KUUM ILM! Mida teha peale päikesepõletust?

Päikesepõletus
Päikesepõletus — FOTO: 123rf

Ilmad on soojad ja rand kutsub päevitama, aga mida peaksite tegema juhul kui päike põletab? Dermatoloogid räägivad, kuidas nahka ravida ja võimalikult kiiresti enesetunne tagasi heaks muuta.

Väljas aega veetes on oluline teha kõik endast olenev, et vältida päikesepõletust. Tekkiv nahakahjustus võib põhjustada selliseid probleeme nagu naha vananemine ja nahavähk.

Texase Baylor College of Medicine’i dermatoloogia eriala juhataja dr Ida Orengo sõnul pole päikesepõletus hea. “Paljud inimesed arvavad, et päikesepõletuse saamine on õige hooaja alguses, sest see muudab teie naha tugevamaks, et vältida edasisi päikesekahjustusi või põletusi, ja see pole väga tõsi,” ütles Orengo.

Päikesekahjustus on tõsine – isegi kui see hetkel nii ei tundu. Vananedes võib päevitamise ja päikesepõletuse tagajärjel tekkida terviseprobleeme, nagu nahavähk. American Academy of Dermatology Associationi sõnul on 1 inimesel viiest Ameerika Ühendriikides elu jooksul nahavähk. USA tervishoiu- ja inimteenuste ministeeriumi andmetel on nahavähk riigis kõige levinum vähk.

Teisisõnu, on oluline kaitsta end liigse ultraviolettkiirguse eest aastaringselt ja eriti suvel, kui veedate tõenäolisemalt aega väljas.

Kuid kuigi päikesepõletust saab ja tuleks vältida, juhtub päikesepõletusi aeg-ajalt ekslikult. Kui teil on sel suvel päikesepõletus, saate dermatoloogide sõnul seda ravida järgmiselt:

1. Mine jaheda duši alla!

Orengo sõnul on sagedased jahedad dušid hea viis päikesepõletusega kaasneva valu vastu abistamiseks. Samuti aitavad need vähendada põletikku ja vähendada turset ja ville.”Te ei taha kuuma duši all käia, sest see teeb asja ainult hullemaks,” lisas ta.

Ta ütles, et ideaalne on kasutada õrna seepi või üldse mitte kasutada. Ja duši alt väljudes, peaksite Orengo sõnul end kuivaks patsutama – ärge hõõruge rätikuga karmilt nahka ega päikesepõletust!

2. Võtke ravimit!
“Kuna päikesepõletus põhjustab nahapõletikku, võite selle vähendamiseks kasutada ravimeid,” ütles dr Leah Jacob, New Orleansi Tulane’i ülikooli meditsiinikooli dermatoloogia osakonna dotsent. “Atsetaminofeen – üldtuntud kui tülenool – võib samuti aidata valu vastu, kuigi see ei ravi põletikku.”

“Tavaliselt soovitan inimestel võtta kas ibuprofeeni või tülenooli, kui te pole kummagi suhtes allergiline,” ütles Jacob.

3. Kasuta õrna niisutavat kreemi!
Nii Jacob kui ka Orengo ütlesid, et õrn niisutav kreem nagu näiteks vaseliin, sobib suurepäraselt ka päikesepõletuse korral. “Lihtsalt õrn pehmendav aine, mis aitab parandada nahabarjääri,” rõhutas Jacob. “Te ei taha kasutada niisutajat, mis sisaldab hapet, et aidata kuivast nahast lahti saada,” ütles Orengo.

Aaloe võib olla kasulik, kui see on aaloegeel, mida ei kombineerita paljude teiste koostisosadega, nagu bensokaiin. “Soovitan aaloed ka enamikule patsientidest. Tavaliselt taluvad nad seda üsna hästi, ”ütles Orengo.

4. Proovi külma kompressi!
Jacobi sõnul võivad külmad kompressid ärritunud ja päikesepõletatud nahale rahustavalt mõjuda.

Selleks pange päikesepõletuse peale lihtsalt märg jahe rätik. “Veelgi külmema kompressi jaoks, võite selle märja rätiku enne nahale kandmist lühikeseks ajaks külmkappi panna” soovitas Jacob.

5. Joo vett!
Päikesepõletuse korral on teil põhjusega janu. “Üks asi, milleks nahk oluline on, on see, et see aitab kehas vett kinni hoida,” selgitas Orengo. “Ja kui olete päikesepõletuse saanud, ei ole teie nahk terve, nii et kaotate vedelikku. Selle vastu võitlemiseks veenduge, et olete hüdreeritud juues palju vett.”

Hoidke ennast ja oma nahka suvel!

Enne ravimite kasutamist, pidage nõu arsti või apteekriga!