Reklaam sulgub sekundi pärast

Julia lugu: miks Eestis kõik moekaup nii kallis on?

Tingituna oma tööst reisin ma päris palju Euroopas ringi.  Iga kord, kui juhtun Eestis poodidesse, siis hoian peast kinni ja mõtlen, et kust need hinnad küll  tekkinud on. Ja kes on need inimesed, kes sellist hinda riiete ja toidu eest on nõus maksma? Mõni ime, et inimesed lahkuvad siit, kus toit on 15% kallim ja tarbekaup 50% kallim kui mujal. Kas keegi võiks mulle seletada, miks siin kõik nii kallis on?

Tingituna oma tööst reisin ma päris palju Euroopas ringi.  Iga kord, kui juhtun Eestis poodidesse, siis hoian peast kinni ja mõtlen, et kust need hinnad küll  tekkinud on. Ja kes on need inimesed, kes sellist hinda riiete ja toidu eest on nõus maksma? Mõni ime, et inimesed lahkuvad siit, kus toit on 15% kallim ja tarbekaup 50% kallim kui mujal. Kas keegi võiks mulle seletada, miks siin kõik nii kallis on?
 
Võtame näiteks kõigile tuntud Zara ja Mango kauplused - hind on hinnasildil sama nii Hispaanias, Saksamaal kui ka Eestis, aga kui mujal Euroopas on allahindlused, siis on need enamik kaubale 50% ja osale kaubale 70%. Kui Eestis on nn hooaja lõpumüük, siis isegi kui aknale on kirjutatud kuni -70%, siis reaalsuses tähendab see, et enamikule on allahindluseks 10-20%. Sa võid juba enne sisenemist mürki võtta selle peale, et neid tõeliselt soodsaid asju on vaid üks stangetäis ja needki üleeelmise hooaja jäägid, kus puudub numbrivalik. 
Minule ei ole oluline brändikaup, küll aga tahan ma kanda moodsaid, mugavaid ja kvaliteetseid riideid. Kui kodumaale tulen, siis sõbrannad alati küsivad, et kust ma nii ägedaid asju sain ning mis nende eest maksnud olen. Loomulikult ostan ma suure osa asju allahindluste ajal, aga ka igapäevaselt ostan ma uusi täishinnaga asju poodidest, kus asjad on oma hinda väärt. Enamik minu asju on soetatud hinnaga 3-30 eurot. Eestis võid sellise raha eest vaid kaltsukast midagi leida. Isegi pesukomplekt Selveris või Prismas maksab rohkem. Primarkist aga näiteks saad kaks komplekti kvaliteetseid rinnahoidjaid ja stringe hinnaga 6 eurot. Ma ei käi palju välismaistes outlettides, pigem eelistan lihtsalt odavamaid kauplusi ja mulle on arusaamatu see eesti naiste brändihullus. Kui sul pole raha, milleks siis panna kogu kuupalk käekoti või kingade alla? Ma ei arva, et me peaks ostma kõik odavat Hiina kaupa, ka mina ei osta seda. Aga ma näen ja tean, et paljudest poodidest saab ka odavat ja kvaliteetset ning moekat kaupa. Keegi ei vaidle vastu väitele, et kuigi H&M on odav, siis on see moodne ja kvaliteetne. Mulle meeldivad lisaks H&M-le näiteks Blanco, Shana, Primark, Next, Asda. - ostan nendest poodidest suure osa oma riietusest. Lemmik on kahtlemata Iirimaa juurtega kaubamaja Primark, kus enamik asju maksavad alla 12 euro. Hiljuti ostsin sealt väga ägeda  õhema jope hinnaga 10 eurot ning seal on alati ka väga suur t-särgi ja toppide valik, valida saad umbes 100 erineva mudeli vahel ning hinnad on 3-5 eurot. Jalanõud keskmiselt 5-15 eurot ja ehted 1.50-4.00 eurot. 
Eestis armastatakse öelda, et odavad asjad lagunevad. Mul sellist kogemust pole - lagunevaid asju võib olla nii kalliste kui odavate seas. Küll aga pean ma ütlema, et need odavamate poodide asjad on üldiselt palju kergemini hooldatavad ja paremast materjalist kui kalliste poodide kaup. 
Eestis on tõesti kõik väga kallis. Hiljuti kui Eestis käisin, vajasin lennukile minemiseks plastmassist minipakendeid oma šampoonile ja juuksepalsamile. Läksin esimesse Tallinna toidupoodi neid soetama ja oh üllatust, samasugune komplekt, mis Primarkis maksab 1.50 eurot, oli Prismas 9.90 eurot. Ausõna, ma ei saa aru, kust sellised hinnad tulevad?
Sama on tegelikult ju ka toidukaubaga. Olgu selleks siis pudel oliiviõli või värske salatipakk, suur 5-liitrine pudel joogivett või liha ja kala - kõik on mujal vähemalt 10-20% odavam.
Mul on lihtsalt eestlastest kahju, kes oma niigi väikese palga eest sellist hingehinda kõige eest maksavad.  Loodetavasti peagi Tallinnas uksed avav H&M toob lõpuks kohale ka taskukohase moekauba, sest kaubanduskeskustes on enamik kaupa ülehinnatud ja ei vääri seda raha, mida küsitakse. 
Samal ajal muidugi peab ütlema, et Eesti e-poodide hinnad on täitsa mõistlikud. Loodetavasti saavad kasvõi sel viisil eestlased pisut ausamate hindadega oste sooritada.
Buduaarile Julialt
PS! Kui sul on rääkida oma huvitav või õpetlik lugu, siis saada see [email protected]. Iga avaldatud loo eest honorar.