Uus probleem moemaailmas: modellide rassiline diskrimineerimine

Moemaailmas on tähelepanu all uus probleem: modellide kondisuse kõrval
on hakanud paljusid häirima asjaolu, et enamus modelle lavadel on
valged ja mustadele ei pakuta võrdväärselt tööd. Miks on enamus modelle
moelavadel valged? Miks mustanahalisi modelle moelavadel järjest ja
järjest vähem näeb? Kas rassiline diskrimineerimine on moedisainerite
süü? Nende küsimuste üle arutles Yahoo uudisteportaalis Megan K. Scott.

Moemaailmas on tähelepanu all uus probleem: modellide kondisuse kõrval on hakanud paljusid häirima asjaolu, et enamus modelle lavadel on valged ja mustadele ei pakuta võrdväärselt tööd. Miks on enamus modelle moelavadel valged? Miks mustanahalisi modelle moelavadel järjest ja järjest vähem näeb? Kas rassiline diskrimineerimine on moedisainerite süü? Nende küsimuste üle arutles Yahoo uudisteportaalis Megan K. Scott.

New Yorgi moenädalal tõstatasid mitmed tuntud mustanahalised modellid selle teema üles. Nägus meesmodell Tyson Beckford tunneb muret, mis on juhtunud mustadega moelavadel, supermodell Naomi Campbell arvab, et teistsugune nahavärv ei ole lihtsalt hetkel trendikas. Tegelikult ei olnud ka Campbell moenädalale tööle kutsutud. Tundub, et samal ajal kui moetööstuses käisid suured vaidlused ja diskusioonid selle üle kui kondised võivad modellid olla, jäi tähelepanuta veel üks probleem: kui valged nad on. Tõsi, ei saa öelda, et tumedama nahaga modelle üldse enam ei palgata, kuid rohkem figureerivad ikka kahvatud ja kondised kehad. Valge euroopalik välimus on populaarne ka ajakirjade esikaantel.

Juba on hakatud palju ka sõrmega näitama, kes ja kas peaks tekkinud olukorra lahendama. Mõned süüdistavad modelliagentuure, et need ei saada erineva etnilise taustaga modelle casting’utele. Teised süüdistavad disainereid, kes palkavad ainult väga heleda nahaga modelle. Tegelikult ongi ju lõpuks suuresti vaid disaineri otsus, keda ta soovib oma moe-etendusel kasutada. Ja see võtab süüd agentuuridelt vähemaks, sest miks peaksid nad saatma modelle ülevaatlusele, kui keegi neid siiski lõpuks ei ole kasuta.

Teatud tõe võib ka leida järgmises. Tumedam nahk leitakse „varastavat“ midagi riidelt, samuti on tumedanahalised pisut raevukamad ja raskema iseloomuga. Neid märgatakse tihti enne riietust. Kuid disainerid tahavad ju ikka, et märgatakse vaid nende riideid ning valivad „taustaks“ heleda naha. Sean „Diddy“ Combs tegi aga avalduse, et kasutab oma sügiskollektsiooni Sean John tutvustamisel ainult mustnahalisi modelle. Selle teemaga seonduvalt teenib plusspunktid ilmselt Chanel, kes kasutab mustanahalist Iman Robinsoni.

Tuntuimad mustanahalised modellid on kindlasti Naomi Campbell, Veronica Webb, Tyra Banks ja Tyson Beckford. 80ndate lõpp-90ndate algus tundus mustanahalistele modellidele tunduvalt parem aeg olevat, kui oma tipus olid lisaks Campbellile, Banksile ka Beverly Peele ja Karem Alexander. Enne neid aga Pat Cleveland, Naomi Sims, Iman ja Beverly Johnson. Kõige esimene mustanahaline modell kaunistas ajakirja Vogue esikaant 1974. aastal.