Elu usklikuna- mida see tähendab?

126 kommentaari

\"imageManager_185721\"Tahes tahtmata oleme sunnitud tegema teatud valikuid oma elus. Vahest oleme nende üle uhked, vahest mitte. Kindlasti on ka Sinul olnud võimalus valida, kas olla usklik või ateist. Järgnevalt saad kinnitust, kas tegid õige valiku või mitte. Oma mõtteid ja arusaamu jagab Cathy Tullkvist.


\"imageManager_185743\"Tahes tahtmata oleme sunnitud tegema teatud valikuid oma elus. Vahest oleme nende üle uhked, vahest mitte. Kindlasti on ka Sinul olnud võimalus valida, kas olla usklik või ateist. Järgnevalt saad kinnitust, kas tegid õige valiku või mitte.

Oma mõtteid ja arusaamu jagab Cathy Tullkvist.

\"imageManager_185718\"Kas usuõpetus peaks olema koolides kohustuslik aine?
Usuõpetus võiks olla koolides samamoodi nagu inimeseõpetus- see haldaks ju kõiki uske ja sellega kaasnevaid fakte-ajalugu. Teadmatus tihti loob inimestele eelarvamusi.
Imestan rohkem selle üle, kuidas nii loomulikult võetakse vastu horoskoope, mis näitab kui kontrollitavad me tahame olla (isiksusetud),sest usk ei keela inimesel ise otsustada, vastupidi, me vastutame ja teeme ise omad valikud elus.

Kuuldavasti oled pühapäevakoolis õpetaja. Kus?
Annan pühapäevakooli tunde koguduses, kus olen juba üle 10 aasta ka ise
käinud- Valguse Tee Vabakogudus.

Kuidas leidsid tee jumala juurde?
Tee Jumala juurde…see läheks küll pikaks kirjaks, kuid lühidalt võin öelda, et iga noor inimene otsib oma südames küsimustele vastuseid. Kes ma olen, kes on teised minu ümber, maailm ja selle "suurus" (sügavus). Lugesin noorena palju psühholoogilisi raamatuid (Jung, Nietzsche, Sai Baba…), mind huvitas inimese "sisemaailm" ja tema võimalused-võimekused elus läbi lüüa.
Kuna tegelesin ise ka samal ajal Kanadas modellitööga, nägin enda ümber palju valet ja võltsi. Sealt mu otsingud algasid. Kuid ükski otsitud tee ei toonud mu südamesse rahu.
Ka erinevates uskudes on palju "kinni kaetud" ja arusaamatut. Kuid ma õppisin rohkem küsima õigeid küsimusi, siis on lihtsam ka tõeni jõuda.
Nii palju kui on inimesi, on erinevad ka kõik nende teed ja valikud.
Kuid me kõik otsime ikka ühte ja seda sama- armastust endas ja enda ümber.
Kui eesmärk on saavutatud, siis jätab ka elu sellel teel jälje, mis on olnud elamist väärt!

Kas see on tõsi, et vaid 2% eestlastest on usklikud?
Faktidest, kui paljud on Eestis usklikud, ei oska ma täpsustada, kuid ma usun,et antud 2% pole sugugi liialdatud. Selle kohta on ka Piiblis hästi öeldud, et kui Jumal tuleb maa peale, kas ta leiab kasvõi ühe inimese, kellel oleks usku? Usk ei ole nagu hea restorani toit, sööd ära ja isu saab täis ning lähed elad oma elu edasi nii nagu sulle sobib. Usk on vastutus oma tegude ja ka sõnade eest. Kuid usk ka võidab kõik, loodab kõik ja täidab meid "armastusega", mis on tingimusteta ja igavene.
Võrdluseks ehk näide: nagu sa kasvatad oma last- nii vastutustundega kui armastusega. Tulemus on vastavalt selline, mida külvad.

Kas Sinu elu on palju muutunud võrreldes ajaga, kui sa veel usklik ei olnud?
Jah, kindlasti!
Ma oskan elu armastada ja elada elu hinnates. Oskan andeks anda, nutta, "ei" öelda, rohkem rõõmu tunda ka üksi olles, armastan anda ja kallistada, oskan kukkudes püsti tõusta ja edasi minna, mitte kunagi alla anda…

Miks Sa oled usklik?
Miks ma olen usklik? Miks sina ei ole usklik?
Usk on kingitus Jumalalt- sa saad "täiuslikkusest" osa ja oled osake "täiuslikkusest".
Usk ei kohusta millekski, kuid usk paneb väärtushinnangud paika.

Kas usklikuks olemisega käib kaasa ka teistele inimestele Jumala tutvustamine või ei ole see kohustuslik?
Selle kohta on hea lause Piiblis: „Sinu suu räägib seda, mida süda on täis.”
Millest me üldse iga päev räägime? Ma lihtsalt näen kui palju Jumal meid (inimest) armastab ja kahju, kui me jookseme elus tühja, otsides ikka seda sama asja(armastust),kuid mitte kunagi seda leides.

