Moedraama Tallinna Moenädalal: Aldo Järvsoo, Riina Põldroos jt

Moedraama Tallinna Moenädalal: Aldo Järvsoo, Riina Põldroos jt

5. novembril Sõpruse kinos etenduval disainerite ühenduse Embassy of Fashion moe-showl The Lost Couture näitavad moodi Aldo Järvsoo, Riina Põldroos, Ketlin Bachmann-Põldroos, Natalja Lill ja Ruta Tepp. Disainerid kergitavad maagiliselt etenduselt saladuseloori.

5. novembril Sõpruse kinos etenduval disainerite ühenduse Embassy of Fashion moe-showl The Lost Couture näitavad moodi Aldo Järvsoo, Riina Põldroos, Ketlin Bachmann-Põldroos, Natalja Lill ja Ruta Tepp. Disainerid kergitavad maagiliselt etenduselt saladuseloori.

Suurejoonelise moeetenduse põhiidee seisneb (teel)olemises – kes kadunud, pole tingimata eksinud ja kõik, kes sihitult uitavad, pole veel teelt kõrvale kaldunud. Iga disaineri looming on kantud maagilise moeteekonna teatud märksõnadest ning õhus on melanhooliat, kadumise kartust ja leidmise ärevust.

Lavale tulevad Natalja Lille maagiliselt sügavad kauged sfäärid, Ketlin Bachmann-Põldroosi karge kuninglikkus, Riina Põldroosi öistes kristall-kastepiiskades sillerdavad kleidid, Ruta Teppi kostüümid tumedatest hundilaantest ning Aldo Järvsoo aovalguse udus hõljuvad viirastused. Moedraamat saadab Tanel Veenre ja Taavi Varmi loodud film.

Vaatemängu raames astub lavale 24 eesti parimat modelli ja kõikide disainerite kollektsioonid sünnivad spetsiaalselt selleks õhtuks. „Kuna me oleme couture-ateljee, ei sõltu me rangest kevad/sügis hooajavahetusest. Meil on vabadus teha nii, nagu hetk nõuab,“ kommenteerib Riina Põldroos.

Aldo Järvsoo kollektsiooni põhirõhk on kalliskivitoonilistel sügavatel ja säravatel värvidel. „Ametüst, smaragd, rubiin ning loodusest inspiratsiooni saanud meresinine, samblaroheline ja sinepikollane,“ loetleb moekunstnik. Millise silueti ja milliste materjalidega ta neid värve demonstreerib? „Kollektsiooni siluett saab olema kõrgustesse pürgiv, lendlev ja hõljuv. Pehmed kašmiirmantlid on endale kaaslaseks valinud lendlevad pidulikud siidšifoonist kleidid!“

Ruta Tepp väärtustab oma kollektsioonis eelkõige villa kui materjali: „Eesmärk on otsida lambavillale laiemat kasutust kui pelgalt vanaemade kootud kampsunid-sokid. Olen ühendanud glamuuri ja maavillase, mille tulemuseks on šikid kasukad!“

Ketlin Bachmann-Põldroosi kollektsioon on kantud ajaloolistest kostüümidest ja see väljendub eelkõige detailides ja siluettides. „Värvigammas on jõulised, tumedad toonid. Kaunistusdetailideks tepingud, kivid, paelornamendid.“

Natalja Lille kollektsiooni sfäärilisus seisneb vastandlikes omadustes: „Läbipäistev ja sügav, avar ja piiratud, pehme ja range, tugev ja õrn, salapärane ja selge. Nende omaduste väljendamiseks kasutan erinevaid materjale: sametit, organzat, villa ja trikotaaži.“

Dramaatilist ja puhta joonega loomingut esitleb „The Lost Couture“ raames Riina Põldroos. „Ei mingeid satse ja volte. Värvid on öösumedad, kangad on kaetud siidimaalingute ja tuhandete väikeste kristallidega. Kõik puhas käsitöö. Sätendavate õhtutualettide vahele on seekord pikitud päris palju mantleid. Need on aga särale ja siidile kontrastiks veidi rohmakad ja karvased. Selles kollektsioonis ongi kõike koos – pimeda metsa saladusi, härmatist, veidi viirastuslikke ööliblikaid, metsloomade varje ja väänlevaid raagus oksi,“ kirjeldab moekunstnik.

Etendus The Lost Couture on Moesaatkonna teine ühine show pärast sel kevadel ateljee ruumides toimunud etendust Botanic Poetry. Tallinna moenädala raames etenduv vaatemäng on ajalooline selles mõttes, et kõik loetletud disainerid – kes olid muuseas ka kursusekaaslased! – saavad esimest korda laval koos loomingut näidata!

Vaata galeriist ka iga moekunstniku stiilinäidet!

 

Mari-Liis Helvik