Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks mu päevad hilinevad?

Iga naist valdab paanika, kui tema menstruatsioon ei alga oodatud ajal. Kas ma ootan last? Sellises olukorras on rasedus esimene asi, millele mõtleme, kuid alati ei pruugi see põhjuseks olla. 
Siin on veel kuus põhjust, miks su tsükkel võib sind ootama jätta:

Iga naist valdab paanika, kui tema menstruatsioon ei alga oodatud ajal. Kas ma ootan last? Sellises olukorras on rasedus esimene asi, millele mõtleme, kuid alati ei pruugi see põhjuseks olla. 
Siin on veel kuus põhjust, miks su tsükkel võib sind ootama jätta:

Stress
Stress võib mõjutada paljusid asju meie elus, kaasa arvatud tsüklit. Kui oled pinges, vallandub organismis stressihormoon kortisool, mis võib alandada östrogeenitaset ning peatada ovulatsiooni ja menstruatsiooni.
 
Uued ravimid
Kui oled lähiajal alustanud uute ravimine võtmist, võib põhjus peituda ka siin. Räägi sellest kindlasti oma arstile, sest hilinev menstruatsioon on üks levinumaid beebipillide kõrvalnähte.

Ülekaalulisus
Ülekaalulistel inimestel võivad tekkida tõsised hormonaalhäired, mis tekitavad omakorda menstruaaltsükli häireid ning halvimal juhul võib tsükkel üldse peatuda. Liigsete kilode kadudes peaks ovulatsioon aga normaalselt jätkuma.

Alakaalulisus
Munasarjad ja ka rasvarakud toodavad östrogeeni-nimelist hormooni, mis reguleerib ovulatsiooni. Kui sinu kehamassiindeks pole vähemalt 18,5, ei teki su organismis piisavalt östrogeeni, mille tulemusena võivad sul tekkida tõsised menstruaaltsükli häired või lakkab tsükkel sootuks.

Valearvestus
Menstruaaltsükli pikkus võib olla naistel erinev. Vahel võib olla tsükli hilinemise põhjus ka see, et oled arvutamisel vea teinud.
Menstruaaltsükli pikkuse väljaarvutamiseks märgi kalendris ära päev, mil menstruatsioon algab. Menstruatsiooni esimene päev on tsükli 1. päev. Seejärel loenda edasi kuni järgmise menstruatsiooni algusele eelneva päevani. Menstruaaltsükli pikkus on tavaliselt umbes 28 päeva, kuid kõik, mis jääb 21 ja 35 päeva vahele, on samuti normaalne. 

Menopaus
Menopaus on aeg, kus väheneb hormoonide tootmine munasarjades ja ei toimu enam ovulatsiooni. Selle tulemusena tekivad häired seni korrapärases menstruaaltsüklis ja tsükkel lakkab.

Rasedus
Rasedusest annab esimesena märku menstruatsiooni hilinemine. Kõige kiirem viis teada saada, kas tsükli hilinemise põhjuseks on rasedus, on teha rasedustest.

Tähtsad faktid

• Menstruatsiooni esimene päev on ka menstruaaltsükli esimene päev.
• Ajavahemik ovulatsioonist järgmise menstruatsioonini on umbes 2 nädalat.
• Lühikese tsükli jooksul toimub ovulatsioon varakult ja pika tsükli jooksul hiljem.
• Ovulatsioon (ühe või mitme munaraku eraldumine munasarjast) toimub 24-tunnise perioodi jooksul ja ainult üks kord menstruaaltsüklis. Kui eraldub veel teine või kolmas munarakk, siis toimub see mitte hiljem kui 24 tundi esimesest ovulatsioonist. Pärast ovulatsiooni suudab viljastamata munarakk munajuhas elus püsida 12–24 tundi.
•  Seemnerakud vajavad eluspüsimiseks ja munajuhasse jõudmiseks viljakat emakakaela lima. Viljakas limas suudavad nad elus püsida 3–5 päeva. Lima puudumisel surevad seemnerakud tupes 1–2 tunni jooksul.

Huvitavaid fakte

* Sõna “tabu“ (mida nii sageli kasutatakse menstruatsiooni kohta negatiivses tähenduses) on polüneesia päritolu, ta-bu tähendab “püha“.
* Ühendkuningriigis oli menstruatsioonitarvete reklaamimine televisioonis keelatud kuni 1986. aastani.
*Mitmete Ameerika põlisrahvaste arvates on naise vägi menstruatsiooni ajal kõige tugevam. Näiteks Lakota hõimus ei ole menstrueerivatel naistel lubatud viibida sõdalaste või ravitsejate läheduses. Nad uskusid, et menstruatsiooniveri on nii tugeva väega, et selle lähedus vähendaks sõdalaste jõudu ja ravitsejate ravivõimeid. Menstruatsiooniveri mõjub naisele puhastavalt, kirgastavalt ja uuendavalt ning valmistab ta ette kõrgemateks vaimseteks saavutusteks. Yuroki ja Lakota hõimud viisid läbi igakuised rituaale, mille käigus menstrueerivad naised kogunesid kuumajakestesse. Seal ülistasid nad oma menstruaalvere väge.
Asjad, mida sa võid oma enesetunde parandamiseks teha.
• Väldi menstruatsiooni ajal kofeiini sisaldavaid jooke nagu kohv, tee, kokakoola ja kakao.
• Toitu tervislikult. On tõestatud, et rohkesti magneesiumi ja E-vitamiini sisaldavatel toitudel on positiivne mõju menstruatsiooniaegsele enesetundele.
• Väldi stressi. Lõõgastu.
• Sport on hea, aga ära pinguta ennast üle.
• Paljudele naistele mõjub hästi soojus. Proovi kasutada kuumakotti või kuumaveepudelit.

 

Buduaar Shopping No16
Triin Tisler