TAHAD FESTIVALIHOOAEGA NAUTIDA, AGA POLE LAPSI KUHUGI PANNA? Võta nad kaasa!

TAHAD FESTIVALIHOOAEGA NAUTIDA, AGA POLE LAPSI KUHUGI PANNA? Võta nad kaasa!

Kauaoodatud festivalihooaeg on käes ja lõbusaid üritusi toimub üle kogu Eesti. Kuid kuidas nautida festivali nii, et ka pere noorimad saaksid sellest osa? Uurisime Lastekurmu korraldaja Biankalt.

Bianka Soe on Lastekurmu looja ning ka ise kolme lapse ema. Igapäevaselt töötab ta Tallinnas, Telliskivi Loomelinna sisujuhina ning on ka Tallinna Tänavatoidufestivali, Kirbufestivali ja teiste Loomelinnaku festivalide peakorraldaja. Festivalide korraldamine on kindlasti üks tegevus, mis Bianka kõvasti põlema paneb.

„Intsikumu festival toimub sel aastal juba 7. korda ja Lastekurmust on saanud selle oluline osa. Võib isegi öelda, et Intsikurmu festival on üks enim peredele ja lastele mõtlev festival Eestis,“ sõnab Bianka Soe.

Mis on Lastekurmu?

“Lastekurmu eesmärk oli juba selle loomise ajal luua lastega peredele koht ja võimalus, kus koos vabalt ja loovalt tegutseda. Intsikurmu metsapark on juba iseenesest eriline paik, kus loovus hakkab kergemini keema ja meie aitame sellele kaasa. Mul on endal 3 tütart ja tundsin kaua puudust kultuursetest sündmustest, mis toimuksid päevasel ajal ja oleksid peredele koosolemiseks mugavad. On väga oluline, et vanemad saaksid lastega üheskoos muusikat kuulata, mitte nii, et lapsed juba magavad, kui kontserdid, kuhu võiks ka koos minna, alles alustavad. Nõnda saavad ka vanemad märgata, millised helid ja muud loomingulised väljundid nende lapsi köidavad ja neid ka omalt poolt toetada.

Lastekurmu on ka mu enda jaoks koht, kus saab oma pulbitsevaid, kiiksuga ja kohati sürreaalsed ideid lendu lasta ja end loominguliselt välja elada, et üllatada nii külastajat kui ka iseennast. Ükski aasta pole lasteaala olnud täpselt samasugune. See peaks olema kõikide festivalide ja sündmuste eesmärk  pidevalt tunnetada, mis on õhus, muutuda ja areneda pigem kvaliteedis kui kvantiteedis. Lastekurmu on pisut nagu haldjamaa  kerge ja hõljuv, ja seda tunnet tahame ka inimestesse kanda. Lastekurmu ja tegelikult ka teiste festivalide või sündmuste taga, mida mul on olnud au korraldada, on salajane agenda olnud rõõmu ja helge tunde loomine. Meie eesmärk on, et inimene, kes sellest osa saab, oleks hellitatud hea atmosfääri ja emotsioonidega ning naaseks koju natukene õnnelikumana kui tulles, kaasas mõtteline kotike uudsete ideede ja kogemustega.”

Mis toimub Lastekurmul?

“Hästi palju inspiratsiooni ongi tulnud just sealtsamast metsast, mis kostitab käbide ja kändudega. Käbidega saab vastu panni täpsust visata, kännud on muutunud kännukabedeks ja teisteks kännumängudeks. Suur hitt on alati vana kalavõrk ehk metsabatuut, mille oleme puude vahele sõlminud. Seal oleme festivali teisel hommikul ka mitmeid põõnajaid avastanud. Lastealal on olemas eraldi lastekohvik, kus toimuvad ka kokkamise töötoad (oleme teinud nii dolmaasid, smuutirallisid, pelmeenide valmistamisi, küpsisetorne, kukesuppi ja palju muud). Metsajooga, mänguasjamaa meisterdamine, trummide põristamine ja õhtused metsakontserdid on kõik osake Lastekurmust. See on natuke ka nagu vintage mängumaa  lisaks ajatutele mängudele ja tegevustele, mis seal aset leiavad, oleme alale toonud vanu trükimasinaid, molberte, kettaga telefone ja muud toredat, millele mõne põneva ülesande või vaatenurga juurde keevitame. Sel aastal saab valmistada raamatute sisse exlibriseid, toimub tantsupidu, metsatähtede meisterdamine, metsamandala, jooga ja palju muud põnevat. Ala kaunistamiseks ja atmosfääri loomiseks oleme kasutanud enamjaolt taaskasutusest saadud marterjale ja kõike metsas leiduvat. Suursündmuse korraldus on keskkonnale niigi suur põnts, seepärast on väga tore, et Intsikurmu igas oma teos sellele suurt rõhku pöörab ja keskkonna kurnamist minimeerib.”

Meeldejäävaimad hetked

“Kõige südantsoojendavamad on olnud hetked, mil avastad, et mõni pere ongi olnud terve päeva Lastekurmu alal. Mäletan üht isa ja tütart, kes tegutsesid terve pika päeva ja said valmis imeägedate metsakodudega. Selliseid koostegemisi jälgides hakkab ikka südames soe tunne küll. Pärast festivali on muidugi hirmus kahju kõike kokku korjata… Paljud vanemad on öelnud, et tulid perega festivalile, aga Lastekurmu alalt pole kahe päeva jooksul välja saanudki. Jälle tore! Ka seal toimuvad õhtuti kontserdid, kus just lastega on mõnus olla. Eelmisel aastal esines seal näiteks Mari Kalkun.

Hästi armas ja naljakas on ka see, et tihti jäävad vanemad Lastekurmu puu all patjadele magama, sest Intsikurmu metsaalune on tõeliselt rahustav koht.”

Leia omale sobiv Intsikurmu pass Ticketerist.

Vaata üritust ka Facebookist.

Kuni 11-aastastele (k.a.) sissepääs koos pileti ostnud täisealise saatjaga TASUTA.