepõlves toimunu. Ehk on vastus seal?
Raviks kasutatakse ka karistusmeetodeid- elektri [gallery ids="1832060,1832063"]