Mida arvasid ja arvavad praegu Sinu tuttavad sellest kui hakkasid usklikuks? Kas midagi muutus?
 Tõelised sõbrad on sõbrad igavesti. Ja ma olen tänulik, et nad on mu elus olemas!

Kas usklikud palvetavad igal hommikul ja õhtul või ei mängi hommik aeg siin mingit
rolli?

Palve on osa minu elust. See on suhtlemine Jumalaga. Vaikimine on ka palve.
Olulisem on see, mida me mõtleme? Palved on ka erinevad- tänupalve, abipalve, rõõmupalve…Meil on peres armas traditsioon. Õhtuti kui lapsed magama panen, nad ise tahavad, et palvetan. Neile see meeldib. Neile on Jumal sama reaalne kui isa ja ema nende elus.
Lõppkokkuvõtteks võin öelda, et tõeline usk on siis tõene, kui seal on armastus. Iga tegu, mis on tehtud armastuses, on õige. Me teeme ka vigu, kuid me teame alati, kus suunas liikuda.


\"imageManager_185729\"Veel intervjueerisime 18-aastast Kellyt.

Kas Sinu arvates peaks usuõpetus olema koolides kohustuslik aine?
Ei peaks, kuid võiks olla.

Kuidas leidsid tee Jumala juurde?
Kui aus olla, siis ma täpselt ei mäletagi. Pühapäevakoolis hakkasin käima juba 6-aastaselt, vahepeal oli muidugi kuni aastaseid pause, kuid kui oled juba Jumala leidnud, siis elu ilma Temata ei ole enam elamisväärt.

Kaua oled usklik olnud?
Umbes 13 aastat.

Kas Sinu elu on palju muutunud võrreldes ajaga, kui sa veel usklik ei olnud?
Jaa, väga väga palju. Mida tugevam on usk Jumalasse, seda rohkem inimene muutub. Kunagi olin ma väga närviline ja pidin alati saama oma tahtmist. Raske oli arvestada teistega, sest mina olin ikkagi ju kõige tähtsam. Kuid praegu näen ma asju teises valguses. Mu lähedased on mulle väga tähtsaks saanud, sest kunagi ei tea tegelikult, millal sa nad kaotada võid. Usk Jumalasse saab muuta sind ainult siis, kui sa ise tahad muutuda. Ja tegelikult ainult usust ei piisa, sest usk ilma tegudeta on surnud! Tehes Jumala tegusid, see tähendab siis seda, et sa räägid teistele Jumalast, mida Ta on teinud sinu elus ja milline Jumal on, see kinnitab su usku. Nüüd ei ole enam kõige tähtsam mina, vaid Jumal minu elus ja kui tema on number üks, siis ei ole midagi mille pärast ma peaksin muretsema. Lahe eks!

Miks Sa oled usklik?
Ma ei tea, miks ma olen. Kuid ma ei oskaks enam teisiti, sest Jumal on mulle nii palju andnud.

Mida arvasid ja arvavad praegu Sinu tuttavad sellest kui hakkasid usklikuks? Kas midagi muutus?
Alguses võib-olla ei olnud nii kerge, sest ma ise ei julgenud rääkida jne., kuid kui ma lõpuks rääkisin neile seda, siis nad aksepteerisid mind. Usk on teinud minust just sellise inimese nagu ma olen ja ma arvan, et mu tuttavatele ei ole oluline mu usk, vaid iseloom.
 
Kas usklikuks olemisega käib kaasa ka teistele inimestele Jumala tutvustamine või ei ole see kohustuslik?
See ei ole kohustuslik, kuid kui inimene saab selle julguse rääkida teistele Jumalast on see tunne niivõrd eriline, et ta tahab seda veel kogeda. Seda tunnet ei saa kirjeldada sõnadega. See on väga võimas. Ma olen suutnud Jumala sõnaga panna täiskasvanud mehe nutma. See oli minu jaoks üks erilisemaid kogemusi.

Kas usklikud palvetavad igal hommikul ja õhtul või ei mängi aeg siin mingit
rolli?
Palvetada võib kus tahes ja millal tahes. Kui oled tihedalt Jumalaga seotud, siis tahad koguaeg temaga rääkida. Palve tugevdab Jumala ja sinu vahelist suhet.

Millest jäävad ilma inimesed, kes ei ole usklikud?
Tõelisest armastust täis elust, tõelisest rõõmust, tõelisest rahust. Nii-nii paljust. Kui leiad Jumala, siis see õige, tõeline elu alles algab. Kui oled Ta leidnud, siis saad aru, et miski ei ole võimatu! Mitte miski! Jumal on andnud mulle sõbrad, kelle eest oleksin valmis andma oma elu. Kõik, mis minus on hea, tuleb Temalt!

 

Teele Teder
teele@buduaar.ee